| Stepbystep a întrebat:

Am nevoie de o parere obiectiva asupra unei situatii. Sunt intr-o relatie cu o fata, ne intelegem relativ bine, insa problema este ca prietena ei cea mai buna, are o problema cu mine.

Spre exemplu, intr-o zi mi-a trimis un mesaj, in care imi reprosa faptul ca nu-i place comportamentul meu fata pe prietena mea. In sinea mea, mi-am pus intrebarea: " da ce trebuie sa-ti placa tie? " insa, ca orice om normal, am intrebat-o ce nu-i place dar nu a vrut sa-mi raspunda si nici astazi nu vrea sa-mi spuna, doar continua sa-mi reproseze.

Cand eu imi sun prietena, si ea vorbeste cu fata asta, am observat ca este foarte afectata. Se supara, ii inchide si apoi isi stinge telefonul'. Sau de exemplu, atunci cand mergem in oras toti 3, si eu cu prietena mea ne sarutam, ea gaseste o modalitate sa ne faca sa incetam, sau pleaca pur si simplu de la masa.

Intr-o zi, cand m-am enervat foarte tare pe fata asta, am incercat sa-i explic(la modul frumos) ca nu are nici un fel de rost, sa-mi aduca reprosuri fara sens si mai bine mi-ar spune concret care este de fapt problema ei, insa ea s-a suparat foarte tare pe mine, si a pus-o pe prietena mea sa aleaga intre mine si ea. Pentru a usura situatia, i-am spus prietenei mele, sa o "aleaga" pe ea, chiar daca asta ar insemna sa petrecem mai putin timp impreuna.

Asa am crezut eu, ca ar fi cel mai bine, pentru a nu o pune intr-o situatie neplacuta insa in sinea mea, eu cred ca prietena asta a ei, se poarta asa cu mine, si evita sa-mi spuna ce are de fapt, deoarece nu-i place ceva ce nu se poate schimba, si anume faptul ca eu imi iubesc foarte mult prietena, si daca s-ar apropia foarte mult de mine, s-ar indeparta de ea, si nu vrea asta.

Oare sunt paranoic sau lucrurile pot sta si asa? Pana la urma un prieten adevarat, nu te-ar pune sa alegi.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred că te place.
Faptul că se ridică de la masă sau caută un motiv de a vă deranja când vă sărutaţi, o cam dă de gol.
De ce nu încerci să mai vorbeşti cu ea?
Ştii vorba aia..trage-o de limbă şi află ce are cu tine, ce vrea.
E paranoică şi cu siguranţă prietena ta ţine prea mult la ea.Altfel,ar fi trebuit să o evite din clipa în care a pus-o să aleagă între tine şi ea.
Iubita ta ce spune despre asta? E de acord cu apucăturile ei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mult ca sigur prietena iubitei tale te place si ea si nu vrea sa te vada ca te saruti chiar cu prietena ei. Poate e prea orgolioasa sa-ti spuna ca tu ar trebui sa fi cu ea si nu cu actuala ta iubita. Eu cred ca ar trebui sa vorbesti in particular cu ea si sa-i spui lucrul asta macar la misto, sa vezi cum reactioneaza...

| DiazAndreea a răspuns:

S-ar putea sa fie si ideea ca prietenei iubitei tale sa i plasa de tine,, sau pur si simplu sa i fie ciuda ca nu a gasit pe cineva ca tine. eu iti zic sa iti vezi de relatia cu prietena ta si sa i spui sa atunci cand va intalniti voi sa nu o mai aduca si pe ea, tu vrei o relatie doar in 2 nu in 3. si daca are sa iti reproseze vreo ceva acea prietena sa iti zica tie in fata

| HDSeer a răspuns:

Deci,probabil te place si e geloasa.Sau e geloasa pe faptul ca prietena ei petrece mai mult timp cu tine decat cu ea desi probabil pe ea o stie de mai mult timp decat pe tine.In fine e stupid sa va duceti in 3 doar ca tu sa te saruti, flirtezi ori imbratisezi cu iubita ta.Ii furi prietena pe prea mult timp si o faci inca cand e timpul ei probabil.In plus cred ca ai dreptate si nu de acum inainte ea nu e o prietena ff buna ci doar un "tovaras" deoarece comportamentul ei denota faptul ca e geloasa si ea vrea o "iubire "la fel de frumoasa ca la voi.
Ce sa faci? Suno si iesi cu ea singur intre 4 ochi fii sincer si la ton relaxat serveste-o cu ceva si vorbiti.Intreabo:
1.Dece se comporta astfel.
2.Care e sursa neplacerilor.
3.Ce o face sa fie astfel.
4.Cum sa o faci tu sa fie mai prietenoasa cu tine si sa fiti amici MACAR DOAR PENTRU iubirea ta!
funda pls ))))

| Stepbystep explică (pentru HDSeer):

Asta am si incercat. Insa, pur si simplu, nu vrea sa discute cu mine. Am fost la un suc cu ea, din intamplare ne-am intalnit in acelasi local si ne-am pus la masa impreuna. Era toata un zambet, pana am adus in discutie acest subiect, dupa care a plecat capul si nu a mai scos un cuvant. Pur si simplu refuza sa vorbeasa. Nu reusesc sa inteleg prostia sub nici o forma, deci nu stiu cum sa actionez. -.-