| Anonim9800 a întrebat:

Sunt la a 4-a folie de anticonceptionale Logest si as dori sa stiu daca dupa pauza de 7 zile sunt protejată din prima zi in care încep un nou blister sau trebuie sa treaca 7 zile?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In toate cazurile in care femeile incep sa foloseasca pastilele AC ca metoda de protectie contraceptiva, efectul contraceptiv total si garantat 100%, se instaleaza in organismul femeii respectiv incepand din momentul in care este administrata a 8-a pastila AC de pe PRIMUL blister/folie folosit. Efectul contraceptiv total al pastilelor AC se va mentine ulterior pe toata perioada de timp indiferent cat va fi de lunga, in cazul in care intotdeauna toate pastilele vor fi administrate mereu corect si intotdeauna la timp. Efectul contraceptiv al pastilelor AC se mentine si ramane la valoarea maxima pe intreaga perioada a celor 7 zile de pauza dintre 2 blistere si in a 8-a zi insa maxim 12 ore. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ești protejată în permanență dacă iei AC că asta fac, opresc activitatea ovarelor

| răspundtot a răspuns:

Salut, anticoncepționalele dacă au vreun efect ar fi distrugerea ficatului și a stomacului. Nici măcar Placebo nu pot fi numite. Dar s-au inventat aceste pastile pentru a nu folosi metode fizice de contracepţie

| Adry05 a răspuns (pentru răspundtot):

Vorbești prostii, AC sunt prescrise și pentru a rezolva probleme hormonale și pentru a înlătura chisturi ovariene