| SomeoneSomewhere69 a întrebat:

Sunt baiat si am 14 ani si ma masturbez destul de mult(de 2 ori pe zi, dimineata si seara si mai mult in unele cazuri). Este normal?

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Masturbarea reprezinta o activitate prin care se urmareste si de fapt se reuseste sa fie eliberat organismului de sub influenta stresului hormonal care apare de obicei in perioada pubertala si a adolescentei. Insa pe baza studiilor a reiesit ca multa lume aflata la varsta maturitatii obisnuieste sa se masturbeze pentru a obtine paceri si satisfactii in lipsa unui partener sau in cazul in care sexul este "condimentat" cu picanterii, perversiuni si/sau fantezii sexuale mai complexe. Conform celor mai noi studii si cercetari medicale efectuate in acest domeniu, s-a constatat si confirmat faptul ca masturbarea moderata de fapt produce efecte benefice asupra organismului, deci nu provoaca efecte adverse asa cum sustin anumite persoane neinstruite. Chiar din contra, masturbarea este considerata ca fiind benefica deoarece descarca/detensioneaza organismul de stresul hormonal aparut la varsta adolescentei in cazul ambelor sexe. S-a constatat statistic ca marea majoritate a populatiei lumii se autosatisface prin diverse procedee, fara sa fie raportate cazuri reale de afectiuni medicale sau de alta natura instalate ca o urmare directa a acestei activitati. Totusi un proverb vechi si verificat in timp zice ca ""de obicei ce-i mult strica"". Incearca sa reduci/temperezi aceasta "activitate zilnica" prin gasirea unor activitati care sa-ti ocupe mare parte din timpul tau liber. Multa sanatate!

| doctorandus a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| Emilian65 a răspuns:

Nu este normal ce faci tu.

| vocea a răspuns:

Frate aici nu vorbim stintific cu cuvinte delicate vorbin de la om la om, este normal pentru ca atunci corpul tau ar face sex si nu stie cum sa reactioneze, te sfatuiesc cand te masturbezi sa o faci incet si sa dureze mult pentru ca atunci ca o sa faci sex o sa fi obisnuit sa se termine in 2 minute si penisul tau e invatat sa fie masturbat rapid cu mana nu incet ca in vagin

| seth2016 a răspuns:

Fiecare se masturbeaza atat cat are nevoie. Nu e o regula. Important este cum si de ce te masturbezi.

Masturbarea este sanatoasa, dar ca la orice activitate, in anumite conditii, pot apare probleme.

In trecut oamenii au avut o atitudine negativa fata de masturbare. Se credea ca masturbarea duce la boli mintale, la orbire sau la alte boli, ceea ce nu este adevarat.

Atitudinile negative se mai gasesc si in ziua de azi, mai in gluma, mai in serios. Unii spun ca iti creste par in palma, ca o sa ai pierderi de memorie sau ca nu vei mai putea face sex cu o fata.

In ziua de azi specialistii considera ca masturbarea face parte din dezvoltarea omului si este o activitate sanatoasa. Aproape toti barbatii si mai mult de jumatate din femei spun ca s-au masturbat (studii recente).

Atat fetele / femeile cat si baietii / barbatii se masturbeaza mai mult sau mai putin. Unii o fac de cateva ori / luna, altii o fac in fiecare zi. Nu exista normal si anormal la capitolul asta.

Masturbarea are efecte bune asupra sanatatii: reduce stresul, dormi mai bine, te cunosti mai bine etc.

Exista si efecte negative ale masturbarii. Daca o faci prea repede sa nu te prinda cineva poti sa te inveti obtii placerea prea repede si poti sa ai mai tarziu probleme cu ejacularea si/sau orgasmul.

Altii folosesc masturbarea pentru a-si rezolva problemele din viata. In cazul asta masturbarea devine o problema pentru dezvoltarea sau viata lor. Nu mai ies din casa, nu se mai vad cu prietenii sau cu fetele. Mai tarziu cand vor face sex e posibil sa apara probleme.

Pentru a reduce / elimina efectele nagative ale masturbarii invata sa te masturbezi intr-un mod cat mai apropiat de cel cand faci sex:
- masturbeaza-te pentru placere, nu pentru ca te-ai certat cu cineva, pentru ca te-ai simtit respins, nu pentru a rezolva problemele tale
- nu te grabi, cauta un loc unde sa nu fi deranjat sau alege o ora potrivita
- gandeste-te ca faci sex si deruleaza filmul in minte (fantezii sexuale), chiar si inainte de a incepe sa te masturbezi
- incepe sa te masturbezi cand penisul este in erectie
- foloseste toata mana in jurul penisului, fara sa apesi tare, poti pune lubrifiant pe mana
- misca abdomenul ca si cum ai face sex
- foloseste o jucarie sexuala care reproduce un vagin
- freaca cu lubrifiant si glandul

Have fun!

| Ripley a răspuns:

Ce romane pot tasta unii doar ca sa explice masturbarea, mi se pare hilar laughing
revenind la intrebare, nu cred ca de doua ori pe zi e asa mult, dar mai sari si tu macar o zi din cand in cand laughing

| seth2016 a răspuns (pentru Ripley):

E doar copy paste rolling on the floor

| PikaPikaChuChu a răspuns:

Este normal, esti la varsta la care abia te descoperi. Asta va inceta in timp. In cateva luni nu vei mai avea asa o dorinta.
Poate fi si din cauza hormonilor, cel putin pana cand vei avea o prietena, nu vei mai simti nevoia asta asa des
Nu iti face griji, sunt sigura ca mai sunt si multi altii ca tine

| RazvyEnglezu a răspuns:

Rupe-o cat mai esti somer.