| AnnaCllaudia a întrebat:

Am o întrebare, eu cu iubitul meu am facut sex protejat şi prezervativul s-a rupt, nu ne-am dat seama şi a ejaculat in mine, dupa actul sexual am urinat. Trebuie sa iau pastila de a doua zi? Daca da, cât ar costa?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca in momentul intretinerii sexului ai fost in perioada fertila a ciclului tau menstrual, posibilitatea sa se formeze o sarcina este foarte mare deoarece in aceasta perioada poate sa apara sau sa existe deja ovulul in trompa uterina. Doar in cazul in care sexul a fost intretinut in afara perioadei fertile probabilitatea de sarcina devine foarte mica de circa 3-5 % chiar si in situatia in care sexul se termina cu ejaculare in vagin, intentionata sau accidentala. Prin urinare nu ai rezolvat absolut nimic deoarece uretra prin care se elimina urina este situata deasupra vaginului avand un traseu diferit. Pastila de a 2-a zi se foloseste doar in situatia in care sexul a fost intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului tau menstrual, asa cum am precizat deoarece NUMAI in acea perioada se forma o sarcina. Pastila de a 2-a zi se administreaza DOAR in cazul in care posibilitatea de a lua nastere o sarcina este considerata ca fiind aproape SIGURA, concluzie ce poate fi constatata/determinata DOAR de catre un medic ginecolog. Niciodata pastila contraceptiva nu se foloseste in mod preventiv, "dupa ureche", deoarece poate provoca dereglari hormanale foarte neplacutesi de lunga durata. Roaga-te ca sexul sa fi fost intretinut in afara perioadei fertile. Multa sanatate!

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si daca ai urinat ce crezi ca ai rezolvat.Vaginul e una si vezica urinara este alta.

| Roxana0606 a răspuns:

Trebuie. Nu conteaza ca urinezi. Nu are legatura cu vaginul.
http://www.unica.ro/cat-costa-pastila-de-doua-zi-2016-152773
sper sa te ajute

| Violleta2022 a răspuns:

Ce treaba are urinatul tau cu sexul?
Tu nu stii ca la fete sexul se face in vagin si urinatul prin uretra? ca sunt 2 gauri separate?

Cum poti sa faci sex daca habar nu ai nici cele mai elementare lucuri despre corpul tau?
Binenteles ca poti ramane gravida, doar daca esti la ovulatie!

| mihai69 a răspuns:

Iei pastila NUMAI dacă erai în perioada fertilă. Altfel nu doar că nu are rost, dar face mult prea mult rău ca să merite s-o iei degeaba.
Iar faptul că ai urinat ajută la fel de mult ca și un strănutat după sex, în ceea ce privește prevenirea unei sarcini nedorite.

| SefaTa97 a răspuns:

Buna!
Da,trebuie să iei pastila de a doua zi. Faptul că ai urinat NU rezolva nimic deoarece la fete nu e ca la băieți. Băieții pe același canal elimina atât urina cât și sperma,însă la fete nu! Fetele au un canal pentru menstruație, canal ce duce la ovare, iar un canal pentru urina!
Nu contează perioada fertila sau mai puțin fertila! În oricare perioada ai șanse să rămâi însărcinată, în perioada nefertila însă sunt șanse mai mici, ce-i drept!
Ai grija de tine si de corpul tau!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru SefaTa97):

Viata OVULULUI este efemera. OVULUL este VIABIL, adica poate fi fecundat doar intro perioada de 12-16 ore pana la un maxim de 24 de ore. Daca nu a fost fecundat in cele 24 de ore OVULUL intra intr-un proces accelerat de imbatranire cu degenerare rapida si dupa trecerea a 2-3 zile SE DEZINTEGREAZA, si resturile de ovul sunt resorbite de organism. Din moment ce OVULUL dispare din organism dupa 3-4 zile de la producere, oare ce ar mai putea fecunda spermatozoiizii in perioada nefertila? O FEMEIE POATE RAMANE INSARCINATA NUMAI SI NUMAI IN CELE 3-5 ZILE ALE PERIOADEI FERTILE.

| annonim677 a răspuns:

E 20 de lei pastila mai bine de bani aia v-ati lua un sandwich si v-ati pune iar pe treaba sa aveti forte proaspete.

| Betrix a răspuns:

Si? te-ai decis ce nume ii dai?