| LoloSkate a întrebat:

Am o problema. In urma cu doua zile am facut sex neprotejat cu prietenul meu. A ejaculat pe mine ( pe spatele meu) apoi s-a sters putin si am continuat sa facem sex. Credeti ca ar trebui sa imi iau o pastila contraceptiva? Daca da, mai am 24 de ore sa iau acea pastila, de aceea am nevoie de parerea voastra. Daca nu iau pastila asta acum, voi mai avea alta varianta in afara de avort? Am 17 ani si nu prea vreau sa se ajunga la asa ceva.
Mentionez ca pe data de 15 trebuie sa imi vina stopul.
Funda!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In urma cu 2 zile era data de 9 august. In concluzie sexuala avut loc cu 6 zile inainte de data de 15 august. In cazul in care ciclul tau menstrual este catusi de cat regulat si data de incepere a menstruatiei este destul de sigura, se poate afirma fara teama de a gresi ca formarea unei sarcini in aceste conditii este IMPOSIBILA. Este determinat si stabilit atat stiintific cat si medical ca in ultimele 8-9(10) zile ale ciclului menstrual nu poate exista un ovul viabil in organism care sa poata fi fecundat. In concluzie in aceasta perioada de fiecare data sexul se poate termina/finaliza cu ejacularea intentionata a spermei in vagin fiindca in aceste ultime 8-10 zile ale ciclului femeia este NEFERTILA (100%) si ca atare nu se poate forma o sarcina. In aceste ultime 8-9(10) zile barbatul are ocazia de a intretine sex neprotejat fara nicio teama si sa ejaculeze nestingherit in vagin de fiecare data. Folosirea pastilei contraceptive ar reprezenta o IRESPONSABILITATE din partea ta/a voastra. Multa sanatate!

8 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Un procent de risc tot exista!
Daca in ultimele 6 luni nu ai mai luat pastila, poti lua si asta in calcul, mai ales ca esti asa de mica.
Dar cel mai bine e sa mergi cat mai repede la un consult de specialitate, chiar si la ora asta, la o camera de garda la un spital de specilitate, ca sa ti se faca anamneza, si sa ti se dea reteta pentru cel mai potrivit tratament, daca e cazul!
E am vazut atatea tragedii si intamplari, incat nu mai cred nici in calendar si nici in nimic, doar in abstinenta si protectie!
Alta data nu mai risca!
Masculul poate disparea dupa sex, for ever, si tu ramai cu "bucuriile" aferente - merita tot stresul si restul?!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu esti in perioada fertila, deci, nu sunt sanse de sarcina!

| Petru1123 a răspuns:

Ar fi bine sa iei pastila aia, pentru ca sperma la ejaculare nu iese toata din penis, ci mai ramane cate putin in el care iese mai tarziu.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Petru1123):

Ai cea mai mica idee despre fenomenul si mecanismul de procreere? Inainte de a mai indemna si pe altii sa foloseasca pastila contraceptiva ti-as propune sa-l folosesti tu ca sa-i simti efectele pe "pielea ta". Nu de alta dar in cazul unora ajuta la marirea IQ-ului. laughing

| Kira5854 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ei habar nu au cat de mult poate **** organismul pilula de a 2-a zi.

| irina300 a răspuns:

E greu sa cumperi un prezervativ? Asa iti trebuie.

| Clorox a răspuns (pentru irina300):

laughing

| corbulalbrosu a răspuns (pentru irina300):

Poti sa-i explici la ce i-ar fi folosit prezervativul in situatia prezentata?