| mihaela21234 a întrebat:

acum o luna am intretinut pentru prima data relatii sexuale (protejat) dupa 2 zile de la act mi-a venit menstruatia. luna aceasta mi-a intarziat 6 zile si am o scurgere albicioasa. sunt un pic panicata. ce inseamna asta?

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Inseamna ca ai toate motivele sa fii panicata, iar tu stii bine lucru acesta. Totusi, roaga-te, poate ca ai noroc!

| SkyPilot a răspuns:

Daca a fost protejat si nu ati scapat lichide pe alaturi, nu ai o problema.
Scurgerea albicioasa poate fi o candidoza. Ea poate explica si intarzierea. Nu o ai neaparat de la baiat, se poate face si prin exces de antibiotice sau printr-o igiena mai putin decat perfecta. Trebuie sa mergi la ginecolog si vei rezolva ambele probleme. Fii insa pregatita, daca ai un BTS, partenerul trebuie sa se trateze odata cu tine. Nu-i ascunde ginecologului ca ai un partener.

| Ioana803 a răspuns:

Daca aceea scurgere, este chiar alba si curge in cantitate mare, ar fi bine o vizita la ginecolog, ca sa nu cumva sa fie candida.

Insa, înainte de menstruatie, secreția vaginala este puțin cremoasa de o culoare ușor alba!
E si normal ca primul act sexual sa îți deregleze ușor menstruația.

Atât timp ce după sex ați verificat prezervativul sa nu fie spart si totul a fost in regula, nu ai pentru ce sa îți faci griji.