| anonim_4396 a întrebat:

Am facut un gest pe care il regret enorm. Azi mi-am inselat prietenul cu un baiat de care mi-a placut mai de mult 4 ani. Si eu initial nu vroiam sa il sarut dar tot vedea la mine si zicea sa ma las. Si na a fost prima mea iubire si stiti vorba aia"prima iubire nu se uita niciodata" si baiatul cu care sunt acum chiar tine la mine si imi este foarte mila de el. Adica ma simt foarte vinovata. Si sunt foarte trista. Spuneti-mi ce as putea sa fac sa scap de asta? sa nu ma mai simt asa. Inafara de faptul sa-i spun prietenului meu pentru ca mi-e frica sa nu-l pierd. Orice sfat e bine venit. Si va rog, fara misto!

Răspuns Câştigător
| Cocodrilo a răspuns:

Fara misto... E bine ca te simti asa o vreme. E o dovada ca ti-ai recunoscut vinovatia si ca vrei sa mergi mai departe alaturi de cel pe care l-ai inselat. Concentreaza-te pe partea a doua acum.
In privinta marturisilor uita si treci mai departe. Marturisirea de aici este o garantie ca ai intentii bune. Marturisindu-i s-ar putea sa creezi mai mult balamuc decat efecte bune. Depinde si cat de intelept este.
Pe de alta parte, fiecare are dreptul la putina intimitate, nu mai suntem in Evul Mediu.
Daca primul va palavragi, asta-i riscul. Dar poti intotdeauna sa si negi. Daca vei constata ca recidivezi cu primul sau cu altii, poti pur si simplu sa rupi relatia, pentru ca ceva nu merge.
Bafta!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca esti obligata moral sa-i spui prietenului tau si sa-l alsi pe el sa decida. Nu cred ca te-ai mai putea uita vreodata in ochii lui sau in oglinda daca nu i-ai spune. Cred ca nici un om normal, cu o minima moralitate nu ar putea sa faca un asemenea gest si apoi sa minta ca sa-si acopere tradarea. Practic nu ai decat o solutie: spune-i tot adevarul si asuma-ti decizia lui. daca zici ca ai cel mai mic sentiment pentru el sau cel imi mic respect pentru propria persoana.

| mgtow a răspuns:

Foarte urat din partea ta sa inseli bietul om, va afla oricum devreme sau tarziu fara sa stii, ai face bine sa ii spui ce ai facut daca nu vrei sa iasa balamuc.

| LalLyBoOmD a răspuns:

Pai alege intre el si prima iubire! Daca il alegi pe el spune-i primei tale iubiri (trebuia sa zici si tu cum il cheama) ca nu vrei sa ai vreo relatie cu el si marturisestei prietenului tau totul dar pentru ca l-ai inselat RUSINICA! fundita?

| jimime a răspuns:

Ca sa scapi de apasarea asta, acum depinde si cum e tipul cu care esti acum, cel mai indicat e sa vorbesti deschis si sincer cu prietenul tau si sa ii explici fiecare amanunt, iar daca te iubeste va trece peste, pentru ca la urma urmei, din ce ai spus tu aici nu a fost vorba decat de un sarut. Nu te'ai culcat cu tipul respectiv, iar daca esti la prima abatere sunt sigur ca o sa te ierte. Dar sa nu uiti un lucru: "A ierta e usor, a uita e cel mai greu!". Asteptam sa ne spui ce ai facut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va avea grija sa se laude ...prima ta iubire si primul cu care ai inselat.ala deja te crede a lui pentru toata viata.mai devreme sau mai tarziu o sa-i dea de inteles, ce s-a intamplat.ca prostul daca nu e si fudul atunci nu e prost destul.iar tu? fistecare trage ponoasele sale.in dragoste nu merge cu adevarul si minciuna.ori e una ori e cealalta. daca le amesteci iese un haos.si nu te mai scoate nici dracu.