| Lov3AndHat3 a întrebat:

Buna TPUcrying daca merg cu mama la ginecolog sa aflu de ce imi intarzie menstruatia, acesta ii poate spune mamei ca nu mai sunt virgina? NU sunt insarcinata.am facut 3 teste.toate negative dar mi-a intarziat menstruatia 3 luni iar mama vrea sa mergem l doctor. Ii poate spune ca nu mai sunt virgina? daca da, ce pot face pentru a impiedica asta?

Răspuns Câştigător
| ing3rd3mon4u a răspuns:

Buna.Daca iti intarzie menstruatia poate sa fie din cauza la stres.Nu ai dat atatea detalii despre varsta ta.Sau poate e posibil sa nu o ai la date fixe.sa nu iti vina mereu in acelasi perioada.Depinde de organismul tau.Si in legatura cu mama ta, daca te intelegi bine cu ea si ai incredere in ea ar fi bine sa ii spui tu ca numai esti virgina decat sa afle de la ginecolog ca poate sa iasa mai raubig grin...
Decizia este a ta.stiu ca este complicat si greu...Dar mama ta te va intelege o sa te certe la inceput o sa iti tina o teorie de 1 h cam pe acolo dupa aia scapibig grin...eu sunt virgina dar nu am probleme de genul acesta cu mama pentru ca sunt majora am aproape 19 ani.Pana la urma si la coada a fost decizia ta sa numai fii virgina.Ptr unii parinti are importanta sa fii virgina.acum nu stiu cum sunt parinti tai. Sper ca te-am putut ajuta:*

| Lov3AndHat3 explică (pentru ing3rd3mon4u):

Eu am 16 anicrying sunt cam mica dar nu mai pot da inapoi.iar mama vrea sa afle cat mai repede motivul pentru care imi intarzie menstruatia.are voie sa intre si ea in cabinet cand ma consulta medicul? imi spune ca are incredere in mine ca nu am facut nimic si nu are de ce sa imi fie frica dar tocmai asta este problema.sad

| DanielDaniel13 a răspuns (pentru Lov3AndHat3):

Singura varianta e sa ii zici ginecologului sa nu ii zica mamei tale ca nu mai esti virgina.alta varianta nu ai, ea sigur il va intreba daca esti sau nu virgina.
sau iti scrii un mesaj catre ginecolog cu markerul pe picior sa nu ii zica (stiu fete care asa au facut si a mers) da fundita plss :X:*

| ing3rd3mon4u a răspuns (pentru Lov3AndHat3):

Scumpo, decizia e a ta daca vrei sa intre in cabinet. E dreptul tauwinking.Pai ar trebui sa faci ce am zis mai sus.e cel mai bine:*.o iei cu usor.nu ii o trantesti asa deodatalaughing)big grin:*
hey, capul sus:* Fii tare:*:*
Totul o sa fie bine scumpete:*

10 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Buna.
Dacă nu ai menstruație timp de 4 luni la rând este o problemă destul de serioasă și e cazul să mergi la ginecolog. Teoretic este dreptul tău să alegi dacă mama află sau nu că nu mai ești virgină. Când mergi la medic poți solicita ca mama să iasă afară în timpul consultului pentru că ți-e rușine să stea și ea acolo și tu să îi spui medicului că ai început viața sexuală dar nu vrei să știe mama. Dacă ești minoră trebuie să te însoțească mama și cei mai mulți medici ginecologi preferă să vină și mama pentru că au existat persoane care au avut probleme juridice legate de chestia asta.
Poți merge la medicul la care vrea să mergeți mama numai tu singurică, cu o zi înainte și să-i spui care este problema ta și vezi ce spune el/ea.

| ingerdraq a răspuns:

Cam da. Cand intri in camera de control unde mama ta nu are avea voie vb cu ginecologul si spune-i sa i zica mamei tale daca il intreba ca inca esti virgina sau du-te inainte la ginecolog si vb cu el.

| puimik3 a răspuns:

Daca mergi cu mama ta e posibil sa intre si ea in cabinet si cu siguranta ii va spune doctorul ca nu mai esti virgina daca vor discuta. Ori ii spui tu mamei tale (depinde cum te intelegi cu ea) ori poate ai noroc si nu intra cu tine in cabinet si te asteapta la usa.

| TheBaby a răspuns:

Se vede.
Spune-i adevărul.

| tzintar a răspuns:

Aveai motive sa fii ingrijorata? Ce varsta ai?
In fine. Menstruatia poate veni si la 16 ani, asa ca vezi daca te incadrezi.

| chucky31 a răspuns:

Poti sa ii spui mamei tale sa te astepte afara si vorbesti cu doctorul. daca tu ii spui doctorului sa nu ii zica mamei tale, el nu-i va zice.e ceva gen cum e popa si nu are voie sa zica lucruri de la spovedanie

| andreip3c a răspuns (pentru chucky31):

Se numeste Deontologie Profesionala big grin