| Pisicutaemil99 a întrebat:

Am o intrebare.
De 3 zile mi-a aparut pe chilotel o scurgere anormala maro-rosu, menstruatia trebuie sa imi vina peste doua saptamani. Curge incontinuu, eu sunt virgina... Stie cineva ce este?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca este vorba de o dereglare hormonala insa una care poate fi considerata ca fiind anormala fiindca se produce cam in perioada in care in mod normal ar trebui sa se produca ovulatia, ori sa reprezinte sangerare provocata de ruperea membranei foliculului ovarian din momentul expulzarii ovului, insa acest fenomen se produce extrem de rar si in cazul a foarte putine femei. Conform unor specialisti si medici : "Cand esti in perioada de ovulatie, hormonul luteinizant (LH) face ca suprafata foliculului (invelisului) care acopera ovulul sa se subtieze si sa se rupa. Astfel, ovulul este eliberat si pleaca spre unul dintre tuburile falopiene. Aceasta faza de eliberare a ovulului poate fi insotita si de o mica sangerare". Insa aceasta sangerare este una minora, extrem de slaba care se reduce de fapt practic la 2-3 pete de sange. Deoarece afirmi ca in cazul tau sangerarea este continua s-ar putea sa fie cauzata de o alta afectiune a aparatului tau genital si in consecinta consultatia ginecologica intr-un astfel de caz devine pur si simplu OBLIGATORIE. Lasa rusinea de-o parte si prezinta-te cat mai urgent la un cabinet pentru a fii consultata de un medic ginecolog. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ti-a venit mai devreme.Ma indoiesc sa stii cu exactitate cand iti vine menstruatia.

| Violleta2022 a răspuns:

Spune-i mamei sa te duca la ginecolog!

| AnielAn a răspuns:

Daca este la inceput, menstruatia este neregulata dar daca nu e posibil sa fie o dereglare hormonala. Cel mai bine ar fi sa ii zici mamei tale ea va sti cel mai bine ce e de facut.

| PeaceLove1989 a răspuns:

Pune-ti dop.

| oadolescenta a răspuns:

Ar fi bine ca sa-i spui mamei tale.