| SimonaIlinca20 a întrebat:

Sunt impreuna cu un baiat de 1 an si jumatate. Insa, este un lucru care ma deranjeaza : posesivitatea si gelozia excesiva a iubitului meu..Nu pot face mai nimic! In excursia organizata de clasa mea nu mi-a permis sa merg, imi verifica telefonul la zi, are parola de la fb, mess etc si bineineles ca orice mesaj de la un baiat inseamna o cearta consistenta intre noi doi. Stiu ca ma iubeste, mi-a demonstrat asta, poate ca ii este frica sa nu ma piarda, dar ce pot intelege daca nu pot face mai nimic? Imi repeta mereu ca eu trebuie sa vorbesc doar cu el, ca vrea sa fiu doar a lui si chestii de acest gen..eu il iubesc mult prea mult si mereu cedez, ascultandu-l si dandu-i dreptate, chiar daca de cele mai multe ori se lua de mine degeaba. sad

Răspuns Câştigător
| MidnightR a răspuns:

Asta e deja obsesie si nu face bine.
Nu esti jucaria lui si ai propria libertate.
E foarte periculosa aceasta posesivitate si gelozie.
Nu prea pot sa-ti dau sfaturi.
Daca te desparti de el, cine stie ce-ti poate face si n-as vrea sa ajungem acolo.
Daca vorbesti cu el, probabil ca o sa ii intre pe-o ureche si sa ii iasa pe alta, mai rau, ar putea spune ca te influenteaza altii.
Deci..........sincer iti doresc succes si mult noroc in a te descurca cu el.

5 răspunsuri:
| TSO7 a răspuns:

Te iubește și îi e frică să nu te piardă, după cum spui și tu. Probabil că observa fetele din jur că sunt predispuse să vorbească cu mai mulți băieți și nu vrea ca și tu să fii la fel.
Încearcă să te protejeze posesiv. Trebuie să îi arăți încontinu că poate avea încredere în tine, până se va mai domoli.

| Emilian65 a răspuns:

Discuta cu el despre modul de comportament al lui si poate il faci sa inteleaga ca nu are dreptate in ceeace face si cum se comporta.

| SkyPilot a răspuns:

Fie ca te tine intr-o lesa mai lunga, fie ca te desparti de el. Nu vei ajunge nicaieri cu un astfel de baiat, pana la urma tot va despartiti, fie ca tu te saturi sa fii tratata asa sau paranoia lui il va face sa creada ca l-ai inselat. Nu trebuie sa mai aiba acces la conturile tale, acelea sunt ca si poseta, spatiul tau privat. Pune-i piciorul in prag, explica-i ca fie devine rezonabil, sau va despartiti. Dar odata ce a inceput, nu mai cedezi un singur pas.

| kyliejenner a răspuns:

Nu prea te iubeste. Iubirea e incredere si libertate. Tu esti TU, nu esti a lui.

| Mdln_Mada_1994 a răspuns:

Incearca sa il pui la incercare cu o prietena de a ta pentru a vedea cat de fidel iti este si el tie, sau poti sa ii faci si tu aceleasi lucruri sa vezi daca lui ii convine!
Succes! :*