| anonim331522302315 a întrebat:

am si eu o intrebare..nu mi-a mai venit menstruatia de 3 luni..acum 2 zile mi-a venit dar o culoare inchisa si mi-a curs foarte putin azi chiar de loc ..ametesc imi vine sa vomit mai mereu ..nu stiu ce sa cred posibil sa fi ramas insarcinata sau doar o simpla raceala?

8 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Ok...o sa fac abstractie de felul cum ai scris.
Nu suntem medici ca sa iti putem pune un diagnostic. Nu inteleg cum ai putut sa fii atat de inconstienta si sa ignori lipsa mentruatiei de atatea luni. De ce nu ai fost la medic pana acum?

| corbulalbrosu a răspuns:

Este obligatorie consultatia ginecologica intro astfel de situatie deoarece in cazul tau se poate considera ca fiind complet anormala modul de manifestare a procesului menstrual. S-ar putea sa fie vorba de sindromul ovarelor polichistice care daca nu sunt tratate corespunzator ti-ar putea crea probleme in viitor sau sa-ti provoace chiar sterilitate. Printrun tratament corespunzator prescris de medicul ginecolog pe baza unor analize se poate remedia situatia si intr-un anumit timp se poate spera la producerea unor cicluri menstruale normale, regulate. Simptomele sindromului ovarelor polichistice se manifesta prin absenta menstruatiei, care apare de obicei dupa una sau mai multe menstruatii normale mai ales in timpul pubertatii; cicluri menstruale neregulate, rare sau anormale. Posibilele complicatii ale sindromului ovarelor polichistice pot fi urmatoarele :
- probleme legate de obezitate
- risc crescut de cancer la san;
- risc crescut de cancer endometrial;
- sterilitate. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Inainte de cele 3 lini de care vorbesti ai facut sex cu prietenul? Daca da, atunci mergi de urgenta la un medic ginecolog si vezi care sunt cauzele intarzierii menstruatiei.

| LoveSleep a răspuns:

Sex ai facut, nu?

| Just4Joker075 a răspuns:

Poate ai o dereglare hormonala sai chiar esti insarcinata

| BibiMilano a răspuns:

Poti fi insarcinata... poti sa fi si racita exista si posibilitatea asta

| Mindilica a răspuns:

Mergi la medic! E posibil sa fii insarcinata dupa simptome!

| andreywtza a răspuns:

Buna! Aceeasi problema am si eu, iar acum 1 luna am hotarat sa merg la medicul ginecolog si am fost diagnosticata cu ovare polichistice. Trebuie sa mergi neaparat, eu acum urmez un tratament dat de el. Bafta!