| bruneta27 a întrebat:

Am 16 ani, am avut o relati de 3 ani pe care acum 5 luni am incheiato dar intre mine si fostul prieten inca mai sunt sentimente, el in timp ce statea cu mine mai satea cu o fata dar se expunea cu mine in fata ei, ea era cea care il cauta el nu o cauta si cand am aflat am fost dezamagita si am renuntat la relatie... acum eu am o relatie de 3 luni si el este tot cu fata aia. eu am pastrat legatura cu el ne vorbim ma suna il sun... inca il iubesc iar pe actualul prieten nu il pot iubi chiar de simt ca el ma iubeste, ce sa fac sa ma impac cu fostul?(i-am pus acum cateva zile o intrebare daca ar mai vrea sa fim impreuna si a zis ca nu se poate) sau sa las lucrurile asa cum sunt si sa continui cu actualul?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Ai intrat la greutati cam devreme,draga mea...
Mi se pare normala dezamagirea ta,ca si intreruperea relatiei, ai facut exact ceea ce trebuia.
Pentru ca daca totul era bine intre voi, nu ar fi incaput niciodata o a treia persoana, respectiv fata care il cauta pe el!
Acum, ca au trecut 5 luni,incepi sa simti lipsa vremurilor bune de altadata,incepi sa nu fii prea convinsa ca despartirea voastra a fost cel mai corect lucru.
Si, totusi, eu iti spun ca asa trebuia sa se intample si relatia voastra s-a incheiat cu adevarat.
Poate ca erati prea copii, poate intr-un fel va jucati, dar s-o reluati acum ar fi o incercare esuata din start.Desi sentimentele exista,voi nu mai sunteti aceeasi,ati trecut amandoi prin amaraciuni,ati suferit,veti avea de reprosat mereu ceva unul altuia.
El e cu fata respectiva,tu esti cu un alt baiat, poate ca ar trebui sa dai mai multa atentie la ceea ce ai si nu la ce ai pierdut, pentru ca trecutul te-a adus unde esti azi si daca azi nu esti linistita, in viitor nu vei putea sa fii nici fericita!
Lasa trecutul la locul lui, incheie povestea asta pentru totdeauna si concentreaza-te asupra ceea ce ai.
Ai langa tine un baiat care te iubeste si ar fi nedrept sa plateasca el amarul si nefericirea ta.Cauta sa nu-l chinui, daca nu-l iubesti lasa-l mai bine, daca tii la el putin, atunci schimba-ti comportamentul.Nu e de vina cu nimic!
Si nu forta mana nimanui,pur si simplu accepta ca unele lucruri au un sfarsit,cauta sa fii fericita cu ceea ce ai si,daca nu poti, priveste inainte, posibilitatile sunt infinite, alege-ti ce-ti place.
Dar inapoi, nu mai privi!

3 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

E normal sa mai ai sentimente pentru fostul, iubirea nu trece de pe o zi pe alta. Nu cred ca merita sa va impacati. El trebuia sa vina la tine si sa te intrebe daca il ierti pentru ce s-a intamplat, nu tu sa te duci la el. Si nici raspunsul pe care ti l-a dat, nu e unul tocmai potrivit. Da dovada ca nu a tinut la tine si nu te-a respectat. Cel mai bine este sa lasi lucrurile asa cum sunt. Incearca sa il respecti pe actualul si sa nu iti bati joc de el. :*

| theboywithanewbrightwonderfulfuture a răspuns:

Nu are rost sa iti complici viata, adica stiu ca i greu sa ii dai drumu dar trebuie sa o faci, nu poti sa stai asa dupa el..ai si tu demnitatea ta..nu?
Oricum vezi cum or sa mearga lucrurile intre tine si actualul, daca o sa il iubesti si tu stai cu el, dar daca nu lasa-l. Pentru ca nu are rost sa il ti langa tine numai sa ii demonstrezi la alalalt ca poti sa ai si pe altu, plus ca il ranesti pe actualul. Ma rog, sunt sigur ca o sa te descurciwinking
Baftahappy

| bloold a răspuns (pentru theboywithanewbrightwonderfulfuture):

Buna. Si eu trec prin aceasta situatie, am decis sa pun punct unei relatii de 2 ani jumate cu persoana pe care o iubeam foarte mult si pe care inca o iubesc. Momentan sunt intr-o alta relatie, intr-un fel este mai bine si chiar ma bucur, dar nu stiu daca vreodata voi putea avea aceleasi sentimente si pentru actuala mea prietena. Sti..se zice ca oricine are o "persoana pe care o va iubii toata viata si de care isi va reaminti". Relatia cu fostul tau iubit este imprimata in mintea ta si acolo va ramane, chiar daca a avut si neajunsuri. Eu te sfatuiesc sa ramai cu actualu' vei vedea ca timpu schimba tot.