| anonim_4396 a întrebat:

Am facut sex cu prietenul meu protejat. Prezervativul s-a spart, dar abia dupa 5 minute am observat acest lucru. L-am schimbat si a ejaculat afara in prezervativ. Mentionez ca eram in afara perioadei fertilei, dar nu eram nici in zilele cu fertilitate redusa.

Cam cat la suta ar fi riscul?

23 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Riscul este infim, dar nu inexistent.
Însă în locul tău aş aştepta liniştită următorea menstruaţie şi nu m-aş stresa inutil (stresul doar te dereglează şi este posibil să-ţi dea organismul peste cap: întârzieri de ciclu, etc).
Nu a ejaculat în tine şi nici nu ai fost în perioada (cea mai) fertilă, deci îţi poţi permite luxul de a sta liniştită (următoarele două săptămâni oricum nu prea ai ce să faci). Paranoia nu e sănătoasă.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Multumesc!happy

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru puţin. : )
Baftă!

| neutrino a răspuns:

In aceste situatii nimeni nu-ti poate "cantari" riscul in procente, iti poate spune doar ca exista aceasta posibilitate sa fii gravida.

| anonim_4396 explică (pentru neutrino):

Da...si eu stiu ca exista riscul...dar voiam sa vad ce pareri mai aveti si voi!sad

| neutrino a răspuns (pentru anonim_4396):

Raluca draga, atunci cand faci sex neprotejat sau se rupe prezervativul, intotdeauna exista riscul unei sarcini, indiferent de parea noastra, sau daca perioada a fost sau nu puternic fertila. Noi nu putem decat sa-ti uram sa fi avut si acum noroc!

| anonim_4396 explică (pentru neutrino):

E chestia ca mereu am facut-o in perioade cu fertilitate scazuta, cu prezervatic, ejaculat afara...si acum aproape la fel, dar nici nu stiu cum s-a intamplat asta, sa se rupastraight face si acum ce pot zice? Feriti-va de Durex Tickle me, ca e a doua oara cand s-a rupt. Mai bune sunt alea clasice de pe vreme lu' bunicastraight face

| neutrino a răspuns (pentru anonim_4396):

Este adevarat si aici este tragedia unei femei: indiferent de cat s-ar proteja, ea tot va lua cunostinta, la un moment dat, cu o sarcina nedorita, in intreaga ei cariera sexuala.

| anonim_4396 explică (pentru neutrino):

Dupa cate zile apare acea sangerare, precum ovului s-a prins? Cam dupa 5 zile?

| Fatamuntilor a răspuns:

Faptul ca erai in zilele cu fertiliate redusa si ca a ejacuat afara reduc riscul, dar totusi exista. Undeva sub 50%
Fa totusi acel test de sarcina la doua saptamani de la contact.

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

Nu, spusesem ca nu eram nici in zilele cu fertilitate redusa, dar nici in perioada fertila. Cam dupa 2 saptamani trebuie sa-mi apara simptomele pentru menstruatie... daca nu, voi face un test!:-s

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles eu gresit.Atunci riscul creste.Ai grija!

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

E atat de nasol..nici nu stiu ce sa fac in perioada asta straight face

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel mai sigur si simplu e sa ceri parerea unui medic ginecolog..Calculati impreuna peroiada ferilitatii, poate sunt necesare niste analize.
Si schimba prezervativele.

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

Clar am sa le schimb! Perioada fertila, a ovulatiei stiu sa mi-o calculezi si chiar daca nu mi-as calcula-o, as stii cand sunt in ea.
Mai bine ii zic mamei, cred ca ar fi o solutie mult mai buna!:-s

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Clar ca ii spui mamei.E cea mai buna solutie!

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

Voi incerca sa fiu optimista ca de fiecare data!happy. Multumesc frumos!

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Draga...Iti ia 5 minute sa te duci sa iei un test.

In schimb, aici iti va lua 3 ore sa citesti toate aberatiile noastre despre sex si prezervative!

Calitate nu cantitate! Acum du-te si cumpara un test, pentru ca sunt ceva sanse...

| anonim_4396 explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Testul se face abia dupa 14 zile, deci.

| Hace a răspuns:

Daca a ejaculat in afara, nu este nicio problema.

| anonim_4396 explică (pentru Hace):

Da, cu siguranta a fost afara...pentru ca a mai durat vreo 5 minute dupa ce l-am inlocuit pe primul. Plus de asta nici nu eram intr-o pozitie care ar ajuta la conceperea unui copil :-s

| Olari_Sveta_1996 a răspuns:

Daca a ejaculat in afara, nu este nicio problema.,,,,,,,,,,,,,,,,,,

| ionu4444 a răspuns:

Conteaza unde a ejaculat avand in vedere ca a ejaculat afara nu ar fi problema.El trebuia sa fie atent la prezervativ. Data viitoare cand o faceti ar fi bine sa-si puna doua prezervative oentru a fi sigur.