| Anonim188 a întrebat:

Ok, am si eu o dilema. Sa incep asa...in luna ianuarie am avut neplacerea sa se rupa prezervativul chiar la sfarsit si am fost nevoita sa iau escapelle. Toate bune si frumoase, nu s-a intamplat nimic, menstruatia mi-a venit normal, a duarat normal fara nici o problema. In luna februarie am avut doar un contact sexual si acela protejat, dar mi-a intarziat deja menstruatia 2 zile. E posibil sa fie vreo dereglare hormonala din cauza pastilei sau a altor factori? Adica am avut simptomele pe care le am inainte de menstruatie: aparitia acneei, dureri de sani si de spate, am si dureri de burta in ultima vreme. Mentionez ca am si o raceala si menstruatia mea e cu chiaguribig grin. Vreau doar parerea voastra si un mic sfat. Va multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Da,este o dereglare cauzata de escapelle

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate fi o dereglare hormonală datorată administrării de Escapelle, dar poate fi şi datorită unei răceli abdominale...

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Simptomele enumerate de tine ( "aparitia acneei, dureri de sani si de spate, am si dureri de burta" ) reprezintă simptome premenstruale, care apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstra - deci, e posibil ca în următoarele zile să-ţi vină menstruaţia!

Să ai RĂBDARE că în următoarele zile o să-ţi vină menstruaţia.

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Vizitează medicul, chiar dacă ești răcită nu trebuie să ai o menstruație cu cheaguri! Pot apărea complicații, embolii, tromboză, vezi un medic urgent, poate fi efectul pastilei sau altă cauză.

| justgabriela a răspuns:

Eu zic ca e o dereglare, nici nu se poate pune vorba de sarcina, linisteste-te

| xxxbamby a răspuns:

Si eu sunt in acelasi caz cu tine. Am luat Postrinol2 in loc de escapelle dar e eficient, totul bine si frumos:d si probabil e o dereglare de la medicament ca si mie imi intarzie...dar de 3 zile