| anonim_4396 a întrebat:

Sunt intr-o relatie de 3 ani, prietenul meu este singurul si primul meu partener sexual de pana acum.De-a lungul vietii noastre sexuale eu nu am atins orgasmul de fiecare data.Am expereimentat doar orgasmul clitoridian.M-am intrebat adesea daca se poate mai bine,facand o scurta cercetare pe internet am aflat ca femeile ating rar alt tip de orgasm asa ca am invinuit constructia mea genetica.Dupa o vizita la ginecologul am aflat ca am vaginul lung ceea ce inseamna ca am nevoie de un partener dotat, acest lucru s-a simtit in decursul ultimelor acte. Este contructia mea genetica de vina? E normal sa nu atingi orgasmul de fiecare data?

20 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Un singur partener sexual nu este suficient, omul are nevoie de diversitate sexuala pentru a evolua, NU ESTE PROIECTAT SA FIE MONOGAM, 3 ani de zile aceeasi mancare de peste..destul de rau. sunteti tineri sunteti la varsta la care trebuie sa strabateti cat mai multe cearsafuri. normal ca nu atingi orgasmul de fiecare data pentru ca ai nevoie de un carnat nou

| RAY a răspuns:

Ginecologul ala a citit o carte vreodata scrisa despre sexualitatea feminina?
hai ca vorbesc eu ca sa stii pe viitor, deci clitorisul e o mica portiune de penis dezvoltata in primele 6 saptamanii, clitorisul nu simte nimic prin penetrare de aia sa invetat sexul oral chestia asta o stie si cimpanzeii fara nici o stiinta, alta chestie organul sexual e creierul nu vaginul, ai auzit de orgasme fara nici un contact sexual? cum crezi ca se creaza in vise? conteaza starea de spirit si oamenii de stiinta au dovedit ca nu lungimea creaza orgasme ceea ce afirmi tu find un mit si fericirea resimtita de persoana aia, alta chestie e ce pozitii adoptati voi, cum va intelegeti, starea de spirit a fiecaruia, nu este de vina contructia ta si lipsa de informatii despre tine insuti, uite kamasutra care exista de 2500 de ani,incerca pozitii de acolo,citeste o carte despre sexualitatea ta ca femeie, vezi un documentar, sunt multe cartii, documentare, filme, stiintific vb femeiile au in procent de 70% orgasm prin stimulare cu vibratorul sau sex oral, prin penetrare 30%, durata cam de 15 minute,sunt atatea jucarii etc repet organul sexual uman e creierul, prin hipnoza se pot crea orgasme, lipsa durerii, suferinta, gandire pozitiva/negativa, efecte placebo etc

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Cred ca ginecologul stie ce spune, cu atat mai mult cat resimt problema.Am citit, m-am informat.Prin orgasm clitoridian ma refeream la stimularea clitorisului in timpul actelor.

| mihai69 a răspuns:

Atâta timp cât AI orgasm, ce contează de unde vine?!?

| doctorandus a răspuns:

Cunosti bancul ala? Cat ai degete si limba, legea tarii nu se schimba.

| LoveSleep a răspuns:

Viața fără orgasm e ca iarna fără zăpadă. Șterge-ți lacrimile (și balele de la gură) și caută-ți altul care o are mai lungă. Oricum, am auzit că cu cât e mai lung penisul, cu atât e mai scurtă relația. Dar cui îi pasă, orgasmul este mult mai important.

| Oana92 a răspuns:

Din moment ce tu singura ai citit ca femeile ating rar alt tip de orgasm decat cel clitoridian inseamna ca nu constructia ta genetica e de vina si constructia femeii in general. Femeile care au orgasm vaginal reprezinta exceptia de la regula.

Nu cred ca e nimic asa ciudat in faptul ca nu ai ajuns chiar de fiecare data la orgasm, te-ai gandit ca poate in acele dati nu ai avut chef, sau poate erai mai obosita, sau ca partenerul a fost mai grabit?

| Oana92 a răspuns:

Asta se intampla doar in mintea ta. Clitorisul poate avea contact cu pelvisul partenerului si prin penetrari mai putin adanci. Si oricum, cat de mare poate fi diferenta de lungimi intre vagine astfel incat penetrarea sa fie atat de adanca precum ai tu impresia? E stupid

Mai bine ai avea o discutie cu partenerul tau in care sa ii spui ca nu mai esti multumita de el. Oricum tu cauti sa accentuezi faptul ca el nu e suficient de dotat, nu ca tu ai o problema...

| anonim_4396 explică (pentru Oana92):

"Oricum tu cauti sa accentuezi faptul ca el nu e suficient de dotat, nu ca tu ai o problema..." poate cauta o scuza sa ii dea papucii, ce stii tu laughing

| Oana92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da, i-am si zis sa ii spuna asta si lui. E doar o scuza, prefera sa gaseasca o explicatie de acest gen decat sa recunoasca faptul ca relatia asta nu mai e ce isi doreste...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa si tu cercetari mai indelungate pe internet si poate vei afla si despre femeile (deloc putine la numar) care nu au nici macar un orgasm pe intreaga durata a vietii. Daca tu ai o relatie de trei ani si nu stiai nici macar atata lucru, plus intrebarea cretina legata de lungimea vaginului, nu putem concluziona decat ca ori nu te duce capul absolut deloc, ori ti-ai inceput viata sexuala fara niciun fel de informatii, ori ca esti intr-atat de puturoasa si inconstienta incat sa nu iti dezvolti un minim de cultura sexuala. Sau o combinatie intre cele trei de mai sus. Prin urmare constructia ta genetica ar trebui sa fie ultima ta grija...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dragul meu krakilla cred ca cel care se afla in necunostinta de cauza esti tu, de ce? In primul rand susti ca exista femei care nu au ajuns la orgasm niciodata, probabil vorbesti despre femeile care nu au facut vreodata sex sau depre cele cu disfunctii ale clitorisului intrucat altfel acest lucru imi pare imposibil.
In al doilea rand intrebarea mea cretina despre lungimea vaginului nu era o intrebare ci o afirmatie facuta de un ginecolog (medic cu multi ani de facultate in domeniu), acum ma intreb :tu care arunci cu rahat peste vorbele unui om cu medicina terminata nu te numesti oare ignorant?
Acestea fiind spuse cred ca ar trebui sa-ti atribui cele scrise despre mine si sa rezolvi problema urgent.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

1. E irelevant ce ti se pare tie posibil sau nu, documenteaza-te si vorbim dupa.

2. Iti aduc in 5 minute 10 insi care au terminat facultatea de litere dar nu stiu sa scrie corect. Asta ar fi prima. A doua, doar pentru ca respectivul e ginecolog nu inseamna ca parerea lui (mai ales in lipsa unei demonstratii) e relevanta. Daca un instalator se apuca maine sa spuna ca apa curge de jos in sus apa nu va incepe sa curga de jos in sus doar pentru ca era ala instalator. In al treilea rand, aparitia orgasmului a fost deja explicata, indiferent de ce sustineti tu si ginecologul tau. E posibil ca o femeie sa poata obtine un orgasm in urma folosirii unui obiect de marimea unui deget mic indiferent daca este virgina sau daca isi foloseste vaginul pentru a tranzita pui de cangur si caramizi.

Tu ma poti numi cum vrei, de la ignorant pana la Simona. Dar parerea ta despre mine e la fel de veridica ca si parerea mea despre cultivarea celulelor stem. Cat despre rezolvat probleme urgent, eu stiu o posesoare de vagin pe care il foloseste de vreo trei ani fara sa fi citit vreodata instrunctiunile de folosire. Daca unul dintre noi doi are o problema de rezolvat urgent, nu eu sunt acela...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Probabil cei 5-10 insi nu profeseaza in domeniul pentru care i-a pregatit facultatea, de altfel consider o ecografie transvaginala demonstratie.
Orgasmul a fost explicat insa punctul G, la care se referea si intrebarea mea, este un subiect controversat ceea ce transforma afirmatia urm"o femeie sa poata obtine un orgasm in urma folosirii unui obiect de marimea unui deget mic indiferent daca este virgina sau daca isi foloseste vaginul pentru a tranzita pui de cangur si caramizi. " in dovada inculturii tale.
Lungimea vaginului/penisului este importanta dand intensitatea orgasmului clitoridian, prin stimularea clitorisului se atinge punctul culminant accentuat de penetrari adanci(insemnand ca lungimea conteaza)
In concluzie acest subiect te depasete.
P.S:Se observa cu usurinta in urm fraza incercarea ta disperata de a parea inteligent :"Dar parerea ta despre mine e la fel de veridica ca si parerea mea despre cultivarea celulelor stem." insa pentru asta trebuie sa te documentezi ci nu sa vorbesti din auzite.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

M-ai mirosit imediat, se pare ca incercarile mele disperate de a parea inteligent sunt sortite esecului, in conversatiile cu tine. Spre deosebire de mine, tu nici macar nu incerci. Ce e al tau, e al tau...

Totusi, pentru cineva care poarta cu ea un vagin de atata timp si nu stie mai nimic despre el, pui foarte mare accent pe cultura si inteligenta. Dupa cum spuneam ulterior, exista chestii mult mai importante care cer atentia ta decat nivelul meu intelectual sau cultural.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ti-am exemplificat cu argumente motivul pentru care gresesti(am incercat). Site-ul nu-mi permite sa-ti desenez.Am sa-ti scriu scurt si la obiect:cunosc anatomia, structura si cum functioneaza aparatul reproducator, de altfel cunosc si studiile facute despre sex si sexualitate, din acest motiv te contrazic si iti recomand sa te informezi intrucat informatile detinute de tine sunt eronate.

| Oana92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga mea, permite-mi sa-ti spun ca ai citit o carte de anatomie gresita. Si nici logica nu iti functioneaza!

Ce naiba are orgasmul clitoridian cu lungimea vaginului? Poti sa ai vaginul cusut si sa experimentezi orgasmul clitoridian, care prin definitie se obtine prin stimularea clitorisului, care NU e IN vagin. Nu penetrarea adanca stimuleaza clitorisul, ci frecarea acestuia. Asta cu vaginul e o imbecilitate la fel de mare ca cv-ul medicului de ti-a spus-o! In primul rand pentru ca cei mai multi receptori se afla la intrarea in vagin, nu trebuie sa iei trenul ca sa dai se puncte de placere...

Spui ca te-ai documentat. Unde, pe wikipedia? laughing Lipsa orgasmului e o problema foarte des intalnita in toata lumea, de la inceputul lumii si pana in prezent. Cauzele sunt mai mult psihologice si rar au legatura cu starea de sanatate fizica a femeii, deci afla ca se poate mai rau. E un lucru de neimaginat pentru tine si asta pentru ca te-ai multumit sa citesti din 2-3 surse si alea proaste.

Lasa aerele de superioritate si mai citeste despre sexualitate (din surse decente). Mai ai multe de invatat...

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Nu esti singura care e nesatisfacuta in pat.

| educatoareata a răspuns:

Hei! Faptul ca ai vaginul lung nu are legatura cu asta! In primul rand poti sa ai orgasm fara penetrare si in al doilea rand punctul ala magic numit si punctul "G" se afla la cateva cm de la intrare in vagin, acolo se intampla magia! Ca sa ajungi la orgasm mai des trebuie sa te cunosti tu mai intai, sa vezi ce iti place, si cum ajungi acolo. dupa care sa il indrumi pe el. Fiecare femeie ii diferita, deci nici baietii nu au de unde sa stie exact ce te porneste pe tine! Nu trebuie sa ii dai indicatii exacte, sa il umilesti, dar poti sa ii zici ca ti-ar placea acum mai tare sau mai incet,. sau iti dai tu seama ce ti-ar placeahappy