| LkhMaria a întrebat:

Eu si prietenul meu am facut petting. A introdus doar o data penisul in vagin dar nu mult incat sa rupa himenul. Mentionez ca nu purta prezervativ. La baie am avut doar doua pete minuscule de sange, dar himenul nu e rupt. E vreo sansa sa raman insarcinata doar din lichidul lubrifiant?

Răspuns Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Regula de baza/ "de aur" a pettingului se refera la faptul ca celor 2 parteneri le este permis sa efectueze orice fantezii sexuale, cu exceptia sexului adica a penetrarii vaginului. In cazul tau exista posibilitatea ca in urma introducerii penisului in vagin prin perforatia existenta in himen, acea gaura sa se fi fisurat/crapat doar pe margini si astfel sa se fi produs acea mini sangerare. Posibilitatea de a ramane insarcinata bineinteles ca poate sa existe, insa NUMAI daca au fost intrunite cele 2 conditii absolut obligatorii si anume : ca sexul respectiv sa fi avut loc in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual si sa fi ajuns in vagin SPERMA si nu acel lubrifiant amarat si inofensiv. Trebuie sa stii ca lichidul preejeculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care nu au nicio legatura cu organele reproducatoare masculine care produc lichidul spermatic si spermatozoizii, adica cu vezicula seminala, prostata si gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejeculator in momentul producerii de catre glande si a deversarii acesteia in uretra, este PERFECT STERIL adica NU contine spermatozoizi. Insa dupa ce lichidui ajunge in uretra, acolo se poate contamina prin procesul de amestecare cu eventualele resturi de sperma ramasa de la o ejaculare produsa mai inainte cu cateva ore. Doar astfel pot sa existe spermatozoizi in continutul lichidului preejeculator scurs din penis in timpul masturbarii sau a sexului. In concluzie fiindca lichidul preejeculator asa cum este produs este perfect steril si complet inofensiv, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, al carui rol adevarat este cel de a curata uretra de urmele de urina si astfel de a asigura in uretra un pH neutru inainte de ejaculare. In privinta posibilitatii de a se naste/forma o sarcina DOAR tu esti cea care stie daca sexul a fost intretinut in perioada fertila sau in afara acestei perioade a ciclului menstrual actual si la fel DOAR partenerul tau poate sti daca a fost capabil sa-si retina perfect ejacularea incat sa nu ajunga SPERMA in vaginul tau. Multa sanatate!

| LkhMaria explică:

Chiar nu mi amintesc data mentruatie de luna trecuta, ideea e ca acum mi.a intarziat o saptamana, dar stiu ca pot fi si alte motive... Raspunsul este foarte bun, multumesc. Chiar m.ai ajutat

| corbulalbrosu a răspuns:

A intarziat "o saptamana" fata de ce moment daca nu-ti amintesti data de incepere a ultimei menstruatii? Data de incepere a urmatoarei menstruatii se poate calcula/stabili NUMAI in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT si are constat, ciclu dupa ciclu mereu aceeasi lungime/numar de zile. Doar in acest caz se poate folosi termenul de INTARZIERE, adica doar daca exista un moment, o data FIXA fata de care care sa te poti raporta. In caz contrar daca ciclul menstrual este NEREGULAT si lungimea fiecarui ciclu menstruale poate sa fie diferit fata de cele anterioare, atunci poate fi vorba de dereglari hormonale mai mult sau mai intense si in acest caz este recomandat sa fii consultata de catre un medic endocrinolog. Sanatate!

| LkhMaria explică:

Data este 30. Dar avand in vedere ca februarie a avut 28 de zile, nu mai stiu cand a fost ultimul ciclu menstrual ca sa pit calcula fix perioada fertila.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu prea inteleg cum stii da himenul nu este rupt, de vreme ce a existat si penetrare si ai si sangerat. Himenul este inainte de vagin, deci este aboslut imposibil sa intre in vagin, fie si un milimetru, daca nu depaseste himenul. Cred mai degraba canu vezi tu ruptura himenului (trebuie sa te uiti cu o oglinda foarte buna, asezata in pozitie ginecologica si sa ai cunsotinte bune de anatomie, altfel nu iti poti da seama. Sigur ca poti ramane insarcinata, mai ales ca la deflorare riscul este maxim. Nu uita de prima consultatie ginecologica, obligatorie in prima luna de la inceperea vietii sexuale.

| Violleta2022 a răspuns:

Cele ateva picaturi de sange sunt de fapt dezvirginare in sine, ca nu curge mai mult nici la alte femei, deci, dezvirginarea s-a produs deja si da, poti ramane insacinata daca ai avut sex neprotejat in perioada fertila.

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil. Himenul, daca zici ca nu s-a rupt nu inseamna ca nu poti ramane gravida. Dar, de dezvirginat te-a dezvirginat, nu mai esti virgina.

| Emilian65 a răspuns:

Daca a existat o penetrare, nu mai esti virgina.