| alinutza99 a întrebat:

am nevoie de ajutorul vostru crying. maine merg sa-mi fac analizele. eu am o infectie la vagin pentru ca am facut-o neprotejat cu prietenul meu. o sa se vada in sange ca nu mai sunt virgina? si infectia o sa se stie ca e din cauza ca am facut-o?

va rogg ajutoorr... am aproape 18 ani!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa te duci la ginecolog, fiindca infectia transmisa sexual nu va aparea in analizele de sange. Este extrem de important sa-i spui ginecologului ca ti-ai inceput viata sexuala si ca ai facut sex neprotejat pentru a te investiga de toate infectiile care se pot lua pe aceasta cale (blenoragie, sifilis, chlamydia, SIDA).

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

De "n" ori am intrebat de ce faceti sex fara Prezervativ, dar nu vreti sa raspundeti! Avand in vedere cat de ieftin este, il gasesti la tot coltul, cum se explica atunci?! Va trebuie adrenalina "generata" de RISC, in loc sa mizati pe Responsabilitate si Respect?!

Evident ca se va vedea ca nu mai esti virgina! Macar sa inveti din asta sa nu mai faci fara Prezervativ NICIODATA!

| razvan1305 a răspuns:

Din cate stiu eu nu prea are cum sa se vada ca ai o infectie la vagin doar daca iti ia sange din zona respectiva... Si, ca sa se vada daca mai esti sa nu virgina trebuie facut un anumit test. Daca iti ia sange din brat nu ar fi nici o problema. Daca o sa vrea probe din scaun ar cam putea sa se vada...

| Sonny a răspuns:

Daca e o infectie, in urma un act sexual, e logic ca din cauza asta. Dar din cate stiu eu, daca esti minora, si mergi insotita de un adult/parinte, persoana accea va fi informata in legatura cu infectia ta, si probabil va divulga si sursa. Deci cel mai probabil ca parintii tai vor afla, astea toate, daca nu cumva doctorul iti va lua partea si va pastra aceasta informatie spre binele tau.
Nu stiu sigur, daca poti merge singura, neinsotita, la ginecolog, chiar daca ai aproape 18 ani, dar ai putea sa incerci. Chiar daca mergi cu parinti, ai putea sa te consulti cu doctorul tau, inainte de a ajunge acolo cu parintii tai, mergi cu o zii inainte, si vb si`l rogi frumos sa ramana confidentiala partea cum ca "tu ai fi activa sexual ". Proabil este o infectie usoara, tratabila, cu antibiotice.
Oricum, iti urez bafta, desi odata si-odata ar trebui sa vi in fata si sa le aduci alor tai, la cunostinta ca esti activa sexual, fiindca maine poimaine o sa ai 18 ani.
Toate astea ar putea duce la o educatie sexuala mai buna, pentru tine, daca ai parinti deschisi la minte.
Foloseste prezervative, si roagati prietenul sa faca si el un consult ginecologic, fiindca poti contacta, N tipuri de infecti, infectii pe care probabil nici nu le sesizezi dar care pun un stress asupra corpului tau + riscul mai mare de cancer de col.

| anca13 a răspuns:

Daca ai o infectie la vagin cum spui tu laughing trebuie sa mergi la un control ginecologic(ma gandesc ca e sub forma unei scurgeri mai ciudate),iar la ginecolog se va vedea daca mai esti sau nu virgina.Iar in legatura cu cauza infectiei,evident ca vor stii cauza,doar sunt medici si in functie de asta iti va da si tratamentul. Sfatul meu este sa vb cu mama ta,daca vei merge cu ea la control, avand in vedere ca esti inca minora, mai bine sa stie din timp decat sa ramana dezamagita dupa control.O mama te intelegewinking.Bafta...foloseste prezervativ de acumwinking

| paynehunter a răspuns:

Infectia e facuta in urma contactului sexual, nici nu le trebuie analize la medici ca sa-si dea seamalaughing

| carmen333 a răspuns:

Da ce ai facut?

| roxana_3474 a răspuns:

Nu are cum sa se vada ca ai infectie la vagin sau ca nu mai esti virgina daca doar iti ia sange din brat.