| Prince19 a întrebat:

am si eu o nedumerire, sunt putin agitat. In urma cu o saptamana am avut un contact sexual cu prietena mea fara sa ne protejam, am auzit multe discutii despre lichidul preejaculator. Prietenei mele i-a venit menstrutia dupa o saptamana cam dupa ce am avut contactul sexual de data asta a avut greturi mai mari si ar trebui ca pana maxim duminica ciclul sa fie gata daca sangerarile si greturile continua ar trebui sa ma ingrijorez?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ai precizat ca dupa trecerea a circa "o saptamana" de la data intretinerii sexului s-a pornit menstruatia care se manifesta in zilele acestea, reiese cat se poate de clar/precis ca NU poate sa existe o sarcina in uterul prietenei tale din moment ce acum se elimina endometrul, adica captuseala interna a uterului. Este stabilit prin cercetari stiintifice si experimente medicale, ca in ultimele 9-10 zile ale oricarui ciclu menstrual, adica in perioada zilelor de dinainte de ziua de menstruatie, NU poate exista un OVUL VIABIL in uter. In consecinta in urma unui sex intretinut in aceste ultime 9-10 zile ale ciclului menstrual, (circa o saptamana in cazul vostru) chiar si daca sperma este ejaculata intentionat in vagin, formarea unei sarcini devine IMPOSIBILA deoarece lipseste OVULUL VIABIL strict necesar. Bineinteles ca ciclul menstrual trebuie sa fie REGULAT si sa se fi mentinut asa pe parcursul a ultimelor minim 8-9 cicluri menstruale. Argumentul principal in privinta IMPOSIBILITATII de a exista o sarcina, il reprezinta insasi pornirea menstruatiei care se considera ca in proportie de 99, 99% reprezinta GARANTIA ca in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului si din acest motiv se elimina din uter ENDOMETRUL imbatranit si degenerat devenit inutil sub forma de menstra. Cantitatea de menstra eliminata precum si numarul de zile de menstruatie poate sa fie diferit de la o menstruatie la alta, fiindca este conditionat de marimea/grosimea si dezvoltarea ca dimensiune a fostului ENDOMETRU care prin destramare produce o anumita cantitate de menstra care poate sa difere uneori chiar foarte mult de la un ciclu menstrual la altul. Multa sanatate!

| Prince19 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult. La fel iti doresc

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu trebuie sa te ingrijorezi, pentru ca nu este gravida.