| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.
Am nevoie de un sfat urgent.
Am facut sex cu prietenul meu(protejat) dar totusi mi-a intarziat menstruatia 9 zile.In prima zi a ciclului menstrual mi-a curs un lichid maroniu, a 2-a zi sa reglat dar a curs in cantitati foarte mici.Iar a 3-a zi s-a sfarsit.(Mentionez ca inainte dura cam 4-5 zile).
Credeti ca este vorba de o dereglare hormonala? (ps: Nu am mai facut-o de cateva luni).Sau as putea fi insarcinata?(Sper ca nu.)
Acum ma dor din nou sani, mijlocu si burta, ca si cum ar trebui sa imi vina ciclul.
Sunt complet dezorientata.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Seamana mult cu o sangerare de implantare a sarcinii, deci nu poti exclude sarcina. Chiar daca folositi prezervativ corect, exista un mic risc de sarcina pe care trebuie sa ti-l asumi. Ar fi ciudat si rar intalnit sa fi ramas insarcinata in ciuda folosirii si verificarii prezervativului, dar fa un test de sarcina pentru siguranta. Daca este negativ (ceea ce este foarte probabil daca ai folosit prezervativ tot timpul), ramane posibilitatea dereglarii hormonale. Dat fiind ca intarzierea nu a depasit 10 zile, mai poti aspeta o luna, sa vezi daca lucrurile se normalizeaza. Daca menstra continua sa fie anormala, va trebui sa mergi apoi la ginecolog pentru investigatii.

3 răspunsuri:
| foxi a răspuns:

Daca te-ai protejat..nu-i sarcina! Posibil sa fi racit!

| mona a răspuns:

Fa ti un test de sarcina totusi macar sti o treaba, poate fi si o dereglare dar poate fi si o sarcina