| irina_8165 a întrebat:

Ce se ia pentru fiere? help am stari de voma si e din cauza fierei pastile happy... funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Colebil,dar te sfatuiesc sa mergi la medic.Numai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| liliacALB a răspuns:

Uite o reteta SIGURA: Macar o saptamana trebuie sa tii regim, adica: Evitate grasimile (cel mult 2-3 linguri de ulei masline/zi), mancarurile grele in general (prajeli, maioneze, rântasuri, sosuri, tocanite, etc, etc). Pune accent pe lactate, legume radacinoase si fructe. Mesele sa fie mai dese si reduse cantitativ, fara graba, mestecat bine. Poti bea in loc de apa ceai de sunatoare si galbenele. Nu ai nevoie de pastile daca tii acest regim, poate doar in prima zi cel mult. Mult noroc!

| Mandarina888 a răspuns:

Pentru fiere poti sa incepi cu niste cure de ceai gastric sau ceai de anghinare, care te avertizez insa ca este fff amar dar este si f bun( ambele le gasesti in farmacii, supermarket etc) poti sa iei colebil, anghirol insa pentru a-ti goli bila iti recomand sa mananci o zi intreaga numai mere, evita sa fie mere golden, mananca in jur de 5 6 mere si bea apa altceva nimic, pe a2a zi dimineata ar trebui sa ai scaun bogat si odata cu el sa ti se elimine bila! Poti sa iei si hepatoprotect, este natural si iti protejeaza ficatul sau poti sa iei dimineata pe stomacul gol cate o LG de ulei de masline daca crezi ca rezisti gustului dar oricum cel mai bine ar fi sa faci un control de specialitate!

| lea72 a răspuns:

Mie îmi trece cu Fiobilin. Pentru stări de voma încearca Emetiral sau Metoclopramid. Dar neapărat un control medical şi bineînţeles regim care poate e cel mai bun tratament.

| LIviu3097 a răspuns:

E recomandat sa bei apa cu zahar sau sa manaci niste miere a si sa te duci la urgente