| Rux2000 a întrebat:

Buna seara TPU. Am si eu o intrebare puţin jenantă pot spune. Acum o săptămână poate mai mult prietenul meu a spus ca nu simţise cand si-a dat drumul si nu stia daca a apucat sa dea înăuntru sau nu. Mai sunt aproximativ 13/14 zile pana la menstruaţie si nu pot aştepta până atunci sa aflu daca este vorba de o posibilă sarcină. Am facut un test băbesc cu clor dar si cu sare si ambele au fost pozitive însă nu ma prea bazez pe ele, nici nu stiu de ce le-am făcut. Mi-as cumpăra un test de sarcină dar nu stiu, se poate depista sarcina sa spunem din prima săptămână? Oare sunt însărcinată? Totuşi ar fi prea de vreme am 16 ani dar ma si sperie ma si încântă

Răspuns Câştigător
| anonim030694 a răspuns:

Un test de sarcina nu ar fi concludent acum. Ar trebui sa ai cam o saptamana de intarziere a ciclului menstrual. Parerea mea este sa astepti. daca esti, fa ce crezi tu ca e mai bine. Daca nu esti... sa fie o lecție si sa va PROTEJATI! Suntem simpli oameni, Nu avem dreptul sa ne "jucam" si apoi sa ucidem.

| Rux2000 explică (pentru anonim030694):

Multumesc frumos îţi voi urma sfat si o sa incerc sa am răbdare sa treacă măcar o săptămână după întârzierea menstruaţiei (in caz de nu vine)?

| anonim030694 a răspuns (pentru Rux2000):

Nu ai pentru ce! Intr adevar, ai fi un fel de " copil cu copil ", intr adevar probabil nu ai maturitatea necesara, dar daca ai sprijin din partea lui si a familiei, poti sa faci si asta. O sa cresti odata cu copilul tau! Nu a spus nimeni ca e usor...usor nu e la nicio varsta. dar. Mergem inainte! Multa bafta iar testul sa fie...cum iti doresti!

| Rux2000 explică (pentru anonim030694):

Sigur însă in niciun caz nu se pune vorba de un avort

21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca mai ai 13-14 zile pana la urmatoarea menstra, atunci pot spune ca, tu esti in plina perioada fertila si ai sanse foarte mari sa fii ramas insarcinata.
Oricum, un test corect de sarcina, il poti face DUPA 21 de zile de la ultima partida de sex.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca din acest moment mai sunt circa 13/14 zile pana la data pornirii menstruatiei, inseamna ca OVULATIA s-a produs ieri sau astazi. Deci reiese foarte clar si foarte precis ca actul sexual la care te referi, a fost intretinut cu circa 7 zile sau mai multe, inainte de data ovulatiei si in acest caz se poate aprecia ca formarea sarcinii in urma acelui act sexual ar fi in proportie de peste 95-97% IMPOSIBIL, fiindca nici un spermatozoid NU poate supravietui in uter mai mult de 4-5 zile. In cazul in care testul de sarcina este efectuat acasa pe baza URINEI, atunci pentru a se obtine un rezultat care sa fie 99% valid, valabil si garantat corect, acesta se poate face doar incepand din a 8-a zi de intarziere a menstruatiei, adica dupa trecerea a minim 21 de zile de la data ovulatiei daca acea data este cunoscuta, sau 21 de zile dupa intretinerii ultimului sex neprotejat, bineinteles in cazul in care intre timp nu a pornit menstruatia. Este de precizat observatia ca numai in situatia in care exita o sarcina instalata in uter, doar in acel caz este produs hormonul hCG si de asemenea ca detectarea acestui hormone este posibil de realizat, numai/doar in momentul in care este atinsa CONCENTRATIA MINIM DETECTABILA de hormon hCG in urina fiindca doar in acest caz acesta poate fi pusa in evidenta. Daca acest prag minim detectabil (CMD) nu este atins, atunci rezultatul in mod invariabil va fi intotdeauna va fi NEGATIV chiar daca exista o sarcina instalata. Acest lucru se intampla atunci cand testul este efectuat inainte de data optima, deoarece sarcina inca nu a reusit sa produca cantitatea minim necesara de hormon hCG, incat sa fie suficienta pentru a fi detectata de catre reactivul din tester. NUMAI daca exista o sarcina instalata in uter, DOAR in acel caz sarcina respective va produce hormonul hCG, incepand din momentul implantarii sale prin procesul de nidatie in endometru si numai in acel caz in urma acumularii zilnice de hormone hCG in urina, se poate atinge acea CONCENTRATIE MINIM DETECTABILA de hormon hCG in urina. Daca testul de sarcina este efectuat mai inainte/devreme, ca in urina acesta concentratie minim detectabil (CMD) sa fie atinsa, atunci rezultatul testului de sarcina in mod sigur si invariabil va fi intotdeauna NEGATIV chiar SI DACA exista o sarcina instalata, fiindca sarcina nu a avut timpul necesar ca sa produca cantitatea minima de hormon hCG, care sa fie suficienta pentru a produce reactia cu substanta existenta in tester. In baza celor prezentate reiese ca rezultatul testul de sarcina pe baza urinei pentru a fi garantat 100% ca este sigur si corect, acesta se poate face incepand din a 8-a zi de intarziere a menstruatiei fata de ziua calculata de pornire sau altfel spus dupa trecerea a minim 21 de zile de la data ovulatiei, iar in cazul in care acesta nu poate fi stabilit, atunci fata de ultimul contact sexual neprotejat. De asemenea rezultatul corect, exact si 98-99% precis al testul de sarcina pe baza analizei sangvine prin testul beta-hCG, se poate face/obtine in cazul in care analiza de sange este efectuat dupa trecerea a minim 11-12 zile de la intretinerea ultimului act sexual neprotejat, sau de la data ovulatiei daca acesta poate fi precis determinata. De regula testul beta-hCG pentru a avea rezultatul valabil/valid si 98-99% sigur/corect se efectueaza cel mai devreme cu maxim 1-2 zile inainte de data calculata a urmatoarei menstruatii. Testul beta-hCG poate fi efectuat cu 2-3 zile inainte de data calculate a menstruatiei, fiind si singurul test recunoscut de orice medic ginecolog. Toate asigurarile ca testerul poate fi folosit chiar si dupa trecerea a doar 10-14 zile sunt MINCIUNI SPRUNTATE, oferite unor ageamii pur si simplu...PROSTI si neinformati. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Testul de sarcina se face la 21 de zile de la ultimul act sexual. Asa ca asteapta sa treaca cele 21 de zile si poti face un test de sarcina.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Testul de sarcina se face la 21 de zile de la acel contact neprotejat cu prima urina de dimineata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te sfatuiesc sa IGNORI raspunsul transmis de IMBECILA @Danielachan. Este 99, 99% ERONTA, GRESITA, FALSA.

| AwGenetix a răspuns:

Sa ai un copil este o adevarata binecuvantare. pregateste-te sa speli cateva sute de kilograme de ****, si sa iti inchizi toate sansele la o viata decenta. aceasta minunata sansa de-a face copil fara a avea tu insuti un viitor, este cea mai mare binecuvantare pe care putea sa ti-o aduca viata.

dar nu uita. insuti viata este cea mai mare bataie de joc a omenirii. te nasi ca sa mori, iar intre timp, platesti impozite.

PS: esti mica, si raspunsul meu acid. dar pentru o viitoare mama de ce n-as face-o?
fa un test de sarcina si lasa babismele. daca esti insarcinata fa avort, si apoi respira usurata.

| Rux2000 explică (pentru AwGenetix):

Da... Îţi mulţumesc pentru timpul acordat sa'mi răspunzi întrebări mele. Însă sunt contra avortului. Un copil este o binecuvântare data de la Dumnezeu si el nu are nici o vină pentru greseala mea chiar daca asta ar însemna sa'mi inchid viaţa.

| AwGenetix a răspuns (pentru Rux2000):

Daca esti impotriva avortului, inseamna ca esti crestina si. credincioasa in Dumnezeu? ok. hai sa ne inchipuim ca ajungi la dumnezeu, care a spus sa nu faci sex daca nu esti maritata cu el. cum o sa-i explici asta? nu stiu daca e neaparat o binecuvantare, cat mai degraba un pacat.

crede-ma nu ma afecteaza cu nimic, faci ce vrei. inca un platitor de taxe la buget, e o adevarata binecuvantare. vreau doar sa te gandesti inainte, ce e mai dureros. un avort sau faptul ca n-ai ce sa-i oferi? si chiar trebuie sa te gandesti sa-i oferi. peste 30 de ani nu o sa-ti mai amintesti de mine, dar sigur vei gandi la fel.

bafta.

| Rux2000 explică (pentru AwGenetix):

Eşti cam supărat pe taxele acestea nu? ☺ suntem doar cununaţi pentru ca asta se poate face la 16 ani daca se putea si religios o faceam. Nu sunt asa credincioasă oricum noi oameni suntem niste nimicuri pe acest pământ si Dumnezeu ne da ceea ce merităm ne nastem fara sa vrem apoi se chinuie parinti cu noi câţiva ani după te chinui tu sa iti faci un viitor alergi in stanga dreapta sa faci bani, casa, sa ai Masina si cand le ai pe toate mori.asa este rostul vieţii. Sa te naşti si sa te chinui pana mori. Viata mea a fost închisă de cand ma stiu am locuit doar 4 ani in Romania vre'o 12 in Portugalia acum sunt in Germania nu distractie nu cluburi nu nmc un copil nu ar putea schimba nimic in negativ

| Pool77 a răspuns (pentru Rux2000):

Cand dispareti o data definitiv cu religia voastra?

De asta suntem pe locul 1 in Europa la mame sub 18 ani.
De asta sunt pline casele de adoptii.

Inconstientii dracu

| Rux2000 explică (pentru Pool77):

Vezi-ti de treaba ta il creşti tu? Tu sa îţi iei decizile pentru propriul corp si propria viata eu le iau pe a le mele si fac ce cred eu ca este bine pentru bine nu'ti convine dispari

| Pool77 a răspuns (pentru Rux2000):

Hai, arata-ne adevarata ta fata de crestina.

Iesi de sub rol, arunca-mi tot ce ai tu mai bun.

Crestini idioti, la 16 ani copil.
Am ajuns ca un copil sa creasca un alt copil.

Va meritat soarta cre(s)tinilor.

| Rux2000 explică (pentru Pool77):

Copilul meu, viata mea, problema mea! Cred ca nu ai înţeles întrebarea mea, eu nu am cerut nimănui părerea daca sa păstrez copilul sau nu asa ca nu ma intereseaza in niciun fel părerea ta cum ti'am zis te rog frumos sa îţi iei deciziile astea pentru propria viata. O decizie ca aceasta nu se ia asa hop ţop ca imi spune un necunoscut satanist care poate are si el vreo 16/17 ani si ii sta gandu numai la distracţie sa fac avort gata o sa fac! Ce o sa fac eu pe viitor in legatura cu copilul in caz de este vorba de o viitoare sarcină este strict treaba mea si a tatălui copilului sj in legătură cu "creştini" fircare este liber sa îşi aleagă in ceea ce vrea sa creadă eu am ales sa cred in Dumnezeu si sa il slujesc pe Dumnezeu tu daca esti ateu, satanist, budist etc este problema ta si nu ma priveste pe mine. Nu jidec atunci cand vine vorba de relige nu eşti obligat sa crezi in Dumnezeu dar măcar lăsai in pace pe ce'i ce o fac. Numai bine îţi doresc.

| Pool77 a răspuns (pentru Rux2000):

Sunt ateu, nicidecum satanist laughing

Am 20, nu 16.

| Rux2000 explică (pentru Pool77):

Atunci eşti redus mintal la 20 sa gândeşti asa... In fine din partea ma Poti fii si satanist nu ma deranjeaza cu nimic si nici nu ma intereseaza

| Pool77 a răspuns (pentru Rux2000):

laughing)

Mai bine redus mintal, decat sa distrug o viata.

| Danielachan a răspuns:

Posibil sa fie o sarcina, avand in vedere numarul de zile cred ca erai in perioada fertila

| IGPI a răspuns:

In opinia mea, sansele sunt de a ramane insarcinata sunt destul de mari. In locul tau nu as apela in niciun caz la avort. Chiar daca ai 16 ani si trebuie sa faci studii iar copilul va putea deveni o piedica, ar trebui sa vorbesti cu parintii tai si iubitul tau. ar trebui sa te bucuri si sa te gandesti pozitiv. Tinand cont ca scopul nostru este sa perpetuam specia, ar trebui sa te simti implinita.