| cristinuta01 a întrebat:

sunt foarte confuza sper sa ma ajuta. ti! Sunt impreuna cu iubitul meu de aprox 1 an si 8 luni cu tot cu certuri si despartiri... el mi-a demonstrat ca ma iubeste aici nu s epune problema si nu vreau sa spune-ti ca nu ma iubeste sau chestii de genu ca asta stiu sigur prin toate faptele.in fine. am ajuns la subiect "vreau sa facem dragoste.pentru ca te iubesc mult si nu mai vreau sa te insel pentru ca ti-am promis si una este cand o faci cu pers iubita decat cu oricare ". Avem o relatie serioasa din toate punctele de vedere stiu si parintii si am vorbti deschis si mi-a spus ca el vrea sa ramanem impreuna sa ne casatorim dar eu nu m-am gandit la asta pana acum il iubesc si eu enorm dar nu ma vad cu el maritata pentru ca deoc ma consider mica si nu stiu ce imi rezerva viitorul de aceea nu as vrea sa imi incep viata sexuala pentru ca nu vreau sa ajung ca toate celelate. el are 20 si eu 17. voi ce sfaturi imi dati? sincer eu nu ma simt pregatita dar da il iubesc s iil si inteleg, dar nu il pot laasa nici la altele ca apoi alea sa incerce sa ne desparta cum sa mai intalplat dar nu au reusit. Sper ca ati avut rabdare sa cititi tot si astept sfaturile voastre. multumesc

6 răspunsuri:
| roksy a răspuns:

el trebuie sa inteleaga ca tu ai 17 si nu 20 ca el in primul rand, iar in al doilea rand daca te iubeste nu trece peste deciziile tale le respecta si asteapta pana o sa fii u pregatita. Tu ar trebui sa te gandesti mult si sa nu faci chestia asta doar de dragul de a nu l piede, e o treaba prea importanta ca sa treci asa cu usurinta peste ea si dupa sa regreti totul depinde de tine chiar iti doresti cu adevarat sa faci pasul acesta?

| Herm a răspuns:

Am citit, spune-i deschis ca nu esti pregatita, dc te iubeste te va intelege, in plus ai 17 ani, e prea devreme sa-ti incepi viata sexuala, esti minora, parerea mea big grin

| anonim230 a răspuns:

Buna, parerea mea. daca tot ai o relatie serioasa de atat vreme. si el chiar te iubeste si vrea sa fie cu tine mereu, eu zic ca ai putea face asta, adica te iubeste si nu se culca cu tine si dupa te paraseste. cel putin asta inteleg, dar poti in acelasi timp sa vb cu el si sa ii spui ca nu te simti foarte pregatita si chestii de genu. sper ca te-am ajutat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu te simti pregatita atunci nu o fa iar daca el va alege sa mearga la altele nu te iubeste! In viata se pot intampla multe chestii neprevazute deci nu va mai faceti planuri si bucurati-va de prezent.

| Frumusika7 a răspuns:

Si eu am citit tot si am inteles in ce situatie esti si eu zic sa ii spui sa mai astepte cel putin 1 an dupa ce va casatoriti si aveti propriul apartament. Sper ca te-am ajutat!

| Micutza_1208 a răspuns:

Salut...Citind aceasta poveste de dragoste a ta, am inteles ca dragostea nu e numai o viata colorata roz, ci mai poate contine si putin negru...Eu cred ca la 17 ani e cam devreme sa incepi o relatie sexuala.De aceea,daca tu zici ca iubirea dintre voi e enorma si reciproca, inseamna ca el te va astepta cit va trebui, pina in momentul cind vei fi pregatita.Fiindca,o persoana daca chiar te iubeste foarte mult, inseamna ca si te poate intelege oferindu-ti orice sansa de care ai nevoie.Eu cred ca nu trebuie sa va grabiti la maritat si insurat.E cam devreme,iar din punct de vedere sexual, as zice ca pentru tine e la fel, cam devreme. Poti astepta sa implinesti macar 18 ani,sa devii o persoana matura, si dupa asta, vei vedea cit esti de pregatita.Acestea sunt sfaturile mele. Sper ca iti vor fi utile.Pa,pa!kiss