| Szisza112 a întrebat:

Buna am nevoie de ajutorul vostru.
Ieri seara am facut cu prietenul meu petting, si el si-a frecat penisul de zona mea intima, nu a ejaculat pe mine si nici in mine. Dar totusi mi-e frica sa nu fi ajuns putina sperma la vagin ..In timp ce el se freca de mine. Tin sa mentionez ca sunt virgina. Credeti ca pot ramane insarcinata? Sau ca am ramas?! Multumesc anticipat dau funda ..Si va rog fara glume sunt chiar foarte ingrijorata.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

O fata/femeie nu poate ramane insarcinata prin petting decat doar PRIN SEX si numai in cazul in care acesta are loc/se petrece IN PERIOADA FERTILA. In consecinta orice fata ar trebui sa stie ca pentru a se forma o sarcina este nevoie sa fie intrunite minim 2 conditii in mod obligatoriu, cu precizarea ca acest lucru trebuie sa se petreaca in acelasi timp si anume : 1. ) In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia sa fie in PERIOADA FERTILA, (cele 4-5 zile dinaintea zilei de ovulatie), sau sa existe deja un OVUL VIABIL in uterul ei care sa poata fi fecundat de un spermatozoid. 2. ) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa ajunga/intre obligatoriu in VAGINUL ei (indiferent de cantitatea acesteia), deoarece doar asa spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter. In concluzie pentru ca o femeia sa poata sa ramana insarcinata IN PRIMUL RAND TREBUIA SA FIE IN PERIOADA FERTILA (obligatoriu) in momentul producerii sexului si NEAPARAT SA PATRUNDA SPERMA IN VAGIN. IN AFARA PERIOADEI FERTILE probabilitatea formarii si instalarii unei sarcini este extrem de mica estimata la o probabilitate de sub 3-5% si din acest motiv se poate produce doar cu totul accidental. In cazul tau actual, se poate exclude in totalitate orice posibilitate de sarcina dar nu si cea de a se transmite (este adevarat ca putin probabil) un eventual BTS. Cand veti dori sa va incepeti viata sexuala sa folositi obligatoriu un mijloc de protectie. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu sunt sanse sa fii gravida.

| Vernisian a răspuns:

Mergi la scoala. Inveti lucruri. Cum ar fi. conditiile necesare reproducerii umane.