| anonim_4396 a întrebat:

Stiți am o mare problemă! Dacă ați citit si celălalte îintrebăari s-ar putea sa ințelegi mai bine! Eu am cunoscut un băiat de clasa a 8a! El are 14 ani, eu am aproape 12 ani! M-a invitat sa jucam biliard dar eu având în vedere că nu știu mi-a fost rușine și l-am refuzat! Având în vedere ca eu l-am mințit și el a zis că nu mă crede! Nu am fost dar după m-a invitat din nou și l-am refuzat! A început școala(toate astea s-au întâmplat în vacanța de iarnă).El are clasa la etajul 3 si eu la 1! Luni a doua oră am info si cabinetul e la etaj! L-am văzut și el pe mine și ne-am ignorat total! Tot așa ne-am mai întâlnit de mai multe ori și același lucru! De un timp când ne mai vedem se tot uită la mine! Acum cam vreo câteva săptămâni i-am trimis un mesaj și m-am și semnat și nimic! Eu nu știu cu ce am greșit de mă ignoră! :-( :'(. Întrebarea e cu ce am greșit eu? El e mai mare șsi ar trebui să se comporte mai matur! Nu înțeleg de ce s-a supărat! VREAU URGENT UN RĂSPUNS! Fundiță!

20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

L-ai mintit, ceea ce este sfaristul oricarei iluzii si oricarei placeri. Din clipa in care te-a prins cu minciuna, chiar nu mai are nici un motiv sa discute cu tine.

| LoveTenis a răspuns (pentru Brigaela):

Nu am spus tot l-am mintit dar dupa i-am spus ca nu stiu sa joc si la ce ''talent''am eu la biliard i-am spus ca nu stiu sa joc si ca mai bine sa facem altceva iar el a zis ca asta vrea ca sa ma invete iar eu eram prea rusinata asa ca l-am mintit...

| Brigaela a răspuns (pentru LoveTenis):

Minciuna nu este permisa in nici un fel. Faptul ca ai recunoscut nu o face decat pe jumatate iertata. Dar increderea s-a dus si nu va mai exista niciodata. Ar trebui sa-ti fie rusine sa minti, este un obicei foarte foarte urat, care nu are scuza si care iti va distruge viata daca il foolosesti in continuare. Ai 12 ani, nu te mai poti comporta ca la 4-5 ani, cand minteai sa verifici reactia celorlalti, acum esti un copil mare care este obligat sa spuna intotdeuna adevarul. Uite, eu sunt intr-o relatie de 10 ani si niciodata nu am mintit cu absolut nimic. Stiu ca daca vreodata l-as minti, mi-as pierde respectul fata de mine, iar daca el m-ar prinde cu minciuna, atunci si-ar pierde increderea in mine si sunt convinsa ca toti cei 10 ani de relatie nu ar insemna nimic. Nimeni nu vrea sa stea cu o mincinoasa, iar o persoana care a mintit, chiar daca apoi a recunoscut, si-a pierdut definitiv respectul si increderea celui pe care l-a mintit. Prin urmare, tu nu ai nici un motiv sa te mai apropii de acest baiat, doar sa pleci rusinata capul cand il vezi si sa-ti amintesti mereu ca l-ai mintit, deci in ochii lui nu mai insemni nimic.

| LoveTenis a răspuns (pentru Brigaela):

Mai incet cu jignirile.Da l-am mintit, el a pus ca ma iarta doar daca nu il mai mint..nu l-am mai mintit am iesit cu el la suc si apoi s-a indepartat de mine! El stie si de cine am fost pusa sa il mint! De o prietene care a fost fosta lui iubita! Mi-a spus ca daca nu il mint se va intampla nu stiu ce! Doar dupa mi-am dat seama ca ma fraierit si el a spus ca ma iarta fiindca am fost pusa de altcineva! Deci dupa ce am iesit cu el la suc a spus ca m-a iertat complet doar daca nu mai vorbesc cu ea! Cand ai o relatie la batranete sau o casnicie cand ai iesit de la scoala este altceva! Stiu ca nu am procedat bine si ca ar fi trebuit sa nu o ascult pe fosta! Dar el mi-a zis ca cum fapta este deja facuta asta ma iarta doar sa nu mai am incredere in fosta! Dupa am vorbit nopti intregi am crezut ca suntem apropiati si dupa punct! Gata, nu a mai vorbit cu mine deloc! Nu mi-a ascultat mesajele nu le-a citit, nimic! Poti sa ma faci in toate felurile ca l-am mintit dar tu nu vei intelege niciodata cum ma simt! Si acum plang noapte fiindca am ascultat-o pe fosta lui in loc sa imi ascult imima...sad Daca as avea si eu o relatie de la 2 ani(cam asta ar fi 10 ani) poate as intelege cat de rau e sa minti dar cand eu eram cu el doar PRIETENI nu m-am gandit ca, chiar tinea la mine pentru ca totusi sunt o pustoaica care nu ar fi trebuit sa vorbesc cu el! Scriind asta mi-am dat seama ca sunt o proasta si poate ca toti au avut dreptate ca noi nu ar fi trebuit sa fim nimic! Ai dreptate sunt o mincinoasa care nici nu ar trebui sa ma mai apropi de el!:'(

| Brigaela a răspuns (pentru LoveTenis):

Nu e absolut nimic jignitor in ce ti-am spus, citeste cu atentie si ai sa intelegi. Te-a iertat, apoi si-a dat seama ca iertarea nu aduce increderea inapoi. Nu conteaza cine te-a pus sa minti, conteaza ca tu nu esti persoana care sa nu minta. Este vorba de tine, de esenta ta personala. Tu ai mintit, tu ai acceptat asa ceva, tu ai putut. Nu ai motive sa plangi acum noaptea, trebuia sa plangi in momentul in care ai mintit si el ss-a purtat frumos cu tine. ca atunci nu meritai sa se poarte frumos si era umilitor. Acum sunteti bine: tu l-ai mintit, el te-a iertat, deci nu sufera, dar te trateaza corect, adica te ignora. Totul este bine acum, doar ca nu trebuie sa te mai apropii de el si nu trebuie niciodata sa mai minti. O relatie de 10 ani incepe cu prima zi, daca minti in prima zi, atunci relatia nu va ajunge niciodata sa existe cu adevarat

| LoveTenis a răspuns (pentru Brigaela):

Eu nici nu am vrut sa am o relatie cu el! Pentru ca la inceput nu l-am placut! Eu il cunosteam pe el de la fratele lui mai mare care e iubitul unei prietene de ale mele! Stiu ca am gresit si iti multumesc pentru raspuns! Nu mi-am dat seama ca ma placea fiind prea proasta, iar dupa mi-am dat seama ca si eu il placeam dar era prea tarziu! Fratele lui mi-a zis acum ca fosta i-a spus ceva de mine! Dar ai dreptate nu o sa mai vorbesc cu el pentru ca nu il merit! Fratele lui mi-a spus ca as putea indrepta situatia zicandu-i la scoala ca nu e adevarat dar tu mi-ai zis destule incat sa nu mai pot sa fac asta! Mi-a spus ca nu era deloc suparat ca l-am mintit dar l-am mintit si sunt eu suparata! Apropo sa iti tina relatia:*

| Brigaela a răspuns (pentru LoveTenis):

Nu ai nici un motiv sa fii furioasa, asta imi arata mie ca nu iti accepti relatia, ac ti se pare ca el a gresit undeva, desi deocamdata doar tu ai gresit. Stii, e rusinos sa nu-ti accepti greselile si, mai mult decat atat, e periculos pentru tine, fiindca inseamna ca n-ai invatat nimic si vei repeta greseala. Atitudinea normala este: am gresit, imi pare rau, nu voi mai minti niciodata, bine ca el a avut suficienta minte incat sa nu accepte orelatie in care s-au spus deja minciuni.

| LoveTenis a răspuns (pentru Brigaela):

Se pare ca nu ai inteles! Eu nu sunt suparata ba chiar din potriva sunt fericita ca mi-am dat seama ca am gresit nu stiu de unde ti-ai dat tu seama ca sunt nervoasa dar cred ca nu mai tu stii ce ai citit...

| Brigaela a răspuns (pentru LoveTenis):

Asta este o alta minciuna. Discuta cu un psiholog in legatura cu problema ta cu adevarul, se pare ca minti des si inutil.

| darrio2007 a răspuns:

Din cate vad chiar se comporta mai matur decat tine.Pentru ca nu raspunde unei pustoaice de 12 ani.Bravo lui! Vroiam sa ma leg de gramatica ta dar la varsta ta, cand iti umbla capul dupa baieti, este de inteles.

| kobra12 a răspuns:

U ai 12 ani si iti arde de dragoste ai o problema mare

| LoveTenis a răspuns (pentru kobra12):

Îmi place de el dar nu zic nici că hai te plac hai în pat la sexstraight face

| kobra12 a răspuns (pentru LoveTenis):

Deci tot ai o problema daca la 12 ani iti arde de iubire eu am 20 si sunt anti-iubire urasc pana si cuvantul e o mare prostie

| LoveTenis a răspuns (pentru kobra12):

La barbati nu e asa...ei nu simt multestraight face

| JohnnyBi a răspuns (pentru LoveTenis):

Din pacate are dreptate. la 12 ani iti arde de tampenii de genul in loc sa stai cu burta pe carte si jocurile copilariei. ca zice el ca are 20 de ani si e virgin e partea a2a a discutiei.

| Oana92 a răspuns:

S-a suparat pentru ca l-ai refuzat.

| Anda31 a răspuns:

Eu cred ca trebuia sa ii spui in fata ca nu stii sa joci biliard si poate se oferea el sa te invete. Vorbeste cu el fata in fata sau prin mesaje si spune-i ce s-a intamplat.O sa treaca cu vederea asta si poate te va invita din nou.Sa il inviti tu mi se pare o dovada de slabiciune si cred ca va profita si te va lasa sa fierbi in continuare.Asa ca te sfatuiesc sa ii spui clar ce te-a retinut. Mult succes!

| Timagination a răspuns:

De ce nu il inviti tu la biliard? Sau cel putin incearca sa vorbesti fata in fata cu el, daca nu, inseamna ca sa plctisit, creste, vrea ceva mai nou. Poate ai gresit ca nu ai profitat de ocazia acea sa iesi cu el.

| LoveTenis a răspuns (pentru Timagination):

L-aș invita dar nu îmi răspunde la mesaje! Față în față nu pot că mi-e prea rușine! Asta nu s-a întaâmplat de mult deci nu a crescut asa mult! Și da poate că ai dreptate că nu am profitat de aceea șasnsăsad

| Allexe_Ale_1995 a răspuns:

Cred ca er trebui sa.ti invingi frica si sa refaceti totul, s.o luati de la 0; parerea mea! Dar...nu ma asculta pe mine si pe altii, asculta-ti inima! Fa ce zice ea!