| Adina2442 a întrebat:

Sunt insarcinata iar dr mi-a prescris utrogestan intravaginal.Intrebarea mea este: mai pot avea contact sexual pe parcursul acestui "tratament"? mi-a fost rusine sa o intreb pe dr. multumesc.

7 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Eu unul ca barbat nu mas simti confortabil sa fac sex cand iubita e insarcina, a yuckkkk

| ioandreii a răspuns:

Utrogestan e pentru mentinere de sarcina. Probabil ai iminenta de avort, o singerare ceva si de aceea ti la prescris. Iar aceasta iminenta mai mult ca sigur e din cauza ca ati facut sex sau efort in timpul sarcini. Deci nu mai era nevoie sa iti spuna ca e interzis contactul, e subinteles. Apoi e cam dezgustator un astfel de contact. Deacum gandeste-te si la copil.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Utrogestan trebuie utilizat în timpul sarcinii numai în primul trimestru şi doar pe cale vaginală." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_5624_18.08.05.pdf?anmPage=1255&ID=25088

Dacă este vorba de sarcina de care aminteai în întrebarea din 30 August 2014 ( http://www.tpu.ro/......bitul-meu/ ), atunci NU mai ai voie să foloseşti Utrogestan!

Se poate face sex şi în timpul tratamentului cu Utrogestan :)

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles,macar acum sa fie si el fericit cat timp poate ejacula fara restrictie in vagin taratamentul nu va fi deloc "deranjat"de patrundrea unui intrus pe teritoriul de activitate.

| neutrino a răspuns:

Din pacate pentru tine, un raspuns corect numai medicul ti-l poate da.

| Emilian65 a răspuns:

Citeste prospectul medicamentului respectiv si acela te va lamuri daca ai voie sau nu sa faci sex pe durata tratamentului.

| tr3ig a răspuns:

Mancatias, nu ti-a ajuns cate **** ti-a dat? mai vrei? nesatulo, incearca sa o si sugi sau intoarce cura sa iti bage si in cur.