| 愛日本 a întrebat:

Buna TPU.Am mare nevoie de un sfat. Am o mare dilema. Doar mie mi se intampla asta? De ce la inceput, baietii se comporta frumos, iar dupa un timp se schimba, nu mai sunt ca inainte, raspund greu la mesaje sau chiar te evita?

Mi s-a intamplat de mai multe ori, si mi s-a intamplat si acum. Inainte credeam ca e de la sex, deoarece ei se comporta frumos ca sa primeasca asta, dar de data asta nu stiu de la ce e.

Deci am un partener cu beneficii (eu i-am propus asta) si nu m-am atasat deloc de el, eram total indiferenta si dupa ce faceam sex, imi scria aproape in fiecare zi, ma chema sa iesim etc. Iar acum, parca ma evita, ne-am mai intalnit ieri si am facut sex, dupa a mers la o pertrecere si a revenit in camera mea ca sa dormim impreuna. Parca dupa acea petrecere, s-a schimbat. Este mult mai rece cu mine, imi raspunde foarte greu..chiar mi-am calcat pe orgoliul meu urias sa il chem la o plimbare si a zis ca doarme la un prieten de al lui.
El inainte mi-a spus de cateva ori ca ii place de mine si ca ma apreciaza etc. Dar acum nu stiu ce sa mai cred. si toate astea le-a spus dupa ce am facut sex nu inainte, deci nu pentru sex. pentru ca oricum eu l am ales si eu am venit cu propunerea asta, deci nu avea de ce sa mi faca complimente pentru a obtine sex.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Ce oferi, aia primesti. E karma, sau cum vrei tu sa-i spui.

In alta ordine de idei, situatia sta asa:
Cand el te placea, tu il ignorai.
Intre timp, a vazut ca degeaba insista, ca tu nu il placi, si a inceput sa se acomodeze cu ideea asta, si prin urmare asa a aparut si schimbarea, indiferenta.

E normal, este si logic, nu poti ignora/refuza un tip/o tipa la nesfarsit sperand ca el/ea o sa ramana la fel, sau o sa depuna efort mai mare in timp ce tu nu oferi nimic. Asta merge (insistentele de acest gen merg) doar in filme, sau eventual cu persoanele disperate fara demnitate.
Mai devreme sau mai tarziu, va realiza ca in acele conditii eforturile lui nu duc nicaieri, sau ca nu sunt suficient apreciate, si va renunta sa mai incerce.

"chiar mi-am calcat pe orgoliul meu urias sa il chem la o plimbare si a zis ca doarme la un prieten de al lui."
Vezi, orgoliul tau urias, ala e beleaua.
Degeaba incerci tu cand e prea tarziu, degeaba incerci o singura data, fara sa insisti, cand el poate a tot incercat a tot insistat de zeci de ori, iar tu nu ai bagat de seama, l-ai refuzat, sau eventual ii mai si reprosezi ca e vina lui ca nu profita de oportunitate.
Nu e de ajuns, nu mergea asa, cand tu l-ai tinut in nenumarate randuri la distanta, l-ai refuzat, e normal ca el sa fie asa, sa te refuze, sa nu mai insiste, si sa nu fie asa de receptiv la invitatiile tale.

| 愛日本 explică (pentru OldSoul):

Nu a fost cu intentie, pur si simplu nu simteam nimic pentru el atunci. Si nu e chiar asa, am iesit de cateva ori cu el cand ma chema.
"eforturile" lui nu mi s-au parut nu stiu ce eforturi, doar imi scria si uneori ma chema afara. Nimic altceva

| OldSoul a răspuns (pentru 愛日本):

Toata situatia imi pare foarte cunoscuta. laughing

Cat despre eforturi, nu te astepta la cine stie ce scene din filme, viata e mai monotona, si decurge mai lent, totul vine treptat, in zile, luni, ani, in timp ce, intr-un film, totul e mai intens, si se intampla in nici doua ore.
Simplul fapt ca-ti scrie, ca insista cand tu il refuzi, este un efort.

| 愛日本 explică (pentru OldSoul):

Multumesc. Cel mai realist raspuns si, apreciez ca nu m-ai jignit cum au facut majoritatea.

| OldSoul a răspuns (pentru 愛日本):

Ma bucur ca am putut sa te "ajut"winking

33 răspunsuri:
| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Poate si a gasit pe altcineva si de aceea te evita

| RAY a răspuns:

Deci am un partener cu beneficii (eu i-am propus asta) si nu m-am atasat deloc de el, eram total indiferenta si dupa ce faceam sex

el e la fel ca si tine

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, este o relatie cu beneficii, nu?
Aveti sex si atat, viata lui personala nu te priveste!
El isi cauta, sau poate si-a gasit pe cineva, pentru care sa aiba si sentimente si probabil urmeaza sa plece, pentru ca, in relatii ca asta de sunteti amandoi, nu exista viitor si nici responsabilitati.
In orice caz, daca tu ai acceptat si ai initiat relatia, trebuie sa te astepti oricand ca sa intervina rutina sau sa apara cineva drag in viata lui si sa te paraseasca.
In fond, primesti ceea ce ai ales. Nimnei nu v-a sta langa tine permanent, doar pentru sex, oamenii au nevoie si de dragoste, inclusiv barbatii.

| LoveSleep a răspuns:

Nu e prima dată când băieții se plictisesc de tine. Înseamnă că ai un caracter nașpa sau că nu ești foarte deșteaptă. Dar privește partea bună, măcar știi că arați bine.

| 愛日本 explică (pentru LoveSleep):

Cum as putea sa am un caracter mai putin "naspa"?
Se pare ca sa fii sincera, decenta ii cam plictiseste pe baieti, fetele care o ard mereu prin cluburi si la bere sunt mult mai interesante.

| Donsavas a răspuns:

Nu te evita. Își vede de viața. De la început și a dorit o viata sexuala. Asta iti ofera. Te apreciază că om, nu te minte. Nu ar avea de ce, parerea mea. E clar cum stau lucrurile. Fa ti o relație serioasă și n o sa mai ai griji. Cine te vrea, te vrea cu totul si pune sexul pe planul 2.

| 愛日本 explică (pentru Donsavas):

Am incercat sa imi fac si relatie serioasa, dar nu merge. Vechea poveste, la inceput eu usnt mia indiferenta (si normal pentru ca nu ne cunoastem, nu pot sa-i spun ce minunat e si nu stiu ce) cand el imi spune ca sunt perfect, totul e bine si roz LA INCEPUT, iar dupa ce trece putin timp, noi fetele ne atasam (cred ca e normal ca asa ceva sa necesite putin timp) pe urma ei se comporta indiferent, nu mai esti perfecta si brusc iti vad toate defectele.
De aceea am zis sa incerc o astfel de reflatie, cu beneficii

| Donsavas a răspuns (pentru 愛日本):

Încearcă cu un tip mai timid. N o sa ti para rau. Ei se atașează, nu e ceva specific feminin. Tine de personalitate. Exista si femei indiferente total.

| Necunoscut112 a răspuns:

Din moment ce i-ai propus o astfel de relaţie, nu văd de ce ai fi mirată de cum se comportă. I-a convenit relaţia cu tine, normal că e mişto ca tânăr să faci sex pe gratis, fără obligaţii, dar probabil acum s-a îndrăgostit de o fată care nu e dubioasă şi care îi poate oferi mai mult decât păsărică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,nu ți se întâmplă doar ție asta.Nu ești singura care are o personalitate nașpa.Îi plictisești cu felul tău de a fi.

| 愛日本 explică (pentru anonim_4396):

Hm alta persoana care imi zice ca am personalitate naspa, si ca sunt plictisitoare. Mersi, sper sa nu intru iar in depresie pana la sfarsitul zilei!

| anonim_4396 a răspuns (pentru 愛日本):

Până la sfârșitul zilei? Atât de mult îți ia?sad

| 愛日本 explică (pentru anonim_4396):

Nu draga, o sa imi ia mult mai mult laughing pentru ca persoanele ca tine nu merita

| anonim_4396 a răspuns (pentru 愛日本):

Nu te contrazic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine si face, cam asa ne simtim si noi când vã scoatem la o inâlnire, doua, trei cheltuim bani si pierdem timp farã sa primim nimic.Toatã atentia noastra si nu primim nimic, adicã folositi. La fel te simti si tu acum "folositã", e frumoasa senzatia asa-i?
Te calca pe orgoliu deoarece nu joaca pe zicala ta, are si el o viatã si totusi ce te astepti daca esti intr-o relatie cu beneficii? Nu esti sotia lui, nici daca ai fi nu ar trebui sa isi puna, femeia pe primul loc, ci prietenii, jobul, pasiunile.

Răspuns utilizator avertizat
| 愛日本 explică (pentru anonim_4396):

Vorbeste in numele tau. Eu nu am iesit niciodata la localuri sau altundeva unde sa va cheltuiti pretiosii bani daca nu aveam intentii serioase. Ieseam doar la plimbari sau poveste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 愛日本):

Si de timpul pretios ce spui? Asa sunt cei care te au cu beneficii, devin mai distanti cu timpul pentru a-ti mari interesul,, tu incepi sa iti faci griji daca chiar te place sau nu. Totul e conform planului, ai pus si o intrebare pe TPU, atunci inseamna ca incepi incet, incet sa pui sentimente pentru el.

| 愛日本 explică (pentru anonim_4396):

Daca ei insista, daca vor neaparat sa ma vada, se numeste socializare si multi dintre ei nu aveai nimic de facut in acele momente, sau erau in trecere prin campus.
Am refuzat alte plimbari cand stiam ca stau departe si ar necesita mult timp. Nu sunt o profitoare, si crede-ma, nu am iesit nici cu un sfert dintre cati m-au chemat, inca un sfert e mult spus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astăzi
15:30 nimportequi
"Asta e și proastă a, proastă rău. Doar ca nu realizează. Si-o trage cu ala si se vrea iubita, când ea singură s-a făcut W. C. - ul ăluia."
Plus ii si place laughing

| 愛日本 explică (pentru anonim_4396):

Cata imaturitate. I-auzi, "wc public" doar pentru ca fac sex cu cineva. Este normal, oamenii mai fac sex, get over it. Poate esti frustrata ca pe tine nu te *** nimeni. Sau pur si simplu ai avut norcul de o relatie serioasa.
Din pacate nu toti avem acest noroc, nu am spus niciunde ca ma vreau iubita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 愛日本):

De ce te bagi? Eu vorbeam cu un vechi utilizator, care a fost avertizat din cauza multora ca tine, fara pic de creier.
Te crezi a fi mai mult decât un gunoi? Baiatul ala te foloseste, daca vrei totusi iti dau un sfat macar dãi niste limbi la ouã, sau anus, si sa o bagi pe toatã in gura, plus roagãte sa te foloseasca pe post de WC doar asa mai ai sanse.

| 愛日本 explică (pentru anonim_4396):

De ce ma bag? Pai scuza-ma, in primul rand esti intrebarea MEA. Daca vrei conversatie, exista mesaje sau gasesti un alt mod, nu ma intereseaza, daca vrei sa nu ma mai bag.
De ce as fi gunoi? Gunoi sunteti voi, care jigniti fara sa stiti. Si te rog frumos, termina cu copilariile acestea, faptul ca facem sex este ceva normal mai ales ca niciunul dintre noi nu are relatie, spre deosebire de altii care sunt fwb pe langa ca au relatii. Nu foloseste nimeni pe nimeni, sexul e ceva normal, sau tu inca traiesti in evul mediu?

| 愛日本 explică (pentru anonim_4396):

Apropo, acel utilizator a fost avertizat din cauza comportamentului degenerat, pentru ca isi permite sa arunce cu jgniri aiurea. Deci nu da vina pe altii, cand acest utilizator nu isi poate controla limbajul in majoritatea timpului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 愛日本):

Vrei sa te jignesc mai frumos sau cum? La fel cum a facut-o LonerWolf mai suslaughing
Daca ti se spune ceva urât atacator la propria persoanã e naspa, dar e si adevarat. Când spun majoritatea ca ai probleme, trebuie sa recunosti.
Dacã chiar vrei sa stii adevarul, nu esti singura cu FwB, noroc ca esti de nationalitate baiatul are gusturi bune.

| Eduard196 a răspuns:

Asta pentru ca tu nu stii sa fii putin mai indiferenta

| Logann a răspuns:

Poate baiatu a gasit un prieten cu beneficii? Adica a schimbat clasa, de la amazoana la paladin. Daca stii ce zic.

| tibidede a răspuns:

Puține fenomene din psihologie sunt atât de greu de înțeles, pentru mintea ocupată a omului modern, pe cât este sexualitatea masculină. Deși în zilele noastre există o mișcare socio-culturală tot mai serioasă pentru a reduce diferențele dintre cele două sexe, atunci când vine vorba despre plăcerea sexuală, explicațiile nu pot fi reduse doar pentru că ne plac teoriile „simple"
Vechiul proverb care spune că „Bărbații profită de dragoste să ajungă la sex, iar femeile profită de sex să ajungă la dragoste" este într-o mică parte adevărat, însă doar dacă privim relațiile la nivel superficial. Dacă îndrăznim a privi dincolo de aparențe, dacă avem curajul să citim printre rânduri, vom vedea că stereotipurile de genul „Bărbatul gândește numai cu capul cel mic, și nu cu cel mare", sunt nu doar greșite, dar și dăunătoare tuturor. Deoarece le lasă pe femei derutate și frustrate în legătură cu ceea ce-și doresc (sau nu) bărbații cu adevărat. Iar pe bărbați îi face să se simtă rușinați în sinea lor și blochează comunicarea între cele două sexe, despre care oricum se spune că nu este punctul forte al bărbatului.
Un barbat nepotrivit este pentru o femeie precum bucatica de ciocolata inghitita in timpul curei de slabire: stii ca nu e bine, ca nu ai voie, si totusi nu te poti abtine.
Nu exista femeie care sa poata spune "eu nu am fost pacalita niciodata" de un barbat frumusel, cu "toate vorbele la el" si care s-a dovedit pana la urma a fi un escroc sentimental.
Culmea este ca unele continua sa repete aceeasi greseala, o data si inca o data, nereusind sa priveasca dincolo de aspectul fizic al celui din fata ei. Sunt cele care chiar daca sesizeaza un defect sau doua spera ca vor reusi, intr-o buna zi, sa isi modeleze partenerii asa cum doresc. Gresit.

Exista barbati "setati" intr-un anumit mod de Mama Natura, care nu aduc decat nefericirea in viata partenerelor lor. Si nu vorbim deapre cazurile clasice, usor de identificat de oricine, cum ar fi alcoolicii, obsedatii de munca sau mincinosii patologici. Vorbim despre barbatii draguti, rasfatati, care refuza sa se maturizeze si carora le place, al naibii de des, sa calce stramb.
La inceputul relatiei pare sensibil si afectuos. E capabil sa isi dezvaluie sentimentele si povesteste cu multe (poate prea multe) detalii despre fosta lui relatie, de care s-a ales praful. Dupa cateva intalniri realizezi ca inca isi mai oblojeste ranile sufletesti si ca acest lucru ii place foarte tare.
Nu peste mult timp iti va marturisi ca nu mai doreste sa se implice foarte mult intr-o relatie, de teama sa nu sufere inca o data. Vei constata singura ca, indiferent cat timp si atentie ii acorzi, nu il scoti din apele lui. Are inima atat de "bandajata" incat nici cu laserul nu ai reusi sa ajungi la ea. Paraseste-l, iti vei gasi cu siguranta un tip sanatos sufleteste, cat de curand.
Barbatul tot timpul nemultumit de tine.
Nu conteaza ca esti frumoasa, desteapta si buna gospodina. Pentru acest tip de barbat se va gasi intotdeauna o colega de servici sau o internauta mai "cu vino-ncoa' " decat tine. Orice femeie cat de cat interesanta i se pare o provocare si va face totul pentru a o cuceri, chiar daca este constient de suferinta pe care ti-o provoaca. In fond, la cat succes are, intuieste ca va gasi oricand o partenera care sa ii spele vasele si sa ii calce camasile.
Nu te lasa convinsa de lacrimile lui de crocodil si de parerile de rau exprimate dupa o iesire furibunda, condimentata cu insulte sau chiar lovituri. Stai departe de astfel de animale, lumea e plina de barbati tandri si iubitori.
Multe femei au trecut prin acest moment delicat, cel în care şi-au dat seama că au făcut sex prea repede cu un bărbat, iar acesta, odată ce a obţinut ce a vrut, a dat bir cu fugiţii, lăsând în urmă o inimă rănită.
1. Stabileşte de la bun început ce vrei şi spune-i şi lui asta!
2. Fii selectivă
3. Arată-i mai multe faţade de-ale tale şi testează-i interesul
4. Amână cât mai mult prima partidă de sex sau urmatoarea
5. Fii o provocare pentru el şi după prima noapte petrecută împreună
6. Nu trebuie să fii bună la pat, fii doar entuziastă
7. Iubeşte-te pe tine, ca să fii iubită!
8. Nu te schimba după prima noapte de sex! sau urmatoarea

dacă te simţi atrasă de un bărbat, gândeşte-te foarte clar ce vrei de la acest bărbat: o idilă de câteva zile sau o relaţie serioasă? În cazul în care vrei să înfiripaţi o poveste de iubire, nu-l atrage de la început numai cu stimulente sexuale, precum fuste scurte şi flirturi fără perdea. Dacă faci sex din prima noapte cu el şi încerci să-l întărâţi pe căi sexuale, îi transmiţi că pui mare preţ pe sexul cu el. Şi evident că-ţi va oferi sex şi nimic mai mult.

Dacă vrei să scapi de acei bărbaţi neserioşi, interesaţi doar de sex, dar ţi se pare că numai peste ei dai, află că în mare parte e vina ta. Ar trebui să vezi ce au aceşti bărbaţi în comun.

dacă vrei o relaţie de lungă durată, caută un bărbat responsabil, care să îţi inspire încredere, nu doar fluturi în stomac

bărbaţii se distanţează de femeie după prima partidă de sex, pentru că ea a avut loc prea repede
Dacă partida de sex se petrece prea repede, bărbaţii trăiesc sentimente amestecate. Pe de o parte se bucură pentru cadoul sexual, pe de alta, trăiesc senzaţia de dezamăgire.

| consilierguru a răspuns:

Daca chiar iti pasa de el incearca sa-l convingi sa iesiti la o cafea la o discutie si vezi ce-l framanta.DIn ce am citit eu nu ar trebui sa-ti pese daca l-ai vrut doar pentru sex, probabil si el crede asta ati facut-o de cateva ori si s-a plictisit.