| Camipsole a întrebat:

Bună, tin sa va adresez o intrebare ce se refera la urmatorul lucru:
Am intretinut relatii sexuale fara protectie, stiu ca se poate ramane insarcinata si asa, insa mi-a venit ciclul la cca.2 zile dupa ultimul act. A tinut normal, in jur de 5 zile, insa acum am observat mici scurgeri sub forma de cheaguri roz. Nelinistita fiind si datorita faptului ca am avut anumite stari de greata (am pus asta pe seama racelii), am hotarat sa fac si un test de sarcina, pentru siguranta. A iesit negativ insa starile de greata (foarte slabe) continua. Exista posibilitatea sa fiu insarcinata sau e o dereglare? Mentionez ca in ultimele doua luni am avut menstruatie de 4 ori, plus o infectie si am luat tratament pentru asta.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Orice ciclu menstrual care este mai scurt de 21 de zile, d.p.d.v. medical este ANORMAL fiind de regula fara/lipsit de ovulatie si in asemenea situatie consultatia ginecologica devine absolut necesara si obligatorie. Formarea sarcini in conditiile descrise cel putin teoretic se poate considera ca fiind aproape sigur imposibila. Cu cat vei fi consultata gynecologic mai repede, cu atat va fi mai bine pentru sanatatea si fertilitatea ta. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Pool77 a răspuns:

Nu inteleg cum nu fug toti utilizatorii de site-ul asta, pardon, de categoria asta.
Nu inteleg, daca chiar nu stii sa dai un search pe google, de ce nu citesti intrebarile din categorie? Poate gasesti acolo raspunsul corect si nu mai vii aici.
Nu inteleg, voi astia dati mereu un pumn si dupa va intrebati de ce se ia cineva de voi?
Informeaza-te, primul semn care iti arata ca nu esti insarcinata e ciclul, daca iti vine ciclul, n-ai cum sa ramai insarcinata.
Al doilea? Simptomele apar dupa 4-5 saptamani, si nici alea nu sunt semne sigure de sarcina, multe nu au avut nici o problema in timpul sarcinii.

| Pool77 a răspuns (pentru Pool77):

Am uitat, testul acela e degeaba.
Un test corect si concludent se face dupa 21 de zile de la act.

| Camipsole explică (pentru Pool77):

Multumesc, as fi preferat totusi mai multa "bunatate" din partea ta. Am cautat raspunsuri, nu am gasit ceva concret care sa ma poata ajuta asa ca am zis sa trec si pe aici.

| Pool77 a răspuns (pentru Camipsole):

Sunt activ in categoria asta de aproximativ 2 saptamani, maxim o luna.
Crede-ma, zilnic sunt puse intrebari de genul, deja mi s-a acrit, mai ales ca printr-un search pe google poti afla tot ce te intereseaza, crede-ma, nimeni nu s-a nascut cu cunostintele astea.
Acum nu am chef sa caut sa-ti dau linkuri cu raspunsurile de pe google, dar daca vrei iti arat ca gasesti.

| Camipsole explică (pentru Pool77):

Stai linistit, o zi frumoasa!