| mihaela90 a întrebat:

am o intrebare.in perioada menstruatiei, poti ramane insarcinata? m-am documentat pe net dar sunt pareri pro si contra.nici eu nu stiu ce sa mai credtongue

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Exista un procent de 5% sanse sa ramai insarcinata,dintr-o greseala genetica,o pura coincidenta sau pur si simplu!
Daca o luam logic,cu putina anatomie,vei afla ce se intampla in organismul tau.
La menstruatie, elimini un ovul nefecundat, fenomen insotit de hemoragie.In paralel,un alt ovul vine sa-i ia locul,un ovul imatur,care trebuie mai intai sa se dezvolte pentru a putea,la un moment dat,sa faca fata unei eventuale sarcini.
Hemoragia se opreste,vechiul ovul a fost eliminat,noul ovul se straduie sa se maturizeze, toata povestea asta tine din momentul aparitiei menstruatiei, in medie cam 10 zile (mai mult sau mai putin,depinde de organism) si ar fi o prima faza!
In aceasta faza nu poti ramane insarcinata sau, ma rog, poti acel 5% de care spuneam.
Urmeaza perioada fertila in care, noul ovul, ovulul lunii in desfasurare e suficient de matur pentru a accepta spermatozoizi si a deveni un viitor embrion.In faza asta,poti ramane insarcinata foarte usor.
Urmeaza o a treia faza,in care,daca nu ai ramas insarcinata in a doua faza(!),ovulul nefecundat continua sa creasca,imbatraneste, se sparge si asteapta sa fie eliminat printr-o noua menstruatie, cand un alt ovul ii va lua locul.Si tot asa.
Nici in aceasta a treia faza,nu prea poti ramane insarcinata, ovulul fiind compromis deja, dar nici acum nu trebuie exclus acel 5%!
Acum probabil ai inteles, in perioada menstruatiei nu poti ramane insarcinata!
Exceptand nelipsitul 5%!

1 răspuns:
| lumy8876 a răspuns:

Normal si de drept cred ca nu...pentru ca atunci cand esti la menstruatie elimini ovarele nefecundate