| UnCopilNormal a întrebat:

Am 12 ani impliniti, si tot nu mi-a venit ciclul. Intreb asta deoarece foarte multe colege le-au venit, iar mie nu. Este normal sa nu-mi vina la varsta asta? Care este varsta maxima la care sa-ti vina? Dau Fundahappy

Răspuns Câştigător
| Trnadafirroz a răspuns:

Un raspuns precis nu pot sa iti dau. De ce? Pentru ca nu exista o varsta anume la care trebuie sa apara prima menstruatie.

Am observat pe forum ca foarte multe intrebari ale voastre sunt pe tema aceasta. Daca unei colege i-a venit menstruatia la 10 sau 11 ani nu inseamna ca si tie trebuie sa ti se intample la fel.

De fapt sunt putine fetele care au menarha la 11 ani sau inainte. Cele mai multe fete au prima menstruatie aproximativ intre 11-14 ani. Dar pana la 15-16 ani, daca menstruatia n-a venit nu e motiv de ingrijorare.

12 răspunsuri:
| Amelya02 a răspuns:

Varsta maxima este de 16 ani. Stai linistita, cu cat iti vine mai tarziu, cu atat e mai bine.

| Roxiiiiii a răspuns:

Hey! :* Stai relax, menstruatia iti vine cand trebuie sa iti vina! :* Mie de ex. m-i-a venit la 1O ani. oh go on Asa ca, nu te grabi :* Cu cat mai trz. mai bine!

| SakonSIUkon a răspuns:

Imi spui si mie de ce este asa de alarmant sa nu iti vina ciclul? --.--

| LostInBubble a răspuns:

Nu, nu este nici o problema.
"Menstruatia apare pentru prima data la tinerele fete in jurul varstei de 12 - 13 ani, dar sunt destule cazuri, si este considerat normal daca prima menstruatie apare si in intervalul de 8 - 17 ani. Ciclul menstrual va incepe atunci cand organismul este pregatit pentru conceptie. In mod normal nu se poate nici grabi si nici intarzia aparitia momentului menstruatiei. In epoca moderna se observa o scadere a varstei la care apare prima menstruatie."

Sursa: http://www.mamicamea.ro/preconceptie/menstruatia.html#ixzz1zyi4BiSe

| AndraRox a răspuns:

Buna! Si eu am 12 ani si mi-a venit acum 7 luni. Nu e nici o priblema daca inca nu ti-a venit.Depinde si de cat de dezvoltata esti si de organism.Am putine colege in clasa carora le-a aparut menstruatia, asa ca nu iti face probleme. Iar daca iti va veni sa stii ca normal ar fi sa iti apara in fiecare luna dar nu este obligatoriu, eu de exemplu nu am avut 3 luni.Cand iti va aparea menstruatia sa vorbesti cu mama ta despre aceasta problema- (un mic sfat)
Paa.

| ellenuk a răspuns:

Tuturor fetelor din clasa mea le venise menstruatia iar mie nu! am 14 ani si 9 luni si mi-a venit acum un an si 7 luni... ma simteam nasol cand stiam ca sunt singura care nu a utilizat absorbante! imi doream sa imi vina mai repede iar acum regret, adica e nasol rau! roaga-te sa nu iti vina pana la 16 ani

| SooJin a răspuns:

Buna! Mama mi-a spus ca la unele fete vin si la 14 ani.

| Ariyana a răspuns:

Este perfect normal! Varsta maxima este de 16 ani, iar daca nu iti vine menstruatia pana la 16 ani trebuie sa consulti un ginecolog.In orice caz, ar trebui sa fii foarte fericita deoarece vei mai avea timp sa cresti mai mult in inaltime si sa poti frecventa bazinul de inot sau sa poti practica sportul preferat oricand happy.

| OannaAnna a răspuns:

Bucurate cat nu ai ca dupa aia ii super naspa. nu exista o varsta maxima depinde de fiecare organism dar bineinteles ca pana la 25 de ani o sa aiwinking

| Mariasy39 a răspuns:

Eu am aproape 15 si nu mi-a venit pentru ca am facut gimnastica si ma dezvolt destul de greu de la sport dar intreab-o pe mama ta la ce varsta i-a venit ei si asta conteaza in familia mea mamei i-a venit la 16 la fel si bunicii, depinde de la corp la corp si eu am fost speriata cunosc fete care aveau de la 9-11 ani

| Nadia2002 a răspuns:

Si eu am 12 ani si 7-8 luni. Si nu mi-a venit primul ciclu.Am multe colege carora le-a venit chia ri la 10-11 ani. Varsta maxima la care trebuie sa vina ciclul este de 16 ani

| mrslove a răspuns:

Este absolut normal.nu conteaza daca colegelor tale le-a venit deja pentru ca depinde de organism.Nu exista o anumita perioada cand trebuie sa vina.Varsta poate varia de la o persoana la alta, asa ca stai linistita.Dar daca totusi treci de 16 ani si nu ti-a venit, ar trebui sa vizitezi un doctor, oricum ai destul timp sa devii ' femeie' :*