| Doamnedarceegoisttefacesevrajul a întrebat:

Ultimul contact sexual l-am avut pe 10 octombrie, la 3 zile dupa ce mi s-a terminat sangerarea menstruala. Apoi am avut menstruatie normala de pe 6 noiembrie pana pe 11, de 5 zile, simptome PMS, crampe puternice cum am de obicei si sangerare abundenta, luna aceasta mi-a venit pe 9 si m-a tinut pana pe 11, adica azi (doar 3 zile), mentionez ca menstruatia mea nu este regulata si in ultima luna am si slabit 6 kg. Poate fi asta cauza pentru care menstruatia mea a durat mai putin sau ar fi cazul sa ma ingrijorez de o sarcina? Sunt speriata!

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Numarul mai mic de zile de sangerare menstruala, se datoreaza pur si simplu faptului ca in decursul ultimului ciclu menstrual, au existat anumite dereglari ale activitatii hormonale, care la randul lor au influentat desfasurarea ciclului menstrual. Uneori, in astfel de situatii, dezvoltarea tesutului endometrial care acopera peretele intern al uterului, poate fi afectata si acesta sa ramana subtire, slab vascularizat si anemica. Dintr-o asemenea mucoasa ''pipernicita'' rezulta o cantitate mica de menstruatie, care se elimina in mai putine zile decat se intampla alta data. Este o situatie destul de des intalnita in cazul fetelor de varsta adolescentei. In niciun caz nu poate fi vorba de sarcina si din acest motiv incearca sa te linistesti, fiindca este absolut inutil sa te stresezi si sa te ingrijorezi. Multa sanatate!