| Dodienne a întrebat:

Am o "poveste"sa va spun,sperand ca poate voi primii cateva sfaturi. Povestea incepe asa:o relatie de un an si ceva se"incheie"pentru ca parintii nostri nu mai erau de acord(poveste lunga, lumea vorbeste prea mult) si noi am tot continuam sa fim impreuna, dar pe ascuns.In fine,totul bine si frumos,a fost cel cu care mi-am inceput viata sexuala, ma iubea si il iubeam.Lucrurile au inceput sa se complice in decembrie, cand fiecare dintre noi a inceput alta relatie ca sa-l supere pe celalalt pentru ca ne certasem foarte rau.Eu m-am despartit de cel cu care avusesem tentativa de relatie iar el a continuat, de ochii parintilor ca-i tot puneau intrebari despre mine.In fine,dupa ceva timp iar ne-am certat si nu ne-am vorbit o saptamana iar eu am ajuns intr-o alta relatie care mergea mai mult decat bine,asta pana cand fostul(cel despre care povestesc)mi-a facut multe marturisiri,ca ma iubeste si stiti voi,chestii d-astea.M-am despartit de celalalt si am decis sa gasim amandoi o solutie sa ne fie bine,sa putem fi impreuna si aici a venit problema.El a zis ca nu se desparte de cea cu care este pentru ca parintii lui sunt foarte suspiciosi in ceea ce ne priveste pe noi doi si am zis ca ok, dar asta ar insemna ca noi doi sa fim doar prieteni.Si nu a fost de acord,a zis ca el pe mine ma iubeste si n-o sa renunte niciodata la mine si atunci i-am dat un"termen" de o luna in care sa gaseasca un motiv sa incheie relatia cu respectiva si conditia a fost ca daca n-o va face, tot ce este intre noi se va incheia pe loc, n-o sa mai accept sa fim impreuna pe ascuns(pentru ca in tot timpul cat am fost "despartiti"noi tot impreuna eram). Acum ajungand la zilele noastre.a trecut si termenul si el nu s-a despartit de ea pentru ca din nou au intervenit parintii.Cu toate ca stiu ca ea este o scuza pentru parinti si ca nu are niciun sentiment fata de ea, poate doar atasare, nu imi place sa stiu ca si ea face parte din"relatie".Pe ea o evita cat poate dar totusi mi-a zis ca nu are cum sa se desparta de ea.Voi ce ziceti, merita sa continui cu povestea asta? Tin sa mentionez ca ce simt pentru el nu-i apa de ploaie si de cate ori am zis ca s-a terminat totul intre noi, a doua zi ne parea rau amandurora..Habar nu am ce sa mai fac, nu pot suporta gandul ca ea este cea "oficiala" si noi trebuie sa ne ascundem.Cum sa fac sa se desparta de ea? Intr-un fel inteleg, are nevoie de o scuza ca parintii lui sa nu mai intre la banuieli DAR TOTUSI..astept raspunsurile voastre, va rog

Răspuns Câştigător
| CarlyZ a răspuns:

Încercați să discutați cu părinți, se presupune că ei sunt oameni în toată firea, ar trebui să vă înțeleagă și să vă încurajeze, dacă vă iubiți cu adevărat și ești sigură de sentimentele lui atunci face-ți ceva, nu stați in situația asta, este păcat. În fața iubirii ~adevărate~ nu poate sta nimeni!
Nu ai pentru ce, mă bucur că am putut să te ajut, Bisous(pupici)!:]

9 răspunsuri:
| BlackheartQueen a răspuns:

Buna!
Nu inteleg de ce parintii se impotrivesc atat de tare. E pacat sa aveti "tentative de relatii" pentru ca nu iese nimic bun din asta. Cred ca puteti sa stati si single putin timp in loc sa va implicati intr-o gluma. El poate sa se desparta de fata aia in loc sa-i calce in picioare sentimentele, si sa va intalniti in continuare. Pe ascuns. Eu nu vad alta solutie pentru ca parintii vostrii nu sunt de acord sub nicio forma desi cred ca ar trebui sa lamuriti situatia asta si cu ei dar tu stii mai bine cum stau lucrurile. Totusi, ar trebui sa incercati aman2 sa lamuriti situatia cu parintii. Bafta!

| Pitzipoanca a răspuns:

Nu ai specificat cati ani ai.
Sincer, eu nu cred varianta lui. Daca voia sa scape de tipa, o facea. Sunt sanse mari sa te duca cu zaharelul. Si si daca nu te duce, si chiar ii e frica de tipa, atunci nu merita sa fii cu el pentru ca nu are coloana vertebrala. Sunt satula de cati pseudo-barbati vad.
Mai bine sa suferi acum decat sa ti se rupa sufletul mai incolo. Rupe relatia si nu o mai innoda.

| CarlyZ a răspuns:

Dacă chiar ar ține cu ADEVĂRAT la tine, nu l-ar interesa părerea părinților și ar face orice ca să fie cu tine, poate că te iubește, dar cred că nu îndeajuns.
Încearcă să-i explici situația, dacă nu înțelege e pierderea lui, câteodată trebuie să-ți mai asculți și mintea nu numai inima. Să știi că nu este singurul băiat din lume, nu știi ce-ți prevede viitorul,"La momentul potrivit, persoana potrivită"; poate acum la tine nu este momentul "potrivit".
Mult succes.

Bisous!

| Dodienne explică (pentru CarlyZ):

Partea proasta e ca este mult prea complicata situatia cu parintii, el oricum face exact contrariul la ce-au spus ei. Poate ai dreptate dar ne este foarte greu unul fara celalalt, am trecut prin prea multe..Multumesc frumos ca ti-ai dat interesul si ai citit toata povestea! >big grin

| MariiiaR a răspuns (pentru Dodienne):

Daa stiu, dar important e ca incercati sa treceti impreuna.Parca ati fi intr-un film.Conteaza mult si ce face el si poate ar trebuisa lamuriti toata chestii asta de-a fira-n par si cu parintii tai si cu ai lui si sa le spuneti tot adevarul.Sunt sigura ca vor intelege si daca nu va functiona, poti fi impacat ca ai incercat totul!

| CarlyZ a răspuns (pentru Dodienne):

Încercați să discutați cu părinți, se presupune că ei sunt oameni în toată firea, ar trebui să vă înțeleagă și să vă încurajeze, dacă vă iubiți cu adevărat și ești sigură de sentimentele lui atunci face-ți ceva, nu stați in situația asta, este păcat. În fața iubirii ~adevărate~ nu poate sta nimeni!
Nu ai pentru ce, mă bucur că am putut să te ajut, Bisous(pupici)!:]

| AllexTheWolf a răspuns:

Poate se desparte ea de el si ai noroc, nu stiu ce sa zic, nu stiu ce as patii daca parintii mei ar afla ca am o relatie, dar ma rog la Dumnezeu. Oricum nu stiu ce sa iti zic, poate ei nu ii pasa si sta cu el din gluma, eu zic ca daca va iubiti sa ramaneti impreuna. Bafta!winking

| MariiiaR a răspuns:

Eu pot sa-ti zic tot din experienta..tot ceva gen am patit si eu..doar ca eu nu i-am ascultat pe ai mei si am continuat relatia, pana cand tot eu am suferit si m-am despartit.La voi e ciudat, de ce nu incerci sa vorbesti cu el si sa-i spui ca nu mai suporti ca cealalta sa fie oficiala? sau eventual sa incercati sa vorbiti cu parinti vostri..sincer nu pot intelege de ce nu ar fi de acord..asa ca fii tare si incearca sa gandesti pozitiv, sincer viata e prea scurta ca sa-ti-o irosesti, asa ca actioneaza repede si eficient. sper ca te-am ajutat cumva, baftaaa!happy

| Dodienne explică (pentru MariiiaR):

Parintii nostri nu sunt de acord pentru ca niste persoane au spus lucruri foarte urate despre noi care nici macar nu erau adevarate. Si tatal lui este mai sever datorita faptului ca este preot si multe persoane"importante", sa zic asa, i-au spus lucruri urate si cam asta a fost si la mine doar ca ai mei sunt impotriva si pentru ca m-au vazut de prea multe ori sa nu imi e bine. Multumesc mult pentru sfat!

| Dodienne explică:

Va multumesc mult pentru toate sfaturile pe care ati fost dispusi sa mi le dati :*! Ca sa va mai dau detalii, va zic ca parintii lui, mai ales tatal, nu ar fi de acord sub nicio forma..cu ai mei si cu mama lui am rezolva dar e mai greu cu el..Ca sa mentionez si varsta, am 17 ani si el la fel