| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, as dori o parere de la voi. Cum vedeti voi situatia, eu sunt casatorita de 3 ani, sora mea de 7 ani.De cand s-a casatorit in fiecare saptamana parintii mei se duc cu plasele cu mancare, au grija de fata ei care are 3 ani. Maicamea se trezeste la 6 sa faca curatenie, sa se duca la soramea, ii cumpara cadouri de ziua ei cat si a fetii. In fiecare an cumpara porc si impart porcul cu ea jumate-jumate. De 9 luni de zile umbla cu ea la spitale ca e gravida si copilul nu ia in greutate ca na, a zis ca nu vrea sa manance ca se ingrasa mai rau si isi bea doar cafeaua si cateva fructe pe zi. Mama cand iese cu ea pe strada o tine de mana plus de asta i-au cumparat apartament, mobila, masina noua din fabrica, cercei, lantisor, inel din aur! Bun, acum eu sunt casatorita de 3 ani, m-au ajutat sa fac cununia, au cheltuit 44 de milioane, dar mi-au oprit toate cadourile din cununie! M-am mutat la sot, am stat 7 luni de zile acolo timp in care mama sau tata nu au venit o data sa ma vada, ba chiar ii sunam sa vina ca le platesc eu taxiul sa mai stam si noi toti ca facem gratar, mancam, ne mai distram. NU! BA CHIAR o sunam pe mama dimineata sa vad ce face, imi zicea ca bine, apoi imi inchidea ca o suna sora mea! Vazand ca nu ne descurcam cu banii eu si sotul am plecat in Anglia, acolo timp de 2 luni nu m-au cautat deloc, apoi i-am sunat eu, la fel nu vorbea, nu ma intreba nimic si inchidea ca o suna sora mea! Sotul s-a suparat groaznic vazand ca tot trag mereu de ei sa vorbeasca cu mine si ei nu ma baga in seama si nu ma mai lasa sa ii sun, totusi eu luam telefonul pe furis si ii sunam si situatia era la fel.M-am intors in tara ca am ramas gravida si am avut probleme cu sarcina si am ramas la ei doar eu, sotul intorcandu-se in Anglia. Situatia mea se agravase si nu mai puteam dormi, nu mai puteam manca, merge si stateam toata ziua inchisa in camera mea, dimineata ieseam sa ma duc la baie si o auzeam pe mama cum vorbea cu sora iar aceasta ii zicea ca eu ma cred la hotel, ca de ce dorm pana la ora asta tarzie, ceasul fiind 10 dimineata. Maicamea nu zicea nimic.A trecut o zi, au trecut 2, 9 si soramea asa o ținea dimineata de dimineata cu aceeasi fraza! In astea 9 luni eu luam mancare, dulciuri etc hop venea si soramea cu fie-sa ca le chema mami ca cica sa manance si ele, de parca nu ar fi avut in conditiile in care barbatul ei ia 70 de mil pe luna! Zilele astea m-am trezit pe la 8, am vazut ca maicamea nu e acasa si m-am pus inapoi in pat cu bebelusul meu sa mai dormim. Ne trezim pe la 10 si iesim afara, ma intalnesc cu maicamea si sora-mea plimbandu-se pe strada, razand, tinundu-se de mana iar eu daca incerc sa o iau de mana pe maica-mea imi zice sa o las ca nu poate sa mearga! i-am zis ca pe noi de ce nu ne-a luat pe afara daca tot iesi sa se plimbe la care sora-mea imi raspunde pai daca tu la 8 dormi! Am tacut din gura si am lasat-o in pace pentru ca eu la 8 eram treaza iar maicamea nu era acasa, ea plecand la sora-mea mult mult mai devreme pentru a nu ma trezi eu sa ma duc cu ea! M-am certat cu ea, i-am spus toate astea ca face diferente, de ce face lucrul asta iar ea neaga tot, ba chiar neaga lucruri care s-au intamplat recent! Voi ce credeti sunt eu prea puerila sau acesta este adevarul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E foarte clar ce trebuie să faci, pleacă de lângă ele, nu te vor în preajma lor, n-are rost să te consumi pentru așa ceva, ai soț, ai copil, trăiește-ți viața, fii alături de soțul tău și ascultă-i sfatul, că altfel Îți faci rău. Știu că te doare situația asta și poate nu vrei să accepți, dar nu te vor, obișnuiește-te cu ideea.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Adica la ce te referi

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica inca unul cu aceeasi parere ca si Pothead.

38 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu sper ca glumesti, refuz sa cred ca o mama si-ar trata in halu asta copilul si ar face asemenea diferenta intre copii. Daca insa e adevarat, is niste scarbe de oameni si n-are niciun sens sa mai stai printre ei, ti-au aratat clar ca nu esti dorita acolo. Trist, stiu, dar decat sa tragi de niste oameni sa te accepte printre ei. mai bine te retragi, zic eu, si-ti vezi de noua familie.

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

As vrea sa glumesc fiind vorba de mama mea ma doare

| Violleta2022 a răspuns:

44 de milioane au cheltuit ep nunta ta?
Wow - inseamna ca sunteti superbogati si puteti sa va angajati soferi, bone si slugi, care sa va faca de mancare, curatenie si tot ce trebuie prin casa.
Sincer, la ce mai muncesc ai tai, daca aveti atata banet?
Cumnatul cu venituri de 70 miloane pe luna... wow, asta inseamna >> 70.000.000 = 14.700 euro/luna
La atat venit, ce dumenzeu va mai certati?
Angajati oameni sa va faca toata treaba!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Cun facusi tu socoteala 70 de milioane =14.700 de euro...70 de milioane sunt aproape 1.600 de euro zi 44 de milioane sa cheltui cu o cununie de 50 de persoane in afara de 2 lautari si 1 fotograf? inseamna ca habar nu ai de nimic daca sumele astea ti se par exagerate 44 de milioane o cununie de 53 de persoane si 70 de milioane ale cumnatului care lucreaza in Germania inseamna ca tu nu ai nici un venit

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai fetita, ai spus 70 milioane, asa-i?
Corect scriem in cifre: 70.000.000 (70 cu 6 zerouri dupa el, ca sa fie milioane)!
Apoi, transformarea din 70.000.000 in euro la cursul zilei iese:
14.677 (14 mii 677 euro).
Tu ai uitat sa adaugi un "0" in coada cifrei, ca-i vorba de 14 mii 677 euro.

Fa si singura transforamrile pe calculator, daca nu te prea descurci cu matematica:
https://ro.coinmill.com/EUR_RON.html#RON=70000000

Deci transformarea mea este foarte corecta!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Ma fata tu te auzi ce spui ce dracu de transformare euro e 4 lei si 50 ds bani adica 45 de mii! 70 de milioane e aproape 1.600 de euro pe luna tu eati nebuna? tu nu vezi ca nu iti ies socotelile? ce dracu calculasi tu de iti dete 70 de milioane ca e 14 mii de euro! Doamne cate uni sunteti chiar.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

7.000 de lei e 70 de milioane? cati ani ai de nu stii nici cum scrii corect sumele?

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

70 de milioane nu 700 tu citesti bine ce citesti sau nu stii bani?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai fetita, tu ai spus cu gurita ta: 70 milioane lei, nu 7000 lei.
Eu am peste 50 de ani si sunt expert contabil, asadar stau foarte ine cu cifrele si cu vederea, ca vad toate mesajele scrise de tine, unde ai scris clar "70 milioane".
ideea este ca, tu nu cunosti banii, ca 70.000.000 milioane, raman 70 milioane indiferent cum ii privesti!
Banii vechi s-au schimabat de acum 10 ani, deci este imposibil sa folosesti bani vechi in ziua de azi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te invit sa vorbesti frums, ca nu esti pe site-ul maica-tii aici!
Fara jigniri, ca nu-i nimeni vinovat ca nu cunosti banii, sau nu stii sa te exprimi corect.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Nu.tu nu cunosti bani cum ai scris tu erau pe vremea cand eram mica acum 70 de mil e 7000 de lei!

| StrongHeart a răspuns (pentru Violleta2022):

Doamne,dar cat de greu e sa iti dai seama ca vorbea in bani vechi? serios acum, tu incerci sa iei totu' ca la carte?
Crede-ma ca daca avea 15k pe luna, nu cred ca mai statea sa scrie pe TPU de cum se simte marginalizata si discriminarea la partaj a existat si va exista intotdeauna.

| relativsausigur a răspuns (pentru Violleta2022):

Sincer, nu stiu cati ani ai, dar dai niste raspunsuri atat de proaste si de speta joasa, incat nu stiu cum ai putut sa ai si raspunsuri premiate pe site-ul asta.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Sunteti intr-adevăr surori bune, adică aceeasi mamă v-a purtat in pântec?
Daca nu esti sigură, incearcă să afli adevărul. Un secret tot există, pe care nu ni-l spui nouă. Adevărul e undeva la mijloc. happy
Altminteri, e inadmisibil ca o mamă adevărată să facă diferențe intre copiii ei. Se (mai) intâmplă, dar parcă in cazul tău, situatia a depăsit orice limită.

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Da suntem surori bune doar ca mama imi zice mereu ca eu seman cu tatal meu iar aceasta nu areo relatie prea buna cu tata

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Îmi pare rău. Ești ca rățușca cea urâtă în toată povestea asta... sad
Până la urmă, o să îți găsești si tu fericirea. Ține capul sus!winking

| Freya1 a răspuns:

Parca sunteti copii nu femei in toata firea.
Dacă ti se pare ca face diferenta îndepărtează de de ei pur si simplu. Poate pur si simplu asa e firea ei, sau poate ca sora ta o ajuta si ea la rândul ei iar tu nu sti si tu poate faci mai putine si atunci o ridica pe ea in slavi. Posibilitati sunt multe iar daca tu nu ti-ai dat seama care este motivul mai bine nu iti mai bate capul si pleaca de la ei, sau ignorai.
Eu una nu as cauta prezența părinților o dată ce mi-am facut o familie, ba din contra daca nu s-ar baga in viata mea ar fi mai bine.

| anonimg a răspuns:

Odata ce omul se casatoreste, nu mai are treaba cu parintii lui.
Crezi ca degeaba este scris: "De aceea va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa, si se va lipi de nevasta sa si se vor face un singur trup" (Geneza.2:24)"
Deci nu tebuei sa mai ai treaba cu parintii. Tu iti consumi toata energia in aceasta suferinta, in loc sa o pastrezi si sa o oferi sotului tau. Cum crezi tu ca se simte el cand tu tanjesti dupa dragostea si atentia mamei tale si nu tanjesti dupa dragostea si atentia lui?
La casatorie trebuie sa te rupi de parintii tai; altfel nu vei putea creste, nu vei putea deveni un om matur, echilibrat.
Pana la urma parintii sunt oameni, dar Dumnezeu prin ei ne-a facut, Deci noi suntem copii ai lui Dumnezeu, si El doreste sa ne vada fericiti. Daca am fi tanjit dupa dragostea Lui, nu doar ca ne-ar fi dat-o bucuros, dar am fi fost cei mai fericiti oameni!

| Hammurabi a răspuns:

De ce te contrazici în continuare și îți e atât de greu să recunoști că ai greșit?
70 de mil. în bani vechi înseamnă 7.000 lei noi adică aprox. 1.480 euro.
Dacă vrei să vorbești de 70 mil. lei noi, cum încerci tu să o dai la întors, înseamnă aprox. 14, 8 mil. euro.
Oricum ai considera nu ajungi la suma de 14.800 sau 14.700 cum ai spus tu.
O jignești pe biata fată și o faci handicapată gratuit.
Interesant.
O nouă față a ta. (Sau probabil fața ascunsă)

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Multumesc in sfarsit cineva sanatos care e cu capu pe umeri

| Adry05 a răspuns (pentru Hammurabi):

La varsta ei te plictisesti acasa dupa ce faci zacusca si cauti cearta cu oricine oriunde sa mai ai parte de niste divertisment laughing)

| relian a răspuns (pentru Hammurabi):

Te bagasi si tu ca musca aia era eu sa zic unde laughing
Femeie are dreptate 70 de milioane a spus, deci 70 de milioane is bani de dai cu ei in cani.
Daca tu si cea care a spus povestea pe aici, ati ramas in urma, asta arata ca sunteti cum a si zis anamaria ingramaditi laughing cum dracu sa vorbesti de miloane cand pe beni scrie zeci, ori sute.Ori sunteti batuti in cap ori dusi in lumea stiuta doara de voi.
Pai hai sa vin si eu sa zic stai asa, vin sa fac transformari de dinate de razboi cum e?
Ba mai sunteti din astia "desteptii"pe aici? Arata tu bani dealde milioane ce spui poti?
Cum dracu sa vii sa faci calcule ori fiecare sa vorbeasca pe limba lui? Deja iese balamuc si asa, ia sa vina si mai stiu si eu ce batran de 90 de ani sa faca socoteli de pe cand era el sugar laughing sa vina fiecare cu ce i se scoala laughing
Ba de aia sunt reguli, toti sa vorbim aceiasi limba.
Iara in cazul de fata tu si fatuca asta ce paprinti nu-s curiosi de ea vorbiti alta limba.
Iara tu mai o si sustii in balariile ei.Nui de mirare ca maicasa nu o agreeaza laughing
Is curios cati ani si si daca tu gandesti ce scrii, sau macar sa verifici ce ai scris.
Unde scrie ba de bani noi de bani vechi? Ba mai suntti din astia hamurabandisti laughing

| Hammurabi a răspuns (pentru relian):

Nici măcar n-ai fost atent despre ce era vorba.
Femeia căreia îi iei apărarea și care mai și spune că e mare expert contabil, a făcut calculul în euro și i-a dat 14.700 euro.
Dacă tot faci pe deșteptul, spune tu dacă din 70 mil. lei indiferent că îi consideri actuali sau îi consideri înainte de denominare, pot rezulta 14.700 euro.
Dacă pui botu' atât de ușor, nu vezi că "femeia", când și-a dat seama că a greșit și n-a vrut să recunoască, a dat-o la întors. S-a legat de modul în care a exprimat moneda cea care a scris (la țară se mai folosește încă în exprimare moneda nedenominată) ca să acopere greșeala ei de doi lei, la un simplu calcul în valută.
Deci problema nu era că cea care a scris s-a exprimat în lei nedenominați sau lei noi, ci că "doamna expert contabil" a greșit un calcul în valută, indiferent cum consideri suma respectivă.
Oricine poate greși. Dar ca să jignești în halul ăla un om și nici să n-ai dreptate, spune ceva despre caracterul tău.
Nu mă mir că îi iei apărarea.
Sunteți din aceeași specie, a celor "prea deștepți" ca să recunoașteți când greșiți.

| relian a răspuns (pentru Hammurabi):

Exact acelasi lucru faci si tu ca ea laughing si nu era vorba de cati euro, initial fuse vorba d e milioane, iar tu si cea care a pus intrebarea o tot ardeti in milioane.Stiu f bine despre cea fost vorba, intial despre aia era vorba de 70 de milioane, apoi sa ajuns la alte chestii de converseii cu euro si bla bla.
Iara tu mare "destept "ai intervenit sai tii partea cuiva care nu stie sa numere, exact cum a zis ana maria caruia nu-i iau partea nicicum, marea parte a rasunsurilor ei bat gardurile, dar in cazul de fata are dreptate.

Cum poti sa vii sa vorbesti de milioane cand nu exista asa ceva.Hai sa venim sa vorbim de bani de pe timpul lu Burebista ce zici? Vin si eu si bag pe aia cu banii de aur laughing ca na mie aia imi plac.
Acu tu nu mai stii cum sa o dai la intors,iar faptul ca a gresit la calcul n-are a face,eu despre chestia cu milioanele am comentat,nu stau sa convert leii in euro,in RO is lei asa ca discutam despre lei, iar leii din ziua de azi nu-s milioane asa cum tot sustii tu si cea care a pus intrebarea.
Lasati miliaonele, stiuca poate visati la milioane dar realitatea este alta.
Hai sa vin si eu ca stii eu am acasa nu stiu cati coti de teren, sau ce unitati de masura erau mai stiu eu cand toamna laughing cum sa vin sa intrebi chestii care nu se mai folosesc.
Cel putin ea putea sa zica, uite femeie eu am in cap tot banii aia vechi si fac referire la ei.Dar ea nu si nu ca astlanta habar nu are si tot o tineti pea voastra, cand capra e ciuta voi spuneti ca are coarne laughing

| Hammurabi a răspuns (pentru relian):

Bine. Pa. Mi se rupe de ce crezi tu.

| sofisis a răspuns:

Pleaca de acolo. Normal ca face diferente. Sunt clare. Din pacate...
Imi pare rau ca treci prin asta. Du-te inapoi la sotul tau. Baga fata la cresa si munceste. O sa te simti utila, o sa fii aproape de sot si nu risti sa ramai fara el de tot si o sa fii ocupata. Eu asta as face in locul tau.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Poate au o problemă cu soțul tău. Sau pe sora ta o cred mai incapabilă și de aia o ajută mereu.

| Emazio a răspuns:

Părinții tai aparent nu te iubesc, dar atitudinea asta nu o aveau si când erați mici sau a fost un punct din care se comportă asa? De ce nu iti vezi de familia ta si ii lasi in pace.

| anonim_4396 explică (pentru Emazio):

Pai de 9 ani se intampla si de 7 de cand s-a casatorit sorumea mult mai rau.nu s-a intamplat nimic de 9 ani am inceput eu sa vad anumite chestii dar cred ca o faceau si inainte

| relativsausigur a răspuns:

Ceea ce spui tu, sau eu, sau altii, in situatiile de genul asta, reprezinta partea negativa a lumii in care traim.
Societatea o tine tare cu vanzarea iluziei al tabloului "familiei perfecte", in care nu se fac diferente intre copii, in care oamenii sunt civilizati si au `radacini` bune, membrii familiei se iubesc ei intre ei si se respecta, etc.
Realitatea e ca societatea e plina de oameni de tot felul.
Unii sunt buni, blanzi, cu intentii bune si valori morale, se respecta si pe sine, ii respecta si pe ceilalti membrii, incearca sa fie cat mai corecti posibil si n-au intentii rele.
Altii sunt total opusul.
Cum se intampla ca unui om sa ii fie antipatic cineva din anturaj, vecin, prieten, asta se intampla si in familii, se depreciaza o anume persoana, de obicei pornind de la un membru al familiei, si restul luandu-se dupa acela, isi formeaza un caracter comun sa zic asa.
De obicei, fix membru mai bland, mai bun, care valoreaza mai mult decat ceilalti e cel mai putin apreciat, ba chiar respins sau agresat, pentru ca daca ar fi invers, ca ceilalti membrii sa fie buni, si cel vizat sa fie intr-adevar oaia neagra, acestuia i s-ar transmite emotii pozitive de catre cei buni, l-ar dori inapoi, si-ar dori toata lumea ca situatia sa se echilibreze si sa fie bine, ca si in pilda fiului risipitor, desi nu sunt religioasa, acea pilda e un exemplu bun pentru situatie.
In schimb, cand ceilalti membrii sunt oile negre, cel cu radacini bune nu prea are sanse sa o dea la pace cu acestia, pentru ca va fi deranjat de atitudinile reci si parsive, si de nedreptatile care i se aduc, ei neavand de gand sa se schimbe, doar sa se prefaca cand le este servit interesul.
Multi oameni traiesc asta, dar le este rusine sa recunoasca, se simt indeajuns umiliti de situatii, iar cei care au familii bune, sau daca fac parte din copiii favorizati, nu au cum sa inteleaga perspectiva celui mai putin norocos cu situatia lui, pentru ca nu au trait-o.

| relativsausigur a răspuns:

Si daca cauti si un sfat, pleaca de acolo si nu te mai uita inapoi, si daca te uiti inapoi, pentru ca tu fiind normala ai sentimente, regrete, si ti-ai fii dorit sa fie totul bine, fa-o de la distanta, de acolo de unde stai tu cu sotul tau, fara sa stie nimeni, cu atat mai mult fara sa stie acesti membrii ai familiei care sunt vizati.
E normal ca o sa-ti aduci aminte, si o sa te gandesti la situatie, ca face parte din viata ta, din trairile tale, dar nu trebuie sa te lasi condusa de emotiile astea.
O rupi cu ei, nu-i mai ajuti cu nimic, nici daca se intampla sa aiba nevoie, nu mai iei nimic de la ei, sa nu-ti trebuiasca nici tie cadouri, chestii, sa spele pe cap cu ele, si lu sora-ta aia sa-i tina de cald, daca era o sora buna ar fi incercat ea la randul ei sa indrepte aceste nedreptati, sa reechilibreze situatia, refuzand sa primeasca mai mult decat tine, si discutand cu ai tai despre caracterul lor denaturat, e clar ca e ca ei, a copiat-o pe mama-ta, o intereseaza doar ca ii e bine ei, si se considera pe sine intr-o pozitie superioara tie prin asta.
Un om te raneste ca asa vrea el, asta e impulsul lui, si nu poti schimba asta, ajungi doar sa te umilesti daca insisti continuu sa aflii de ce, sau cum, sau sa incerci sa schimbi asta.
Important in toata chestia, e ca ceea ce poti tu sa eviti, din ceea ce te poate ranii, principal in situatia ta fiind expunerea ta proprie repetata, in aceleasi situatii cu oamenii astia, vizitele, interactiunea, si exprimarea deschisa a emotiilor ca urmare a actiunilor lor, iti adaugi si tu paie pe foc propriilor tale sentimente.
Un om nu se va schimba niciodata pentru ca-i cere altul, ar trebui sa-i pese de el ca sa-l asculte, ceea ce in cazul tau, de la bun inceput arata nepasarea.
Un om se va schimba doar daca va realiza singur, si personal iti zic, ca daca ti-a ajuns cu ceea ce ai trait din cauza lor, nici daca pretind ca s-au schimbat cu timpul, sa nu te mai intorci.
Cum ai dat, asa sa ai, asta sa fie principiul de bun simt in viata.
Restu de chestii cu "iarta tu, supune-te tu, treci tu peste daca esti mai inteligent" sunt niste bullshit-uri care reprezinta de fapt o imaturitate emotionala, o lipsa de iubire si de respect de sine, si sunt create pentru a cere mai mult tot de la aia care au deja de oferit mult, lasandu-i pe aia care au de oferit putin (din punct de vedere sufletesc vorbesc, ca de aici pleaca totul) sa ramana asa involuati, facandu-le si lor rau, ca nu li se cere lor sa se schimbe.
Asta e `educatia` si stereotipurile proaste cu care societatea care nu e sanatoasa la randul ei, i-a invatat pe oameni.

| abcddcba a răspuns:

E clara treaba.ori nu iti suporta sotul, ori familia nu tine deloc cu tine.

| anonim_4396 explică (pentru abcddcba):

Nu imi suporta sotul dar si toate astea se intamplau inainte sa il cunosc

| Nuzicnume a răspuns:

Se pare ca mama ta are o preferata, se întâmpla asa și când erai mică? Acum ce vârsta ai? Ii poti spune-i mamei tale ca îți dorești să vorbească și cu tine / să te țină de mana, dacă asta îți dorești și îți place și ca te deranjează ca doar pe sora ta o favorizează.

| anonim_4396 explică (pentru Nuzicnume):

Nu stiu daca de mica dar eu am inceput sa observ cu 9 ani in urma cand au vandut o bucaata de pamant si au cumparat o masina de 15 mii de euro pe care iau dato soramii apoi iau facut majoratul iau platit scoala de soferi postliceala de asistente. iar eu de ziua mea de 18 ani am lucrat ca era vara si lucram la terasa