| loveisbad a întrebat:

Am 12 ani si de o vreme gasesc pe lenjeria intima un lichid alb! Si chiar nu mai suport! Mi-e jena sa ii spun mamei si imi schimb lenjeria foarte des.De vreo 4 ori pe zi.Ce e asta?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Draga mea... love is not bad at all! Asta in primul rand si multumesc ca mi-ai adus un zambet de dimineata!happy
Ceea ce se intampla cu tine este fiziologic,ai crescut,te dezvolti,organismul tau se pregateste sa se maturizeze!
Ceea ce vezi tu zilnic se numeste leucoree,este o scurgere vaginala cu rol de protectie si lubrifiere fiziologica a organismului tau.
Te va insoti toata viata,nu-i nevoie sa disperi,te vei obisnui.
Poarta protege-slip-uri,un fel de mici tamponele,subtiri,care se ataseaza simplu la lenjeria ta intima.
Igiena intima trebuie sa o respecti foarte bine,spalatul zilnic cu apa calduta si un gel cu ph-ul specific zonei intime,devine obligatoriu.
Aparitia leucoreei, indica faptul ca in curand iti va veni menarha(prima menstruatie din viata ta) si din fetita te vei transforma in fata, in "domnisoara", in viitoare femeie!happy
In alta ordine de idei, sa stii ca si mama ta a avut 12 ani si a trecut prin asta,ea e constienta ca are o fetita si aceasta fetita creste,se asteapta la intrebari din partea ta si bine ar fi sa deschizi discutia. Oricum,fii sigura ca stie,ea spala rufele in casa nu? Deci,implicit vede si lenjeria ta,chiar daca o schimbi atat de des sau poate tocmai de asta!
Asadar,deschide o discutie si explica-i ce te nelinisteste,te va lamuri mult mai bine decat as putea s-o fac eu!
Si pentru asta sunt bune mamele, sa stii!happy
Hai, nu te descuraja si nu te rusina!
Totul e normal si fiziologic, e in firea lucrurilor sa te dezvolti, nu ai nici un motiv sa te simti rusinata sau vinovata de ceva!
Mult noroc si sa ai grija de tine!happy

| Liviucu a răspuns (pentru greece12):

Ce frumos comentariu, l-am citit de 2 ori chiar daca sunt baiat. As vrea o mama ca tine. laughing >; D

| greece12 a răspuns (pentru Liviucu):

Ei,multumesc!
Am un fiu de 20 de ani si o fetita de aproape 10 ani.
Si cativa useri de aici,"infiati"!
Enjoy!laughing

| Liviucu a răspuns (pentru greece12):

Daca tu esti frumoasa femeie de la avatar si ai sani mari, da, accept. laughing

| greece12 a răspuns (pentru Liviucu):

Intr-adevar frumoasa, numai ca e Sharon Stone.
Iar despre sani, o sa-i cer a mia oara parerea, sotului meu...laughing

12 răspunsuri:
| Bratzz a răspuns:

Acest lichid e mucus. Incepe sa fie secretat cu un an sau 2 inainte de venirea menstruatiei. Pentru a nu te mai deranja foloseste Panty sensitive (ca niste absorbante, doar ca ele sunt zilnice si sunt mai subtiri ). Panty sensitive = protej slip happy Iti pui dimineata unul, sau dupa dusul de seara si nu mai ai probleme. happy

| Azµre a răspuns:

Acel lichid alb este cumva brânzos sau spre consistența smântânei?
Nu este deloc normal, să ai o asemenea scurgere. Acel lichid trebuie să fie albicios sau transparent, să nu aibe miros și sub nici o formă alb brânzos! maroniu sau verde!
Este bine să îi spui mamei tale, nu îți fie rușine!

| jessikz0r a răspuns:

Poti cumpara de la magazine discret-uri...un fel de tampoane subtiri de tot care se aplica pe slip, sunt foarte comode si le poti schimba cat de des apar problemele big grin

| kx123 a răspuns:

Stai linistita este ceva normal. Du-te la magazin si cere-i vanzatoarei cateva discreet-uri, un fel de absorbante mai subtiri. Acelea te vor proteja in oarecare masura.

| akadeaa a răspuns:

Felicitari! nu peste mult iti va veni menstruatia.

| Albãstriţaxx a răspuns:

Deja ai primit raspunsurile necesare...si sa nu iti fie rusine sa ii pui mamei tale, in aceasta perioada se produc multe schimbari, de care ea trebuie sa stie...ma rog nu stiu cum sa iti explic. happy

| shizzle a răspuns:

Vad ca ai primit multe raspunsuri si bune toate... e normal la varsta asta. Dar nu trebuie sa-ti fie rusine sa-i spui mamei. e totul ok.

| Maria1997 a răspuns:

Stai linistita, e ceva normal. Orice fata a trecut prin asta. Nu ai de ce sa iti fie rusine. Ar fi bine sa iti cumperi Proter-Slip`uri (Discreet`uri).