| bitzy_3710 a întrebat:

Am si eu o problema si am nevoie de ajutorul vostru! Am o prietena care a facut sex neprotejat cu prietenul ei, chiar a doua zi dupa terminarea ciclului menstrual, ce sanse ar avea sa ramana insarcinata, asta daca prietenul ei a ejaculat in ea?! Ms

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In jur de 10-15%, daca are menstruatii regulate si dublu daca sunt neregulate.

| monyk a răspuns:

Buna, pai e teoretic intr-o perioada nefertila si riscul de sarcina e destul de mic insa nu e neglijabil.Depinde de cat de regulat are menstruatia, teoretic sunt sanse foarte mici, insa practic, nu se stie niciodata ce se petrece inauntrul ei...sunt femei care au ramas insarcinate si in timpul menstruatiei si inainte de menstruatie si dupa, nu se stie exact. Cel mai indicat e sa te protejezi.
Acum indicat ar fi un test de sarcina la 2 saptamani cel putin de la actul sexual si prudenta pe viitor.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Destul de mari atata timp cat a ejaculat in ea, desi nu era in perioada fertila!

| Pacala a răspuns:

Daca nu au trecut 72 de ore de la actul sexual, poti lua pilula de a doua zi. Daca da, fa un test de sarcina la 21 de zile de la actul sexual si afli daca esti sau nu insarcinata. Sansele sunt minime, daca menstruatia ta este regulata. Daca nu este regulata menstruatia, exista sanse destule. Si chiar daca nu ai ramas insarcinata, du-te la un control. Sexul neprotejat poate duce la boli cu transmitere sexuala, chiar daca prietenul tau nu prezinta simptome de astfel de boli. Si nu ne mai zice ca "prietena ta a facut sex neprotejat" in aceeasi intrebare cu "am si eu o problema si am nevoie de ajutorul vostru", ca nu suntem asa de prosti happy

| yoyo_7345 a răspuns:

Sincer nu va ramane insarcinata deoarece si medicul prescrie sa faci sex cu o saptamana inainte si dupa ciclu ca nu se intampla nimic

| bitzy_3710 explică:

@Pacala - daca era vorba despre mine spuneam pentru ca nu as avea de ce sa ma ferescwinking din moment ce nimeni nu ma cunoaste. si am zis "Am si eu o problema" pentru ca e ca si cum ar fi problema mea atata timp cat persoana despre care e vorba e cea mai buna prietena. Oricum mersi pentru sfat!