| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani si mi-am inceput viata sexuala, deoarece am simtit ca o pot face si ca e totul in regula, astfel, va rog sa nu mi judecati deciziile. Am ceva probleme de sanatate (fiere deformata si chisturi pe ovare*ovare polichistice*). Intrebarea mea este urmatoarea: contactul a fost neprotejat timp de 1-2 minute, dupa care am folosit prezervativul. Intr-o seara mi se facuse rau (probabil din cauza fierei) si mi am luat filme cum ca as putea fi insarcinata. Tin sa mentionez ca n a avut loc nicio ejaculare, insa faptul ca m-am uitat pe internet m-am speriat si mai tare, vazand ca e vorba si despre prezenta unui lichid pre-ejaculator(seminal), care ar putea contine spermatozoizi. Am avut dureri la ovarul drept si dureri de spate, eu cred ca se datoreaza chisturilor. Am facut teste de sarcina si au iesit negative. Menstruatia o am neregulata. Recent am sesizat dureri usoare ale sanilor si faptul ca imi par mai mari. Va rog sa ma lamuriti, fiindca sunt foarte stresata si simt ca ma distrug psihic.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai minim doua teste, facute la interval de minim 3 zile intre ele, ambele din prima urina de dimineata si ambele dupa minim 21 de zile de la conctatul sexual, poti fi 98% sigura ca nu e sarcina. Durerile ovariene si de spate NU sunt semne de sarcina. Durerile si cresterea in volum ale sanilor pot fi, in egala masura, simptome de sarcina sau de sindrom premenstrual, nu le folosi ca argumente. O vizita la ginecologul tau nu ti-ar strica. O femeie activa sexual, chiar daca este foarte tanar, nu trebuie sa aiba menstruatii neregulate. Trebuie sa faci ceva in aceasta problema inainte de a mai avea activitate sexuala (pentru sanatatea ta si pentru confortul partenerului)

| sofisis a răspuns (pentru Brigaela):

Te contrazic sa stii, pe mine m-a durut si spatele si am simtit si un discomfort in zona ovarelor.

| Brigaela a răspuns (pentru sofisis):

Si medicul ti-a zis ca astea au sigur legatura cu sarcina? De obicei sunt coincidente

| sofisis a răspuns (pentru Brigaela):

Da, la mine astea au fost simptome de sarcina. La ambele. Au debutat cu dureri de spate, discomfort in zona de jos a ovarelor, schimbat gustul tigarii si o stare generala de oboseala.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

17 ani nu este o varsta bună la care sa incepi viata sexuală, trebuia sa mai astepti pana după 20- 21 de ani dar te ai grabit.

| mihai69 a răspuns:

Ești doar ipohondră, nu însărcinată.

| LoveSleep a răspuns:

Te documentezi despre sex după ce faci? Bine gândit.

| Sofer a răspuns:

Nici vorba de vreo sarcina.

| MadalinaAndreeaF a răspuns:

Stai linistita, atata timp cat nu esti in perioada fertila si nu a existat nici o ejaculare, nu ai de ce sa ti faci grij...
iar acel lichid preejaculator nu are destui spermatozoizi pentru a putea ramane insarcinata :*
testele de sarcina se fac dupa 7-10 zile