| MihaiAlexandru005 a întrebat:

Buna seara TPU. Am si eu o "mare" problema. Probabil ca pe aici sunt mai multi copii, dar la acesta intrebare as prefera daca se poate sa primesc niste raspunsuri de la niste persoane adulte, trecute putin prin viata.

Deci: De ceva vreme, mai exact cateva luni am inceput o relatie cu o persoana care are un copil dintr-o casatorie anterioara. Am scriu acest aspect inca de la inceput si pot spune ca nu m-a deranjat.
Noi 2 ne intelegem din ce in ce mai bine, sincer eu sunt multumit cu situatia, la fel si ea. Am cunoscut si copilul ei (este mai mic) si ma inteleg bine si cu el, ne jucam, ma place. Totul este bine.

Acum ceva zile am decis sa le spun si parintilor despre ea. Le-am zis treptat si au fost multumiti pana in momentul in care au aflat de copil. Cand au aflat "parca le-am dat in cap". Si au inceput cu expresii de genul: ca nu te merita, ca esti mai bun ca ea, ca te foloseste, ca e trecuta prin viata, ca odata ce a fost casatorita si acum e divortata este o persoana rea si inca si mai cate.

Va dati seama ca nu mi-a picat bine. Ei tot insista sa ma despart de ea, eu tind sa raman cu ea pentru ca simt ca totul merge in spre bine cu noi. Parintii cu replici de genul ca ei nu stiu daca rezista la asa ceva. Am ajuns la concluzia ca mai bine nu le spuneam. Problema la ei este ca este copilul la mijloc.

Nu as vrea nici sa imi stric oarecum relatia cu parintii dar nici sa renunt la ea.

Ei nu i-am spus de cele intamplate pentru ca nu as vrea sa traga niste concluzii gresite si sa ia niste decizii pripite.

Eu chiar imi doresc un viitor cu ea pot spune. Sunt putin cum se spune intre ciocan si nicovala.

Mentionez ca ea este cu 3 ani mai mare ca mine.

As aprecia daca as primi niste raspunsuri putin mai complexe si daca se poate de la niste persoane cu putin experienta in viata.

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Iti spun doar că, de preferat, este sa cresti copilul tau, nu pe al altuia. Se poate intoarce oricand la fostul.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Fratele meu...iti complici viata si iti nenorocesti tineretea, acum poate e totul roz.dar cand te vei muta cu ea. si ea va prefera sa doarma cu copilul si nu cu tine ce faci? vei deveni carpa de sters pe jos pentru ca copilul va fi numarul 1 in viata ei. Esti prea tanar pentru un asemenea compromis, mai bine sa isi gaseasca unul tot divortat pe masura ei. tu ai putea avea o fata mai tanara, sexy, frumoasa ca ea si fara obligatii cu care sa iti traiesti viata maxima. Nu uita tineretea e cel mai de pret dar al nostru, nu o irosi

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Au dreptate parintii tai, femeia aia are copil, copilul nu o sa te accepte niciodata ca fiind tatal vitreg, el are tată natural pe care sigur l ar vrea inapoi in familie lînga mama lui, copilul ce varsta are? Este fată sau baiat? Ai facut bine ca le ai spus parintilor tai despre relatia ta cu aceasta femeie, nu are importanta ca este cu 3 ani mai mare decat tine, promblema este copilul, acxolo vor fi mereu discutii si conflicte, ea nu a gasit pana acum de cand s-a despartit de fostul sot pe nimeni deoarece toti barbatii fug de asa ceva copii, sa ai in ziua de astazi copil este greu de crescut trebuiesc bani, tu ai fi dispus sa i cresti ei copilul? Ce varsta ai tu? Dar femeia asta care este cu 3 ani mai mare decat tine ce varsta are? Si nu ai intrebat o pe aceasta femeie daca ea vrea sa se reintoarca la fostul sot, tu daca ea s ar reimpăca cu fostul sot ce ai face? Ai facut sex cu ea ca poate ti face si tie un copil si pleaca la altul,

| ania a răspuns:

Daca vrei sa te casatoresti cu, faptul ca arati bunatate unui copil va aduce binecuvantare in viata ta.Si una din cele mai bune prietene avea un baiat cand s-a casatorit a doua oara si pe urma au avvut si o fetita si noul sot iubeste foarte mult si baiatul Parintii lui nu stiu cat de fericiti au fost la inceout dar au trecut peste si acum ii iubesc mult pe ambii copii. Prierena mea e foarte recunoscatoare sotului pentru dragisrea care o are si pentru baiat, sunt deja de 15 ani impreuna si cei doi copii cu tati diferiti se iubesc fiarte mult.

| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, intre voi nu este dragoste ci atractie sexuala, asta este si motivul pentru care tu acum o vrei atat de mult.
Mai tarziu, cand iti vei potolii poftele, vei realiza ca nu ai sentimente pentru femeia asta si nici pentru copilul ei.
Eu spun sa va bucurati de sex imperuna, dar sa nu faci promisiuni si angajamente in van, fiindca nu este cazul.

| mihai69 a răspuns:

Dar ea ce vrea? Te vrea de soț și tată (vitreg) la copil, sau ești doar o aventură?
Dacă vreți să porniți o nouă familie, atunci ai tăi să-și vadă de treaba lor. Noua ta familie va fi ea și copilul, eventual încă unul, al vostru. Ai tăi... Rămân o ALTĂ familie, căreia NU mai trebuie să dai vreo socoteală.

| Crackman a răspuns:

Eu zic parerea mea sincera cand iti zic ca nu merita, faptul ca este mai mare ca tine si are un copil pe care nu ai obligatie sa-l cresti.
Nu cunosc motivul de ce este divortata dar daca era sa fie atenta nu ajungea la astfel de situatie ( plus un flag este ca se vede cu cineva mai mic ).
Pe viitor cand cel mic devine adolescent o sa vezi ca te desconsidera fata de mama lui iar nu o sa ai prioritate fata de odrasla.
Dar ce vezi tu acum este societatea moderna, lymea o sa imi sara in cap pentru ce am zis dar aia este.
In sinea ta trebuie sa stii deja raspunsul in legatura cu ea dar indiferent ce alegi cineva o sa dispara din viata ta.
Acum iei toate plusuri cu minusuri si tot asa

| mi25 a răspuns:

Tu trebuie sa pui intrebarea asa: ce vreau? Sa traiesc cu parintii sau sa-mi intemeiez propria mea familie! Eu m-am condus si ma conduc dupa un principiu in viata: ascult pe toata lumea, analizez si fac asa cum consider eu ca e bine.
Tu esti adult si trebuie sa iti traiesti viata ta, sa-ti intemeiezi familia ta, nu alaturi de parinti.
Trebuie sa intelegi ca:
1. Pentru parintii tai - mai ales pentru mama ta - nici o femeie pe care o alegi nu-i buna, e buna doar cea pe care o aleg ei.
2. Viata o vei duce cu femeia aleasa, nu cu parintii: ei au familia lor, tu vei avea familia ta.
3. Parintii au gandirea lor - de cand erau tineri - tu ai gandirea ta de acum. Un om de stiinta spunea: "Nu poti cere copiilor sa traiasca cum ai trait tu in tinerete, deoarece tu ai trait intr-o lume care nu mai exista".
Nu te lua dupa ce spune CristiDinBucuresti, deoarece are o gandire imbatranita. Nu vreau sa zic mai mult ca-mi sterg administraorii postarea. Pe ale ei nu.
In incheiere iti spun: nu conteaza ca este mai mare ca tine, nu conteaza ca are un copil. Doar tu sa nu consideri aceste lucruri ca un handicap. Parintii o sa se supere pe tine, dar le vor trece. Tu cauta sa le explici ca este viata ta, nu a lor. Daca vor ramane suparati mult timp inseamna ca nu te iubesc indeajuns ca pe copilul lor.

| LordCristobal a răspuns:

Păi dacă o iubești pe femeie fii cu ea in continuare, nu renunță la relație că așa spun părinții.
Odată cu trecerea timpului o să accepte și părinții tăi relația ta.

| tudorvolcano a răspuns:

Dacă era văduvă, era altceva.
Dar pentru că este divorțată, nu ai dreptul din punct de vedere creștinesc să o iei de femeie. E încă legată de fostul bărbat, până ce acela va muri.

| mi25 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Mai sunt multi bigoti pe aici, care au ramas cu gandirea in secolul 18?

| Rux04 a răspuns:

Bună. Eu zic că ești matur și tu decizi ce vei face mai departe. Te sfătuiesc să stai calm de vorbă cu părinții și dacă vrei să fii cu ea, să le explici că o iubești foarte mult, că nu vrei să renunți la ea. Dar ai grijă cum le spui ca să nu-i rănești.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Rux04):

Parintii lui au dreptate degeaba le vorbeste el cu calm, femeia aia are un copil care nu o sa accepte o noua relatie a mamei lui cu altul in afara de fostul sot adica tatal natural al copilului, si este normal sa fie asa, copiii au nevoie de ambii parinti nu de unul singur sau de tati si mame vitrege care nu o sa i iubeasca niciodata, de multe ori nici parintii naturali nu i si iubesc copiii, de aceea ei suferă si cand devin adulti sunt plini de vicii.

| andreidmbm a răspuns:

Voi sunteti normali la cap?! Ganditi inainte sa scrieti aici tampeniile pe care le debitati?!

Cu ce e vinovata biata fata daca are un copil? Daca ai copil nu mai ai voie sa ai relatii dupa ce divortezi?! Sunteti incompetenti oameni buni.

Stimate Mihai, o sa iti explic o varianta de care si eu m-am lovit in tinerete, la fel ca tine. Exact aceleasi vorbe le-am primit si eu, doar ca mi-au fost si explicate mai tarziu:
Parintii nu vor ca tu sa ai o relatie cu o fata/femeie care are un copil, pentru ca ei considera ca in ziua de azi e foarte greu sa oferi intretinere unei femei si unui copil (ei se gandesc ca tu va trebui sa ii intretii pe amandoi - trebuie intelesi si nu trebuie condamnati pentru ca ei au crescut in alte vremuri, in care, de obicei, femeia care nastea era casnica iar barbatul trebuia sa intretina toata familia).

Aseaza-te la masa cu ei, explica-le ca si iubita ta, chiar daca are un viitor, este o persoana muncitoare (presupun ca asa si este, tinand cont ca a trebuit sa isi intretina singura copilul), si ca un copil nu este un impediment in a-ti trai viata in continuare.

Trecand de la parinti la voi doi, traiti-va viata. Un copil (sau 2 in cazul meu) nu e un impediment, nu inseamma ca ti se termina viata cand apare un copil la mijloc (chiar daca nu e al tau).

Iar celor care considera ca vei fi vazut ca un tata vitreg de catre copil, vreau sa le spun ca cunosc multi copii cu tati vitregi, care ii respecta de 10 ori mai mult decat pe cei biologici. Asta pentru ca o educatie buna si un respect cata de copil ii arata ca tata ii e acela caruia ii pasa de el.