| Criss_Cristina_1998_zazo a întrebat:

Bună seara TPU ❗ Am din nou o problema care mă cam îngrijorează. Am 15 ani si de ceva timp imi curge un lichid alb pe chilot, uneori are un miros ciudat. Faza este ca nu vreau sa merg la ginecolog ca nu mai sunt virgina si nu vreau sa afle mama. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi? Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca respectiva scurgere reprezinta de fapt secretia vaginala normala a carei cantitate poate varia destul de mult pe parcursul ciclului menstrual. Insa acel miros mai ciudat s-ar putea datora unei infectii uro-genitala, care poate fi provocata de un microb, o bacterie sau o ciuperca. Posibilitatea de a trece sau de a se vindeca de la sine este foarte mica si din acest motiv ar fi indicat sa fii consultata. Trebuie sa stii ca niciodata nici un medic nu poate constata sau stabili daca o fata/femeie este virgina sau nu. Deci mama ta nu ar putea afla absolut nimic deoarece medicul nu are dreptul sa-i comunice/spuna mai multe sau altceva decat ceea ce esti tu dispusa sa i se spuna. Dar mai exista posibilitatea de a rezolva problema ta si anume ca secretia vaginala sa fie analizata intr-un laborator de analize medicale si pe baza rezultatului obtinut sa se poata stabili atat cauza cat si medicatia necesara pentru un tratament adecvat. Sanatate!

| Criss_Cristina_1998_zazo explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc frumos, faza e ca dupa ce fac dus pot sa stau si 10 ore si mai multe ca nu curge acel lichid, dar dupa ce merg la baie si fac treaba mica incepe, poate am luat ceva microb de la prieten ca nu facem protejat. Dar mi-e frica ca o sa zica din ce cauza am infectia sau acel microb

Răspuns utilizator avertizat
| Grigore_Betty_1993 a răspuns (pentru Criss_Cristina_1998_zazo):

Medicii sunt obligați să fie discreți. Nu o să zică nimic mamei tale, doar ceea ce îi permiți tu să îi zică.

4 răspunsuri:
| MegaAndrex a răspuns:

Da facebookul ca te rezolvam noi big grin