| Anonimous3619672 a întrebat:

Am făcut sex protejat cu iubitul meu, eu am 18 ani, el 19, la final am observat ca prezervativul s-a rupt și tot lichidul seminal a pătruns in interiorul vaginului, la aproximativ o ora am luat escapelle, care sunt șansele unei sarcini? Menționez ca sunt aproape de menstruație, ar trebui sa vina maine, as dori un răspuns clar, fără jigniri sau altele de genul asta, am încercat sa luam toate măsurile, dar recunosc greseala noastră ca nu am oprit actul sexual înainte ca el sa ejaculeze

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici o sansa, mai mai ales ca nu erai in perioada fertila deloc si ai luat pastila aia inutil.

| Anonimous3619672 explică (pentru Violleta2022):

Știu ca nu eram in perioada fertila, dar nu am vrut sa ma bazez pe asta, niciodată nu știi ce se întâmpla in corpul tău, sunt luni in care poți ovula de 2 ori, cel puțin in cazul meu nu pot fi sigura de nimic, ar trebui sa îmi vina menstruația, dar uneori e foarte neregulată, uneori vine de doua ori in aceeași luna, uneori o luna nu vine deloc

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimous3619672):

Acum vei experimenta efectele negative ale acestei "bombe hormonale" care iti va deregla ciclul si ovulatia pe urmatoarele 6-12 luni.

Un sfat pentru baiat: sa cumpere masuri mult mai MICI de prezrevative, fiindca prezervativele se rup dintr-un singur motiv, cand sunt prea MARI (largi) doar atunci se rasucesc pe penis in timpul sexului, pana se intind la maxim si pocnesc.

Un prezrevativ pus corect, trebuei s aintre foarte greu pe penisul erect sis a stea perfect intins, fara pliuri si cate, precum pielita de la salam sau carnati, perfect lipita de piele. Daca este largut atunci este prea mare pentru penisul baiatului si se va rupe.
Deci, fara rusine, sa mearga la farmacie sau mall sa cumpere 2-3 masuri de prezervative MAI MICI ca numar si sa le probeze acasa, ca nu face nimanui un favor cumparand ceva ce te pune la risc, mai ales ca in viata asta nu mai poti lau inca o pastila escapelle.

| Anonimous3619672 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc pentru sfat, dar nu asta e problema, suntem activi sexual de 7 luni, am folosit aceleași prezervative mereu, dar nu am avut niciun incident, se mulează perfect pe penis
Cât despre escapelle, singura nerecomandate dpdv medical e sa nu iei 2 pastile in aceeași luna, restul sunt mituri, evident ca nu e indicată și nu e o măsura de contracepție pe termen lung și nu trebuie folosită prea des, dar regulile astea puse de persoane necalificate sunt inutile, se ia o data la 6 luni maxim, se poate lua o singura data in viața, astea sunt informații eronate, știu ce vorbesc ca viitor medic și as vrea sa va rog sa nu mai oferiți informatii eronate altor persoane care poate chiar va cred, neavând alta sursa de informare, am mai văzut prin răspunsurile dumneavoastră tot legate de pilula de a 2-a zi, dacă doriți sa ajutați pe cineva, informați-va si dumneavoastră înainte, cu toate astea, eu va mulțumesc frumos pentru răspunsuri?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimous3619672):

Daca erau mituri nu apareau atatea studii dupa20-25 de ani de la apritia acestor medicamente numite "bombe hormonale' care au odvedit ca distrug sistemul hormonal al femeii, declnsand boli autoimune si chiar cancere.
Stiu, cele ca tine nu cred, pana nu li se intampa lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa o chemați pe Violleta la botez.