| Corinutza_Cory_1990 a întrebat:

am si eu o nelămurire, la cât timp dupa întârzierea menstruației pot sa fac un test? Urgent, va rog

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca folosesti prima urina de dimineata, dupa ce trec 7 zile de intarziere. Asta inseamna ca daca menstruatia trebuia sa vina pe 10, sa zicem, 11 este prima zi de intarziere, 17 este a saptea zi si primul test il poti face la trezire in dimineata de 18.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Testul de sarcina pe baza urinei se poate executa incepand cu a 8-a zi de intarziere. Doar procedand astfel vei avea garantia ca rezultatul testului este 100% corect dar mai ales valabil. Indiferent de rezultatul obtinut dupa circa 4-5 zile se efectueaza un al 2-lea test asa numit de confirmare, care se efectueaza cu rolul/scopul de a se verifica/confirma primul rezultat. Sanatate!

| Marianaaa69 a răspuns:

3 săptămâni și 2 zile și e sigur