| ericaelizabeta a întrebat:

am o intrebare, luna aceasta mi.a venit menstruatia si am avut doar 2 zile si a curs foarte putin, tin sa mentionez ca iau anticonceptionale de vre.o 5 luni... oare sa fi ramas insarcinata?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cantitatea mai mica de menstra precum si reducerea timpului efectiv de menstruatie se datoreaza folosirii acestor produse si este una dintre dintre efecte. Posibilitatea de a ramane insarcinata in perioada folosirii de AC exista dar numai in cazul administrarii incorecte a acestora. Pentru linistea ta te sfatuiesc sa-ti faci un test de sarcina si daca se poate cel pe baza analizei de sange.De asemenea iti sugerez sa folosesti inelul contraceptiv NUVARING care functioneaza 100% identic cu pastilele AC insa prezinta multe avantaje. http://www.contraboli.ro/inele-contraceptive-intravaginale-video/ Multa sanatate.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Daca iei anticonceptionale cum trebuie, cum scrie pe cutie nu ai cum sa ramai insarcinata, dar trebuie sa te documentezi asupra efectului nociv al anticonceptionalelor care duc la tulburari si dereglari fizice si psihice.