| adutzadragutza a întrebat:

Heii TPU! Am si eu o problema, nu stiu daca este chiar o problema dar este destul de important pentru mine si am nevoie de parerile voastre.De ceva timp ies cu o prietena ( aproximativ doua saptamani) si ne intalnim cu mai multi amici cu care mi-a facut si mie cunostinta.Ieseam in fiecare zi cu ei.In grupul lor se afla si un baiat pe care ea il placea foarte mult, extrem de mult.A facut orice pentru el, l-a intrebat chiar si daca vrea sa stea cu ea si el a incercat sa ii explice si sa nu o raneasca ca nu se potrivesc si ca nu este persoana pe care o cauta el.Insa ea nu a renuntat si inca il place incercand mereu sa fie langa el.Iar eu ...inca din prima zis de cand am iesit cu ei, prietena mea mi-a reprosat ca baiatul respectiv se uita diferit la mine.Eu am incercat sa ii explic ca nu era nimic in neregula in comportamentul lui ci era doar prietenos dar ea nu a inteles.Iesind mereu asa, gelozia ei se amplifica ajungand sa imi reproseze ca el ma place si ca din cauza mea nu o place pe ea.Am incercat sa ii explic dar era in zadar de cand o stiu a fost cea mai geloasa persoana. Imi reprosa si faptul ca stateam pe aceeasi banca si vorbeam.Era geloasa si pe aierul pe care il respiram langa el.Acum cateva zile am iesit din nou.Dar ea a plecat inaintea tuturor iar seara pe mess, a inceput sa ma jigneasca sa imi spuna ca e numai vina mea, ca nu trebuia sa ies cu ea, ca i-am furat prietenii chiar. Eu in schim nu am jignit-o incercand sa o inteleg si sa ii explic ca nu are motive de suparare dar ea tot nervoasa era.Credeam ca este prietena mea dar ma facea sa cred ca ma ura din tot sufletul. Ieri chiar a vrut sa il intrebe daca ma place ca sa se convinga cu tate ca inainte de asta o alta prietena ii confirmase ca el nu place pe nimeni. Acum nu mai pot iesii cu ei pentru ca ii fac ei rau fiind in prezenta lui.Nu stiu ce sa fac...Un sfat ceva. Ce parere aveti despre comportamentul ei? Ce sfat imi dati? Sper ca nu v-am plictisit.Cel mai folositor raspuns primeste funda si la ceilalti folositor.Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| eLPySum a răspuns:

Nu putem obliga pe cineva sa ne placa. Asta ar trebui sa ii explici prietenii tale. Spune-i ca isi va gasi un tip care s-o merite, dar cu siguranta nu va fi acest baiat. El are dreptul sa placa pe cine vrea el. Chiar daca te place pe tine, nu e vina ta. Si daca va continua cu "Gelozia", tu esti cea tradata, nu ea, si ar trebui sa fii constienta ca acea fata nu iti este prietena. Vorbeste cu ea. Observa daca va continua cu acest comportament pueril si banal. Si daca va continua, las-o balta, poti ramane amica ei, dar cam atat.
( Tinand cont ca tipul a refuzat-o, iar ea a nu a renuntat la copilariile ei, inseamna ca e putin "disperata". Cum ziceam, nu putem obliga pe cineva sa ne placa. )

3 răspunsuri:
| nedelcu11 a răspuns:

Treci peste, parca zilele alea n-au existat, doamne, v-ati certat odata si deja nu mai stai cu,, gasca"(ca nu stiu cum sa-i zic) din cauza ei. Eo si cu cel mai bun prieten al meu ne certam de peste 10 ori pe saptamana, si ne luam sfintii la numarat, si peste 5 min ne trece. Chiar nu inteleg dc inca iti pasa. Si daca era prietena ta nu dadea vina pe tine.

| qIlusion a răspuns:

Pai, probabil "prietena ta " se simte tradata, dar dupa cum vad tu nu ai facut nimic gresit. Ea e doar invidioasa pe tine, crede ca tu esti mai draguta ca ea, dar nu e adevarat fiecare persoana e frumosa, in plus toti avem defecte. Prietena ta o sa isi gaseasca un baiat care sa o placa asa cum e. In plus ea nu trebuie se tina dupa un baiat e penibila, ci invers.
Funda?; o3

| nedelcu11 a răspuns (pentru qIlusion):

Asta numa logica femeilor o intelege, ceva de genu : Daca placi pe cineva, nu arata asta, si asteapta ca si el sa faca prima miscare. De ce sa fie penibila? Il place si asta e tot ce conteaza.