| Anonim777777774684623665 a întrebat:

De ceva timp ma framanta cateva intrebari destul de mult si am decis (dupa mult timp de gandit) ca e timpul sa cer si parerea altora
Stiu ca ce o sa spun acum pare putin penibil si jenant (si sincer sa fiu chiar este putin) dar eu cel putin am ajuns la un "blocaj al planurilor" mele de viitor (pe parcurs o sa vedeti despre ce e vorba de fapt, asa ca daca vreti, cititi tot va rog)
Eu mi-as dori sa am o relatie PE VIITOR fiindca pana acum nu am avut si pot sa zic ca mi-ar place, dar asta dupa varsta de 18-20 de ani deoarece ca si pana acum, am incercat sa-mi vad de viata mea, sau mai bine zis am vrut sa-mi termin scoala si in tot timpul asta sa-mi strang bani pentru o casuta (sau macar un apartament) si o masina si alte chestii pana la 20 de ani
Ideea e ca sunt destul de aproape sa fac bani de pe internet (si aici ma refer la ceva serios precum programarea IT) suficienti cat sa ma intretin si nu numai, si in cazul asta daca totul merge asa cum ar trebui pana la 20 de ani o sa am asigurat tot ce imi trebuie si chiar mai mult o sa am suficienti bani sa mai intretin chiar si o alta persoana (si sa nu se inteleaga gresit nu ma laud, ba chiar imi e putin rusine ca trebuie' sa dau detaliile astea)
Totusi eu chiar daca mi-am planificat viata ma gandesc ca dupa ce indeplinesc tot ce mi-am propus (ma refer pe partea materiala) nu o sa reusesc sa am o relatie frumoasa si de durata deoarece nu cred ca o sa reusesc sa intelnesc persoana potrivita, am o frica in mine ca e foarte probabil sa am numai relatii toxice si sa renunt la un moment dat sa mai vreau sa fiu intr-o relatie
Eu de fel sunt un tip linistit si prietenos cu o buna dispozitie, uneori chiar mai mistocar asa (daca am si persoanele potrivite langa mine) sau mai pe scurt am personalitatea/caracterul flegmatic (sau cel putin o parte buna din ea/el) si as vrea sa gasesc o fata care sa-mi semene oarecum in anumite aspecte (sa avem multe lucruri in comun mai pe scurt) ca na ma gandesc si eu ca asa o sa am cu cine discuta despre n subiecte, o sa am cu cine merge la litoral sa ma distrez si mai ales o sa am cu cine sa ma iubesc in tot felul de moduri (de la imbratisari si discutii pana la saruturi si dragoste) dar ma gandesc ca eu dupa 20 de ani (undeva pe acolo) netrebuind sa ma angajez (v-am spus mai sus de ce cu toate ca nu sunt 100% sigur) in mare parte nu o sa ies afara decat sa conduc masina si sa fac alte activitati care nu prea implica comunicarea sau interactionarea cu comunitati sau alte persoane la modul ala de discutie
Si tinand cont ca genul de fata pe care-l caut eu e cam greu de gasit o sa-mi fie mai greu sa am sanse mari la o relatie ok, de exemplu sunt slabe sanse ca pe un site de dating sau o aplicatie precum tinder sa am noroc tinand cont ca peste 60% din persoanele de acolo sunt deja intr-o relatie sau chiar casatoriti, mai pe scurt nu e cazul sa ma bag acolo ca imi irosesc timpul si implicit viata, la fel e si cu Facebook-ul, acolo toata lumea (aproape toata lumea) incerca sa para total altcineva cu tot felul de poze si texte care mai de care mai "inteligente" (fetele in general) motiv pentru care ma deruteaza total

Intrebarea finala (sau intrebarile mai bine zis) este ce ati face voi in situatia asta, ce mi-ati recomanda sa fac pentru a intalni genul asta de fata mai linistita daca e sa zic asa
Adica ce ar trebui sa fac? Cum as putea sa intru in contact cu fete de genul daca eu nu prea am suficiente cai ca sa zic asa si mai ales ca genul asta de fete nu prea se afiseaza asa de mult precum celelalte...
Astept cateva sfaturi si pareri si tin sa mentionez ca sunt dispus sa primesc si ceva critici daca e nevoie (atat cat sunt in limita bunului simt)
Apropo, vreau sa mentionez ca sunt cat decat constient ca asta nu e cea mai buna categorie unde pot posta intrebarea asta, dar am observat ca aici am mai mari sanse sa-mi raspunda niste oameni trecuti prin viata si sa primesc niste sfaturi pe masura

M-as bucura tare mult daca m-ati ajuta, si apropo

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, ma cam indoiesc ca in 2 ani poti face bani de casa, doar de pe internet. Nici daca ai fii foarte bun in prgramare, tot nu ai reusii sa strangi atati bani, intr-o perioada atat de scurta.
Mai aloca cativa ani pentru lucrul asta, mai ales ca esti la inceput de drum si nu esti cunsocut in domeniu.
Intamplarea face sa lucrezi de ani de zile cu programatori si sa-i cunosc personal.
In orice caz, daca nu ai un contract de munca stabil si legal, nu vei putea sa iei imprumut bancar pentru casa, de la nici o banca.

In ce privesc alesul fetelor, probabil vei ramane singur pe viata, atata vreme cat ai un temperament flegmatic, pus pe mistouri, care prind bine doar la pitipoance, si doar pe moment.
O fata serioasa, nu va alege niciodata un baiat de acest gen, dimpotriva, il va ocolii cu buna stiinta.
Acum depinde de tine ce vrei, sa fii bufon pentru fete si prieteni sau vrei o relatie serioasa pentru ca va trebuii sa muncesti mult, sa renunti la stilul si comportamentul tau actual, total neserios si usuratic.

Gasitul fetelor se intampla pe strada, in societate, in viata de zi cu zi, mai putin pe internet sau site-urile de socializare. Ca atare, te sfatuiesc sa mai lasi joaca pe computer si sa iesi afara, unde este lumea reala si unde ai cele mai mari sanse, sa intalnesti o fata adevarata.

| Anonim777777774684623665 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult de raspuns, o sa tin cont laughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Treburile astea nu merg așa. Ca să o găsești din prima e caz rar.
Trebuie să faci antrenament de pe acum.

| Hammurabi a răspuns:

Sunt total de acord cu tot ce ți-a scris Sofisis mai sus.
Aș mai adăuga doar faptul că probabil cea de care te vei îndrăgosti, când se va întâmpla, nu va fi nici pe departe cea pe care ți-ai planificat-o tu în minte. Poate chiar dimpotrivă.
Dar asta nu te va împiedica să o iubești și să aveți o viață împreună.

| Anonim777777774684623665 explică (pentru Hammurabi):

Sunt total de acord ca nimic nu este ca im mintea mea sau a orcarui om, realitatea e diferita si fix din motivul asta mereu ma multumesc si cu putin sau ce am ca sa zic asa
Multumesc mult de raspuns laughing

| sofisis a răspuns:

Uhm...stii vorbele alea de duh ca:
"Daca vrei sa-l faci pe Dumnezeu sa rada, spune-i ce planuri ai tu" si "Viata e ceea ce se intampla in timp ce tu iti faci planuri"? Cam aici esti tu. Ca vrei sa te axezi pe scoala si cariera, e una. Ca ai totul planificat...e o prostie.
Cat despre femeia aceea speciala, poti sa o gasesti din prima sau din a 100 a. Si sfatul meu e sa renunti la ideile preconcepute. Fetele timide NU sunt mai cuminti sau mai serioase decat cele extrovertite. Nu e musai sa nu poti face casa cu una mai "zapacita" si nu e musai sa poti face casa cu una mai serioasa si timida. Da o sansa oricui.

| Anonim777777774684623665 explică (pentru sofisis):

Intr-adevar ai dreptate dar nu am generalizat (daca cumva asa a reiesit de acolo din ce am scris insemna ca nu m-am exprimat cum trebuie) multumesc de raspuns oricum

| OrdanKarris a răspuns:

Citeste asta:
https://www.docdroid.net/xmhw/the-rational-male.pdf

Si ai sa aflii cam tot ce vrei sa stii despre natura feminina, despre gandirea feminina, de ce gandirea ta este gresita in legatura cu ce vrei tu sa faci cu acea fata odata ce dai de dansa (saruturi, plimbari, discutii). Acum citesc a 2-a oara acesta carte. Nu este o carte de dating, nu este o carte de agatat, nu este o carte pentru gandire pozitiva, este de fapt o carte care demasca si afiseaza toate dedesubturile si ascunzisurile gandirii feminine cand vine vorba de relatii, sex si echilibrul dintre sexe.

De asemenea, este gresit ce faci tu acum, iti etalezi toate calitatile si aptitudinile in speranta ca vei fi considerat un mascul demn de atentia si relatia unei femei. Gresit gresit gresit si mentioneaza in carte si acest aspect. Daca ti-am captat interesul cu comentariul meu, te anunt ca tot ce am zis aici este prezentat pe larg in carte.

Iti promit vei avea un adevarat soc si multe momente "evrica" citind cartea asta. Banui ca stii engleza? Spor la citit. Sunt 190 de pagini de informatii utile. Bafta si transformare placuta.

| Anonim777777774684623665 explică (pentru OrdanKarris):

"iti etalezi toate calitatile si aptitudinile in speranta ca vei fi considerat un mascul demn de atentia si relatia unei femei"
Nu prea fac asta dar acolo mai sus am incercat sa dau niste detalii de care oricum mi-a fost oleaca rusine, totusi nu neg faptul ca ai si partea ta de dreptate
Cat despre carte multumesc mult (si pentru raspuns iti multumesc)

| 90210 a răspuns:

Calmeaza-te. Persoana potrivita o sa apara cand te astepti mai putin. Nu poti sa planifici absolut tot in viata ta. Sa stii ca pe Tinder poti sa gasesti fete bune. Eu ma consider o fata buna, am avut cont de Tinder si acolo mi-am cunoscut si iubitul. Suntem deja de 2 ani impreuna. Am prietene care sunt niste fete exceptionale si nici acum nu si-au gasit iubit pentru ca asa spun si ele "pe Tinder sunt doar ratati" si crede-ma ca sunt extrem de multi ratati pe aplicatia aia, dar mai rasare si cate unul bun laughing

| Anonim777777774684623665 explică (pentru 90210):

Nu te contrazic
Cred ca am mentionat ca nu toti dintr-o "oala" sunt la fel laughing