| Meichan a întrebat:

Ultima data cand am avut contact sexual a fost acum aprox 2 luni, a fost protejat si nu cred ca s-a rupt prezervativul, menstratia mea era de 28 de zile si odata la ceva timp de 23 sau 35. Prima menstratie de la actul sexual a venit la 32 de zile iar cea de acuma la 30 de zile, inainte de cea de a 2 menstratie am facut un test de sarcina care a iesit negativ deoarece m-am gandit la faptul ca ar putea fi sarcina peste menstruatie, s-a schimbat cumva menstratia mea? pot fi insarcinata? precizez ca am 17 ani iar viata sexuala am inceput-o cu 2 luni inainte de ultimul contact sexual. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece ciclul tau menstrual este foarte dereglat, in astfel de cazuri pentru a se evita o sarcina nedorita intotdeauna va trebui sa intretineti doar sex protejat printr-o anumita metoda contraceptiva. Posibil sa fi intervenit o dereglare hormonala foarte intensa si din acest motiv ar fi indicat sa fii consultata de un medic ginecolog. Cu ajutorul pastilelor anticonceptionale adecvate organismului tau, prescrise de medicul ginecolog pe baza profilului tau hormonal obtinut pe baza unor analize, se poate interveni pentru a se "corecta" activitatea organismul tau in vederea producerii ciclului mereu la un interval fix de 28 de zile, asa cum se considera ca ar fi perfect/normal sa se produca mereu.Probabilitatea sa fii insarcinata teoretic se poate exclude. Multa sanatate.

| Meichan explică (pentru corbulalbrosu):

Deci nu este posibila o sarcina, nu? daca testul a iesit negativ?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Meichan):

Posibilitatea existentei unei sarcini se poate exclude teoretic, deoarece in cazul tau poate fi considerata ca fiind imposibila. Corectarea ciclului menstrual se poate face asa cum am specificat in raspuns cu ajutorul pastilelor anticonceptionale sau cu ajutorul inelului intravaginal cu emitere continua de hormoni numita NouvaRing. Aceasta se poate cumpara din farmacii la pretul de 48-50 de lei.