| DianaPrincess a întrebat:

Buna :*

Sunt Diana si am nevoie de cateva sfaturi sau pareri despre ce mi s-a intamplat in acest weekend.

Sambata am fost impreuna cu tatal meu la o nunta in Calarasi, noi locuim in Ialomita, este o distranta scurta de doar 60km, am uitat sa mentionez ca am doar 17 ani.

Cand am ajuns la starea civila a venit langa mine baiatul care era cavaler de onoare la nunta si mi-a oferit un trandafir alb. Eu am ramas socata cand am vazut ca mi-a oferit trandafiul, nu ma asteptam deloc la asta. Am facut cunostinta cu el, am vorbim foarte putin. Eu dabia astept sa se termine nunta si sa ajungem la restaurant ca vroiam sa vorbesc mai mult cu el.

Cand am ajuns la restaurant, am avut chiar noroc si am stat cu el la masa, a fost o seara superba, am dansat si am vorbit cu el pana dimineata.

Bineinteles, dimineata a trebuit sa plec cu tatal meu acasa, inainte de plecare am fugit repede la el sa-i spun ca plec. Iar el mi-a spus in momentul ala: "Mi-a parut bine sa te cunosc, nu stiu daca o sa mai avem ocazia sa ne mai vedem vreo data ca tu esti din alt oras." Cand am auzit asta, mi-au dat cateva lacrimii.

El are 18 ani si este din Calarasi, iar eu am 17 ani si locuiesc in Ialomita, intre noi este o distanta de 60km. De sambata pana acum ma gandesc mereu la fel si imi vine sa plang ca nu pot fi langa el.

Nu stiu ce sa fac acum, ca numai la el imi este gandul. As avea si eu nevoie de sfaturile voastre.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Buna,Diana.
Ai 17 ani si inima ta este pregatita sa iubeasca,mintea ta sa viseze si sufletul tau sa imbratiseze un baiat,baiatul potrivit,pe care crezi ca l-ai intalnit sambata la nunta.
Te voi cam dezamagi,dar cineva trebuie sa o faca,altfel vei suferi pe nedrept.
Baiatul a venit cu un trandafir la tine,e posibil ca acest mic amanunt sa fi fost stabilit de catre organizatorul nuntii,care incerca in felul asta sa se simta bine toata lumea.
Ati stat impreuna toata noaptea, ati dansat si ati vorbit, dar nu ti-a dat telefon, id, fb....nu te intrebi de ce?
Nu-l cunosti,nu stii daca e singur sau intr-o relatie,daca a fost sincer cu tine sau daca in prioritatile lui intra o relatie acum,nu uita ca probabil in vara el are si un bacalaureat de sustinut,plus ca e si o distanta intre voi...
Iti pot spune un lucru simplu,totusi.
Daca este interesat de tine,va aparea.
Te va cauta.
Din ce ne-ai povestit aici,pare un baiat bine crescut si la locul lui.
Daca este intr-o relatie sau are alte prioritati,nu o va face prea curand,dar daca i-ai placut mult,mult,il vei revedea...un telefon,un request pending,o cerere de prietenie sau el la usa ta cu inca un trandafir alb in mana!happy
Pana atunci,insa,nu poti decat sa visezi si sa speri.
Da,il poti cauta,poti incerca sa il gasesti tu,dar din moment ce el nu a incurajat lucrul asta si s-a limitat doar la a se indoi c-o sa va mai vedeti vreodata,poate ca va reactiona negativ...
Nu trebuie sa fii dezamagita,trebuie doar sa gandesti realist si,pentru ca ti-a placut atat de mult,sa-l ai ca etalon pentru oricare alt baiat care va incerca sa se apropie de acum incolo de tine.
Daca nu vrei sa renunti la el, gandeste-te la viitorul exact pe care il va putea avea o asemenea relatie, la durerea pe care o va provoca distanta, nesiguranta, dorul...si toate astea, in cazul fericit in care el va accepta, ceea ce nu stim inca!
Esti pregatita pentru asa ceva?
Numai tu iti poti raspunde.

| DianaPrincess explică (pentru greece12):

Iti multumesc de raspuns.

Am facut rost de numarul lui de telefon, oricum eu am ramas uimita cum l-am vazut cum se comporta cu mine si cum vorbeste.

| greece12 a răspuns (pentru DianaPrincess):

Te afli la inceput de drum, Diana, si te vor uimi atat de multe incahappy
Un drum minunat sa ai si cat mai putin sinuos!

12 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ce ziceai? 18, 17 ani? La facultate v-ati gandit? Daca mergeti la studii superioare in acelasi oras?
Pana atunci, daca va fi sa fie ceva intre voi, va puteti intalni la ocazii, in vacante. O relatie la distanta este intr-adevar dificila, dar daca aveti perspectiva ca sa fiti mai mult impreuna in viitor, greutatile devin mai usor de suportat.
Si printre altele, mai exista si internet cu ale lui facebook, twitter, yahoo, etc., si web-cam...
Deci, posibilitati exista, asa ca nu dispera. Conteaza insa cat sunteti de determinati sa faceti asta.

| Chesaru_Cristian_1910 a răspuns (pentru Zenithf):

Da asa e exista web-cam faceti un videochat, va excitati si la degetele eventual.laughing

| Zenithf a răspuns (pentru Chesaru_Cristian_1910):

Asta este treaba lor, nu a ta, oricum, eu, pornind de la proverbul "ochii care nu se vad, se uita", m-am gandit ca daca se vad nu se uita, si le mai potoleste un pic dorul.

| doc69 a răspuns:

Simplu,intalniti-va din nou si vorbiti. pentru ce te chinuiesti? da ochii cu.el

| neutrino a răspuns:

Baiatul a dat dovada de maturitate si realism, ceea ce nu se poate spune despre tine. Relatie la distanta nu exista, orice incercare de acest fel este sortita esecului, in ciuda multor pareri care vor sustine contrariul. Exista in schimb iluzii.

| nhgvhyg a răspuns:

Poate veni si el la tine, nu zilnic macar odata pe saptamana

| adycanepa a răspuns:

Sau puteti sa va intalniti amandoi la jumatatea drumului.Ca sa nu va coste prea mult timp si bani pe amandoi

| valentino52 a răspuns (pentru adycanepa):

Eu consider ca e risipa mai mare de bani cum zici tu. Vine el la ea cu autobuzul, ea il serveste cu ceva acasa, ies in locuri cunoscute de ea etc. Vine ea la el, el tot asa o scoate undeva doar e "gazda". Asa sa dea amandoi banii pe bilet si sa ajunga intr-un loc complet necunoscut de niciunul din e nu prea e bine.

| Chesaru_Cristian_1910 a răspuns:

Ce penibila esti, si ai chiar 17 ani? nu 12?happy

| Raoul_Denis_1992 a răspuns:

Draga Diana poti lua rata pentru doar 60 de km, sau sa nu fie un bulangiu poate veni el la tine!