| larisa31 a întrebat:

am si eu o intrebare... Am 15 ani si as vrea sa imi incep viata sexuala cu iubitul meu, insa ma impiedica un singur lucru si acela este parintii mei. Imi este foarte frica daca ar afla in cazul in care mi-as incepe viata sexuala. Voi ce credeti? Credeti ca sunt prea mica inca pentru a-mi incepe viata sexuala?

23 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Din ceea ce spui, asta reiese. Mai asteapta vreo 2 ani, pana cand vei putea vorbi pe sleau cu parintii tai despre orice subiect. Tine minte, parintii sunt (de obicei) cei mai buni prieteni ai tai, in care poti sa ai maxima incredere. Cand vrei sa faci ceva si iti vine sa ascunzi de ei, de obicei este ceva pentru care nu esti pregatita inca.

| darrio2007 a răspuns:

Esti mica.Vei avea toata viata la dispozitie sa deschizi paranteza.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cu siguranta esti micuta, mai ai rabdare, iar daca iti este frica de parinti, atunci nu o face!
O sa vina timpul si pentru aceasta placere pe care voi o considerati o competitie.
Asteapta sa mai cresti si sa fi pregatita din toate punctele de vedere si te asigur ca nu ai ce pierde, decat puritatea ta si anii frumoasi ai copilariei
O zi frumoasa sa aihappy

| Purec a răspuns:

Parintii "Este" un factor important. Prea mica nu esti, dar in mod sigur nue sti pregatita. Daca erai pregatita, nu ne-ai fi intrebat pe noi si sareai direct in p....at laughing Cat despre parinti, in cel mai rau caz te bate ( big grin) cu caloriferul electric in cap pana o sa inveti gramatica.

| larisa31 explică (pentru Purec):

Purec nu fi rau sad am gresit si eu...

| Purec a răspuns (pentru larisa31):

"Purec nu fi rau sad am gresit si eu... "

Bine gata, scuze, pan' acu' am avut aprte de niste curve, si am ramas in ton rautacios happy

Nu o face, ca pun pariu ca ala de il numesti tu "iubitul tau " nu da doi bani pe tine happy

| larisa31 explică (pentru Purec):

Multumesc de raspuns big grin te pup :*

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ar TREBUI să mai AŞTEPŢI vreo 3 ani :)

Dacă îţi începi acum viaţa sexuală, evident că RISCURILE sunt mult mai MARI!

Principala cauză a CANCERULUI de col uterin este "debutul precoce al vieții sexuale" - vezi detalii la linkul :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cancer_de_col_uterin

http://www.sfatulmedicului.ro/......evreme_750

http://www.csid.ro/health/cancerul-de-col-uterin-2780272/

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

Viaţa sexuală TREBUIE începută DUPĂ 18 anişori!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Esti inca mica. Dar de ce doresti sa devii femeie la 15 ani?

| Fatamuntilor a răspuns:

Larisa,mama frica ta este justificata si dovedeste faptul ca nu esti esti pregatita!
Citesc destul de des pe acest site despre fete ca tine care isi incep viata sexula constranse oarecum de iubitii lor...Ia spune, si la tine e la fel?

Da, esti prea mica, asteapta macat doi ani!

| minrest a răspuns:

1.Pe buna dreptate te temi ca parintii vor afla, sunt multe situatiile in care pot sa afle, asa ca afla aproape in toate cazurile.Si cand afla, descurajarea lor este foarte mare, pentru ca ei stiu ca dezvoltarea ta in alte directii aproape inceteaza dupa asta. 2. Da, esti mica, nici dezvoltarea corpului, nici discernamantul, nu sunt inca suficiente.Eu sunt barbat, tu stii ca noi barbatii am face aproape orice ca sa facem sex? (multi chiar orice). Esti sigura ca stii sa te feresti? Dar cel mai important, cred eu, este ca debutul sexual te-ar distrage de la ce ar trebui sa faci acum. Buna seara.

| Alcyon a răspuns:

Da, esti prea mica. Ce te faci la varsta asta cu un copil, te-ai gandit? Prezervativul nu ofera protectie 100%, ci 98% si asta daca e folosit perfect (il pui cum trebuie, nu aluneca, nu se rupe etc). Daca nu-l folosesti cum trebuie, protectia scade destul de mult, ajungand pe la 75-80%. Nu e de gluma. In afara de asta, sexul nu e ca masturbarea, cand ajungi la orgasm in doua minute. Ca sa-ti placa si tie, trebuie sa ai un partener care stie ce face. Daca partenerul tau n-are experienta sau are probleme cu erectia (nu-l tine mai mult de cinci minute de ex), n-o sa simti mare lucru. Eu nu inteleg de ce va grabiti asa, de parca vine sfarsitul lumii.

| NameHarris a răspuns:

Pai de unde sa afle parinti tai? Nu-i fi tu asa proasta sa le spuilaughing) doamne)

| larisa31 explică (pentru NameHarris):

Da. asta doar in cazul in care ma duce la un control :/

| NameHarris a răspuns (pentru larisa31):

Asa parinti nebuni ai?laughing)

| Happyjump a răspuns:

Frate,mai așteaptă si tu 2 ani.

| AnnaaaMaria a răspuns:

Nu trebuie sa fii pregatita doar emotional, ci si fizic. La 15 ani, aparatul genital nu a ajuns la maturitate

Răspuns utilizator avertizat
| Sfatosul2012 a răspuns:

Nu esti pregatita, nu am sa spun ca esti prea mica dar cred ca nu esti pregatita; Apoi daca iti este frica de parinti mai bine nu te complica mai asteapta pana sa devii femeiebatting eyelashes

| NoRegretsxx a răspuns:

Da esti mica, poti daca vrei sa mai astepti. O sa ai toata viata timp sa faci sex. Nu te grabi. happy

| Psihedelic777 a răspuns:

Uite,nu vreau sa te bat la cap cu o chestie care ti-o v-a spune toata lumea si anume ca nu e momentul.Stiu ca poate nu iti place sa auzi, dar c-am asta este adevarul.Acum ignora un pic celelalte raspunsuri si fii un pic atenta.Deci...in primul rand nu stim nimic despre acel baiat deci nu stiu cum este el dar sper ca e in regula. Daca vezi ca iti cere prea des sau prea insistent sa face-ti sex inseamna ca doar asta vrea de la tine(ceea ce nu-i bine).Oricum...sexul desi acum e practicat de toti copii de 12 ani nu inseamna ca e de gluma cu el.Desi poate parea ceva banal, ei bine nu este.Iar la varsta asta nu prea sti cum sta treaba cu sexul, fapt pentru care ar trebui sa mai astepti.Sexul este ceva foarte special din toate punctele de vedere, ceva special ce nu trebuie consumat cu oricine, in orice moment.Plus ca nu trebuie sa te simti obligata sa faci.Nu te lasa influentata de altcineva, trebuie sa fie alegerea TA si sa te simti cu adevarat pregatita.Asa ca gandeste-te foarte bine la ceea ce faci pentru ca este ceva serios, ca poate lua o intorsatura destul de urata. Oricum, gandeste totul cu calm si vezi cum faci.Indiferent de alegere iti urez multa baftahappy

| alexandrafocus a răspuns:

Desigur esti mica, viata sexuala poti sa o incepe, insa pot aparea boli, trebuie sa va protejati...

P.S cel mai bine ar fi sa astepti.