| Misspink12 a întrebat:

Buna,Sunt împreuna cu un băiat de 1 luna jumate si tot vorbim despre s*x,el ar dorii sa o facem si aici apare problema ambii suntem virignii,el are 17, eu 16...
Mi-as dori lucrul asta, doar ca nu ma simt pregătită deloc+mama mea a spus sa ramân virgina pana la 18 ani (nu suntem pocăiții sau ceva, vrea doar sa nu regret nimic si sa nu pățesc ceva) si m-as simți prost daca as face-o ..as știi ca am dezamăgit-o
Mulțumesc mult ca v-ati obosit sa citit

12 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Fa asa cum te-a sfatuit mama ta, ca ea stie cel mai bine si nu-ti vrea raul.
Si cand o fi sa faci gestul, fa-o cu cineva pe care-l iubesti, nu cu primul caruia i-s-au aprins nadragii pe el.Pentru ca asa cum o sa fie prima data, n-o sa uiti niciodata. Iar un virgin cu o virgina...este o catastrofa si un chin in matrie de sex, nicidecum placere. Pentru prima data trebuie sa o faci cu o persoana experimentata care sa nu te faca sa suferi si sa-ti piara cheful de sex altadata.

| vijay112 a răspuns (pentru Elianna):

Am o intrebare la tine, de cand pana cand 2 virgini nu nu poate face sex? Ai incercat lucru asta si ai constatat ca nu e ok?

| vijay112 a răspuns (pentru Elianna):

Devine bomba nucleara

| AFR81 a răspuns:

Ai cenzurat cuvantul sex? laughing Imi dau seama cam ce parere ai despre acest subiect. Legat de problema ta, ar trebui sa te gandesti bine. Decizia ar trebui sa fie doar a ta, iar prietenul tau, daca te iubeste, ar trebui sa inteleaga. Daca insista si ameninta ca te paraseste sau chestii de genul asta, inseamna ca el, de fapt, urmareste altceva. Fa acest pas atunci cand esti 100% sigura ca a venit momentul, astfel incat sa nu remuscari sau regrete. Pe langa asta, esti destul de mica la 16 ani, iar la varsta asta, dupa o luna si jumatate de relatie sa treceti la "alt nivel" mi se pare cam aiurea.

| Oana92 a răspuns (pentru AFR81):

Foarte buna observatia ta. Cat timp nu poti vorbi/scrie liber despre sex nu esti pregatit nici sa il practici...

| RAY a răspuns:

Esti cam mica mai astepta 1, 2 ani

| Emilian65 a răspuns:

Ascult-o pe mama si mergi macar pana la 18 ani si apoi poti sa faci sex cat vrei.

| sofisis a răspuns:

Trecand peste ce a zis mama ta, faptul ca nu te simti pregatita este un motiv FOARTE important pentru care sa nu faci un pas gresit.
Timpul de cand esti cu el e destul de scurt si risti ca baiatul asta sa fie mai mult interesat de corpul tau decat de tine... apoi vei suferi.
Spune-i baiatului ca tu nu te simti pregatita pentru o viata sexuala si vezi cum reactioneaza. Pot sa pun pariu ca va incepe sa puna presiune pe tine.
Daca tine la tine cat de cat, va trebui sa inteleaga si sa te astepte.
Iar tu...incepi viata sexuala cand te simti pregatita, nu cand spune mama ta. Bine ar fi intr-adevar cat mai aproape de 18 ani dar poate tu esti gata pe la 17, 17 si ceva. Ce faci? Mai tragi de timp ca sa apuci 18?

| Goete a răspuns:

Mama ta nu poate devide viata ta. Depinde de ceea ce simti tu. Pe de alta parte, puteti sa va initiati (daca vrei) prin "petting" - imbratisari sarutari mangaieri si masturbare reciproca, fara sa intri efectiv in viata sexuala daca nubte simti pregatita.

| Jessica007 a răspuns:

Si tu dupa o luna si jumatate vrei sa faci pasul asta? Virginitatea poti sa o pierzi cu oricine daca te grabesti chiar asa.Trebuie sa mai astepti sa treaca timpul sa il cunosti mai bine pe baiatul respectiv sa consolidati relatia.Mama ta stie de ce te-a sfatuit lucrul asta, sa nu te caiesti mai tarziu si sa regreti ca ai facut acest pas cu cine nu trebuie.Virginitatea este usor de pierdut, nu ar fi asta o problema.Ideea este sa merite acel baiat, si dupa cum am precizat, repet trebuie sa mai treaca timpul, si cand te vei simti pregatita in adevaratul sens al cuvantului atunci poti.

| InnocentSins a răspuns:

Încerci să-i mulțumești pe toți, ceea ce este un lucru bun dar nu uita că înăinte de toate tu trebuie să fii mulțumită, nu face ceva doar să îți mulțumești mama sau iubitul, fii tu mulțumită cu alegerile tale. Dacă nu te simți pregătită nu o face și o lună jumate este destul de puțin timp, trebuie să ai incredere în partener, la vârsta ta trebuie sa cunoști, să vorbești, să ai relații. Iar dacă baiatul este destul de insistent, poți considera ca e doar curios în materie de sex, cum sunt in general baieții la vârsta asta, fii sigură ca o face pentru ca te iubește, nu pentru că e curios. Multă inspirație in alegeri îți doresc!

| gaspard a răspuns:

Draga mai ai rabdare pana la 18 ca nu mai e mult si un sfat de la mine pentru tine din propria experienta.ca decat ca il amagesti cu o atingere pe la cuc sau cu un handjob mai bine il lasi.nu il intarata daca nu esti pregatita pentru sex.ca decat sa il intarati aiurea ii spui asa o laba la timpu ei face cat 10 femei