| anonim_4396 a întrebat:

am o mare problema! sunt foarte ingrijorata, va rog sa ma ajutati cu un sfat! Prima menstruatie am avut-o destul de tarziu pe la varsta de 15 ani ( iulie 2012 ) de atunci nu am mai avut pana in mai 2013, urmatoarea luna in iunie din nou nu mi-a mai venit, dar in Iulia mi-a venit din nou, august din nou nu a mai venit. Stiu ca trebuie sa ma duc la doctor, dar nu vreau raspunsuri de genul asta, vreau un sfat, uneori chiar nu pot dormi naoptea... ma tot gandesc ce sa am?! crying
Fundaaaaa ♥!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ţi-ai început recent viaţa sexuală, dacă ai făcut sex NEPROTEJAT, etc.

Din câte înţeleg ai 16 anişori şi NU ai avut menstră timp de 10 luni ( iulie 2012-mai 2013 ) + iunie 2013 + august 2013!

Bine-nţeles, presupun că NU ai fost la ginecolog!

NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Având în vedere LIPSA menstrei timp de 10 luni, eu SUSPECTEZ ovare polichistice ( sau un chist ovarian ) - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ional_1103

http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

TREBUIE să mergi la GINECOLOG şi să faci o ecografie ovariană ( sau vaginală ) şi se va vedea dacă este vorba de chist/ovar polichistic!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Bubbb a răspuns (pentru bursuc001):

Multumesc mult pentru raspuns, dar daca e sa am chist ovarian sau ovar polichistic e ceva grav? se poate trata? pot fi o fata normala cu menstruatie lunara daca iau tratament?

| bursuc001 a răspuns (pentru Bubbb):

Cu plăcere!

Sigur că DA, se tratează ( nu e grav ), iar după ce termini tratamentul menstra va "reveni" la normal ( vei avea menstruaţie în fiecare lună ).

O seară frumoasă.

7 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Daca NU dormi noaptea din cauza asta, pai DU-TE la doctor ce mai astepti?
Ai o problema, asta e sfatul
ori asa e corpul tau.
Doar un doctor poate afla.

| Fatamuntilor a răspuns:

In general prima menstruatie apare imtre 12 -16 ani( se poate mai devreme sau mai tarziu.)
Acuma, indiferent la ce varsta ti-a venit ciclu in primii doi ani il vei avea neregulat, deci cea ce ti se intampla tie e oarecum normal.
Dar tu trebuie sa stii ca indiferent de sfaturile pe care le vei primi de la noi sunt pur informative.
Cel putin vorbeste cu mama ta.
Daca nu ai avut relatii sexuale poti dormi linistita.

| Sfatosul2012 a răspuns:

Pai stiu ca nu vreai raspunsuri de astea dar chiar ar trebui sa te duci la doctor..iti poate prescrie un tratament pentru reglare hormonala.

| Bubbb a răspuns (pentru Sfatosul2012):

Mi-e frica... ma refer mi-e frica sa nu am ceva! vreo boala ceva?

| Nikoleee a răspuns:

Este dereglare..la mine in primul an imi venea odata la 3 luni si atunci ma tinea cate 2-3 saptamani. Este posibil sa se regleze singura (la mine a facut-o). Boala nu cred sa ai, imposibil sa fie asta singura simptoma, dar daca mergi la medic cu siguranta iti va da niste anticonceptionale care iti vor regla hormonii. Stai linistita, chiar nu e grav happy