| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, am și eu o întrebare:
Câți centimetri are penisul unui băiat la vârsta de 14 ani?
Vă rog, fără comentarii răutăcioase.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Anu si cârlanu.

| Violleta2022 a răspuns:

Atat cat l-a lasta mama natura, fiindca fiecare om are o mostenire genetica de la taticul sau. Unii o au de 7cm, altii de 10-11cm.
Tu o vei avea cat o are si taticul tau, fiindca pe el il mostenesti.
Oricum penisul creste pana la 16 ani, cand isi inceteaza crestera si ramai cu el, pana la adanci batraneti.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu se poate formula un raspuns la aceasta intrebare, fiindca penisul se dezvolta, creste, lungeste si se ingroasa pe toata perioada pubertatii si de regula cresterea in lungime a penisului se termina in jurul varstei de 16 ani in cazul dezvoltarii normale a organismului. Din acest motiv trebuie sa stii si sa intelegi ca lungimea penisului poate fi foarte diferita la aceeasi varsta.

PANA LA CE VARSTA CRESTE PENISUL BAIETILOR

Varsta pana la care se dezvolta penisul depinde in foarte mare masura de momentul in care baietii intra in perioada lor de pubertatea.
-- in cazul pubertatii precoce instalata la varsta de 10-11 ani cresterea penisului se termina in jurul varstei de 14-15 ani,
-- in cazul pubertatii normale instalata la varsta de 12-13 ani cresterea penisului se termina in jurul varstei de 16 ani,
-- in cazul pubertatii tardive (intarziate) instalata la varsta de 14-15 ani sau si mai tarziu, cresterea penisului se termina in jurul varstei de 18-20 de ani sau chiar si mai tarziu.
Marimea medie ''ideala'' a penisului potrivit femeilor este cea care are in jur de 16 -17 cm si in circumferinta este de 12 cm.
https://unica.md/......-femeilor/
Mai acceseaza si citeste si urmatorul articol formulat si prezentat de specialisti in acest domeniu :
https://unica.md/......te-penisul
Multa sanatate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiecare îl are pe al lui. La 14 ani, mai crește.

| Emilian65 a răspuns:

Circa 14 cm.

| Invictusman a răspuns:

Cam între 12 și 15 cm dar nu e o regula, pot exista și cazuri de micropenis sau ca penisul sa nu se dezvolte din cauza unei probleme cunoscute numite fimoza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu conteaza bagheta, ci magia din ea.
Asta au spus-o mai multe femei.
Mai complicat in caz de micropenis.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde. Unul poate nici să nu fi început pubertatea și să o aibă de 6cm, altul mai dezvoltat poate avea magicii 17cm în dotare. Deci nu o regulă. Media la maturitate e undeva la 15cm oricum.

| Goete a răspuns (pentru anonim_4396):

Oare cine face masuratorile astea, ca sa se stie media?