| tinaamariaa a întrebat:

Sunt intr-o relație de 4 ani cu un băiat mai mare cu 6 ani de cat mine. Pana acum 3 luni a fost totul ok. chiar voiam sa strangem bani pana în octombrie sa ne luam un apartament împreună. Dar totul s-a schimbat nu prea mai are timp de mine, de cele mai multe ori ma lasa pentru prietenii lui. Eu prefer mai mult sa stau cu el in casa ..sa stam amandoi. Nu i- am cerut altceva de cat atentie. Pentru ca la început nu era asa. Am ajuns sa ne certam in fiecare zi pentru ca nu sta cu mine si nu vorbeste cu mine. Cu prieteni lui rade, se simte bine. Ba chiar de mai multe ori imi inchidea telefonul sa le raspunde prietenilor. Iar daca sunam eu cand vorbea nu imi răspundea. Si pe deasupra zbiara si ma jigneste daca zic ceva de vre'unul dintre ei. Am impresia ca eu gresesc, ca eu sunt aia nebună care nu il inteleg. Ajutati-ma va rog poate ati fost si voi intr-o asa situatie.

9 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna.
Momentele de intimitate sunt bune,dar nu in exces.
Daca nu esti genu mai sociabila,nu iesi,nu vorbesti cu oameni,nu conosti persoane noi dar totusi de simti bine in pielea ta si in felu tau, nu trebuie sa fi egoista sa-l tragi si pe el duba tine.
In schimb, nici el nu e bine sa stea numai cu prieteni si sa uite de tine.
Ar fi ok daca si prietenii lui ar avea prietene si ti-ar face cunostinta cu el, ati iesi in gasca si cred ca ar fi ok pentru toti.
Mie personal nu imi place sa ma streseze o fata, mai ales daca stie ca sunt cu prieteni.
Pana la urma ori ce barbat mai are si o viata personala si diverse iesi activitati, nu e o regula in iubire sa fie 100% disponibil.
Nu exagera cu atentia, cel care isi dica timpul numai pentru femeie il consider un fatalau lipsit de valuare si personalitate, merita mici aplauze cea care reuseste sa-l tina sub papuc.
Deci, mai gandeste-te happy

| ROB3RT89 a răspuns:

Ce de flacai pe aici, nu pot sa cred cum unii "barbati" tind sa fie tot mai mult sub papuc.
Mai trist e ca un raspuns relevant a venit din partea unei fete...

| Violleta2022 a răspuns:

Relatia voastra a ajuns la plafonare si acum este momentul sa faceti ceva sa o revigorati, daca nu, se va rupe curand!
Cand partnerii de viata, incep sa preferii prietenii in locul iubitei/iubitului, este semn clar ca s-a plictisit in relatia respectiva si cauta distractii in alta parte.
Rezolvarea o gasiti prin comunicare si acceptarea fiecaruia sa participe la imbunatatirea relatiei. Dar pentru asta, este nevoie ca amandoi sa fiti de acord sa iesiti impreuna, sa va distrati impreuna, sa faceti atat treburile casnice impreuna cat si distractiile impreuna.
Iesitul afara doar cu prietenii, duce intotdeauna la rupturi ireparabile intre iubiti.

| mihai69 a răspuns:

Greu de spus dacă nu auzim și „cealaltă parte implicată".
Poate că tu ai dreptate, poate că el - obosit de prea multă cicăleală. De unde să știm?
Caută altul, dacă ăsta nu te mai mulțumește. Sau roagă-l să te ia cu el când merge cu amicii.

| cristimihailov a răspuns:

Se mai intampla. Dragostea dureaza 3 ani.

Treci mai departe, cauta pe altul care sa raspunda nevoilor tale.

| JustStitch a răspuns:

Bună! Am citit ce ai scris si vreau sa iti spun ca tu nu ai nicio vina nu esti "nebună ", vina e intotalitate a lui, ca nu te respecta, iti vorbeste urat, nu-ti acorda atentia de care ai nevoie, tu te implici mai mult decat trebuie si lui nici macar nu ii pasa, ar trebui sa faci o schimbare in viata ta, daca il lasi in pace nu rezolvi nimic, tot mai rau te enervezi tu si te consumi, sincer iti spun, el nu te merita!

| NicoletaSimina a răspuns:

Il stresezi prea mult, de aceea a adoptat un astfel de comportament.Incearca sa-l intelegi, nu-l poti tine cu forta in casa.Fiecare are viata privata.Iesiti in gasca. Daca nu vrea sa te prezinte prietenilor lui, inseamna ca nu te iubeste si ii este rusine sa mearga cu tine de mana pe strada.Nu uita ca indiferenta este cea mai letala arma. Tacerea il va durea si nu-i permite sa faca ce vrea din tine.Cand vii acasa, nu te grabi sa-i faci prajitura lui preferata, du-te la un salon si ingrijeste-te, adopta un look nou.Iesi si tu in oras cu prietenele si nu-i raspunde oricand la apeluri si la mesaje. Spune-i ca esti ocupata si inchide-i telefonul in nas, sa vada si el cum e! Fii mai subtila, asa isi va da seama unde a gresit.Un sfat, nu trebuie sa fii disperata dupa el! Sper ca te-am ajutat!

| NicoletaSimina a răspuns:

Daca continua sa se comporte ca un animal si nu ca un barbat adevarat care isi respecta iubita, paraseste-l! Nu meriti sa-ti distrugi sanatatea pentru un barbat care nu te iubeste si nu te respecta.Nu ii mai da niciun semn de viata, odata ce ai ales sa pleci din viata lui.Si eu am avut un iubit care ma jignea,ma injosea in fata oricui, ma judeca mereu, ma acuza pe nedrept, odata a tras de mine din cauza crizelor pe care le avea, era razbunator.In concluzie era un psihopat, pe langa gelozie si posesivitate.Nu ma lasa sa dansez cu un verisor de-al meu la majoratul unei colege.Am fost o oarba ca l-am iertat si i-am oferit atatea sanse, 3 luni de zile am suferit din cauza lui,pe langa faptul ca ma inselase cu o alta fata.Cel mai dureros lucru a fost atunci cand imi spunea ca sunt o curva si o materialista.O palma doare pe moment, ele se amplifica in memoria noastra (vor ramane pentru totdeauna). Poti ierta, dar nu poti uita.Te foarte mult, invata din aceasta experienta pe care am trait-o eu, nu-ti distruge viata pentru un nenorocit.

Răspuns utilizator avertizat