| anonim_4396 a întrebat:

Buna,Sunt virgina, am 18 ani si o sa imi incep viata sexuala. Nu vreau morala, sunt fooarte hotarata, dar imi e extrem de frica de o sarcina nedorita.O sa ne protejam cu prezervativ, ciclul imi e neregulat deci nu pot folosi metoda calendarului, o sa ejaculeze oricum afara, dar as mai vrea inca o metoda. Sa folosim si prezervativ si inca ceva.De spermicide ce spuneti? dati-mi niste sfaturi, va pup :*

13 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Du-te la un ginecolog sa-ti prescrie anticonceptionale

| shadow72 a răspuns:

Sa nu iti fie frica, nu e operatie pe creier in pnm.
prezervativ plus coit intrerupt (cand ii vine o scoate afara)...cea mai buna metoda

| MaiBineAnonimDecatCriticat a răspuns:

Ia anticonceptionale daca esti chiar asa hotărâtă. Nu o sa te ingrasi decât 5 kg sau mai mult in functie de medicament.multa bafta!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii în răspunsul pe care ţi l-am dat la cealaltă întrebare...

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Nu-ti fac morala, nu am acest drept, dar da-mi voie sa te intreb: de ce-ti incepi viata sexuala inainte de a fi pregatita? Esti pregatita sa fii si responsabila in cazul in care, Doamne fereste, se iveste si ghinionul? Numai o persoana straina de fenomen, si putin credula, poate avea incredere in partener, ca acesta va ejacula numai afara. Nu uita ca cel mic este mai istet decat voi doi la un loc, si greseala voastra o asteapta. Spermicidele sunt o mare prostie care, totusi, multe fete le folosesc. Sfatul meu este sa amani putin evenimentul ( stiu ca-ti este tare greu) pana te vei pune la punct cu teoria sexuala, astfel risti sa-ti distrugi intreaga viata.Si nu uita, in timpul actului sexual (si poate ca, nu numai) nu trebuie sa ai incredere nici in partener, si nici in cel mic. Orice greseala a lor, intentionata sau nu, tu trebuie sa alergi sa o repari, daca mai ai cum. Iti doresc numai bine si multa inspiratie.

| anonim_4396 explică (pentru neutrino):

Nu sunt pregatita sa fiu mama, sunt sute de fete de 16 17 ani care fac sex si au noroc de fiecare data, daca o sa ma protejez cum trebuie nu am de ce sa fiu ingrijorata. eu zic ca daca folosesc metoda cu prezervativul+spermicide+ejaculare afara.e ok, nu?

| neutrino a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu este ok sa te bazezi pe faptul ca si altele fac si au noroc. Se pare ca nu ai inteles ceea ce eu am incercat sa-ti explic, motiv pentru care iti doresc "Mult noroc"!

| Alcyon a răspuns:

Puteti folosi prezervativ+ metoda coitului intrerupt. In felul asta sunt sanse mici sa ramai insarcinata. De spermicide nu stiu ce sa zic. E posibil sa faci iritatii de la ele. Eu am avut experiente neplacute cu un simplu lubrifiant, prin urmare spermicide chiar n-am folosit. De asemenea trebuie sa fii atenta cu prezervativul, ca daca nu-l utilizezi corect, risti sa ai surprize neplacute cu el. Adica, trebuie sa aveti grija unde-l tineti, ca se poate deteriora. Baiatul trebuie sa se retraga inainte sa-i dispara erectia, ca sa nu va treziti ca a alunecat prezervativul. E o situatie destul de neplacuta. Unul la mana, fiindca exista un oarecare risc de sarcina (chiar daca nu ejaculeaza in tine, mai exista si lichidul preejeculator) si doi la mana, daca nu reusiti sa-l scoateti din vagin, va trebui sa mergeti la ginecolog sa faca aceasta operatiune. Pe langa asta, trebui sa ai grija sa fii mereu excitata in timpul actului sexual. Daca-ti scade excitatia, automat dispare si lubrefierea iar asta poate sa se incheie cu ruperea prezervativului. E bine ca te informezi cu privire la metodele de contraceptie, fiindca multi tineri se apuca de sex fara sa aiba nici cele mai elementare cunostinte, si pe urma patesc tot felul de lucruri. Oricum, nu ai de ce sa te stresezi chiar asa de mult, ca nu ramai chiar asa de usor insarcinata. Altele-s problemele. O sa vezi ca odata cu inceperea vietii sexuala, or sa apara tot felul de situatii: anumite afectiuni ginecologice, infectii, iritatii de la prezervativ sau lubrifianti, lipsa de coordonare cu partenerul (in general barbatii se excita mai repede decat femeile) etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic să te mai gândeşti, vei regreta. Vei regreta pentru că el te va dezamăgi mai devreme sau mai târziu. De unde ştii tu că el va rămâne cu tine pentru tot restul vieţii? Cine îţi oferă siguranţa că te iubeşte cu adevărat? Dacă te-ar iubi cu adevărat ar şti să aştepte. Dragostea adevărată aşteaptă!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

M-a asteptat 1 an si jumatate. sunt decisa sa fac asta, nu pentru ca vrea el, ci pentru ca asa vreau eu. e un baiat care chiar ma iubeste cu adevarat, mai rar ca el.

| Hαppiηеss a răspuns:

Daca folositi prezervativ si ejaculeaza afara sunt deja doua metode deci eu consider ca e suficient, totusi nu exagera.
Nu se ramane insarcinata chiar asa de usor cum isi imagineaza unii.
Faci sex ca sa te simti bine nu ca sa stai intr-un stres continuu si mai ales sa faci o obsesie din asta, daca sunteti responsabili nu are ce sa se intample.

| AdevărulGolGoluţ a răspuns:

Frica ta e complet nefondata. Atata timp cat va purta prezervativ, poate sa ejaculeze unde vrea, tot acolo in plastic va ramane. Daca intr-adevar vrei 100 de metode, du-te la medic si ia anticonceptionale lunar sau du-te la farmacie si cumpara foite chinezesti. Mult noroc happy

| AleeMicha a răspuns:

Nu ai nevoie de 100 de metode de contraceptie. Vorba aia una si buna. Daca el foloseste peezervativ e ok, nici nu e obligat sa ejaculeze afara. Totusi exista sanse sa se rupa prezervativul (proprie experienta) daca ejaculeaza afara asta nu e o problema iar daca nu exista pastila de a doua zi, nu e sanatoasa dar e sigura. Nu are rost sa folosesti atatea chestii si incearca sa nu fi crispata si sa te gandesti tot timpul la o eventuala sarcina pentru ca risti sa nu te simti prea confortabil facand sex.